Scaleupxq AS
Score · regnskapsår 2025
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 522 av 788 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 512 av 2 337 · Revisjon, regnskap og rådgivning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 20 og soliditet 52 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Scaleupxq AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 788 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 1,3 % (median 9,7 %) og egenkapitalandel 28,9 % (median 26,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 47 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 1,3 % | 9,7 % |
| Resultatmargin | −8,7 % | 10,2 % |
| Totalrentabilitet | 5,6 % | 23,6 % |
| Egenkapitalandel | 28,9 % | 26,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,46 | 2,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,07 | 1,29 |
| Omsetningsvekst | 18,0 % | 8,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,53 MNOK | 1,50 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Scaleupxq AS det bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (788 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Scaleupxq AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Scaleupxq AS har score 44 for 2025, rang 1 512 av 2 337 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 82 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,07 mot median 1,29. Vekst: persentil 72 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 18,0 % mot median 8,4 %.
Svakest: Konsistens: persentil 12 mot sammenlignbare. Lønnsomhet: persentil 20 mot sammenlignbare, driftsmargin 1,3 % mot median 9,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −8,7 % (median 10,2 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 1,3 % (median 9,7 %).
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Scaleupxq AS med 10,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 9,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Scaleupxq AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −9,5 % | 8,7 % | −12,2 prosentpoeng | +0,5 prosentpoeng | −12,7 prosentpoeng |
| 2025 | 1,3 % | 9,7 % | +10,8 prosentpoeng | +1,0 prosentpoeng | +9,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Scaleupxq AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 4,8 % i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 100,4 | 107,7 | 127,0 | 135,2 | 141,7 | 149,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +7,3 % | +17,9 % | +6,4 % | +4,8 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: administrativ rådgivning (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: administrativ rådgivning steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: administrativ rådgivning, årssnitt | 99,4 | 104,0 | 114,9 | 116,0 | 123,6 | 128,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +17,3 % | +4,6 % | +10,5 % | +1,0 % | +6,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 4,9 % i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 100,0 | 104,8 | 111,8 | 117,4 | 123,2 | 127,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,4 % | +4,8 % | +6,7 % | +5,0 % | +4,9 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting steg 5,4 % i 2025; driftsmarginen til Scaleupxq AS økte 10,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: juridisk og regnskapsmessig tjenesteyting, årssnitt | 86,2 | 89,8 | 93,9 | 99,1 | 104,4 | 108,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,1 % | +4,3 % | +4,5 % | +5,6 % | +5,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Scaleupxq AS hadde en driftsmargin på 1,3 % og en egenkapitalandel på 28,9 % i 2025, og er nr. 1 512 av 2 337 rangerte selskaper i Revisjon, regnskap og rådgivning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −9,5 % til 1,3 % og egenkapitalandelen falt fra 40,6 % til 28,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 12 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,4 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 17,4 | ikke meningsfull |
| P/B | 4,1 | 12 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −8,7 % (median 10,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 1,3 % (median 9,7 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 35,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 5,4 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 20 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 52 | vekt 25 % |
| Likviditet | 82 | vekt 15 % |
| Vekst | 72 | vekt 15 % |
| Konsistens | 12 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Scaleupxq AS?
Driftsmarginen var 1,3 % i 2025, mot en median på 9,7 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,6 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Scaleupxq AS?
Egenkapitalandelen var 28,9 % i 2025 (median 26,8 %). Gjeldsgraden var 2,46 (median 2,65).
Hvordan er likviditeten i Scaleupxq AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,07 i 2025 (median 1,29).
Hvordan står Scaleupxq AS i Revisjon, regnskap og rådgivning?
Scaleupxq AS er nr. 1 512 av 2 337 rangerte selskaper i Revisjon, regnskap og rådgivning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 522 av 788. Omsetningen endret seg 18,0 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Pi4wd AS.
Pi4wd AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Pi4wd AS
-
Scaleupxq AS du er her
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 920496407
- Org.form
- AS
- Sektor
- Revisjon, regnskap og rådgivning (70.200)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 31 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. februar 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 0,15 MNOK
- Forretningsadresse
- Thorvald Meyers gate 7, 0555 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.scaleupxq.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 20 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 78,4 % · tre største 87,9 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Eiere over 60 år
- 0 % av personeierne sine aksjer (medianalder 37 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Pi4wd AS (78 %)
Øverste eier: Pi4wd AS
- Pi4wd AS · 78,4 %
- Growthworks AS · 6,4 %
- Rohirrim AS · 3,0 %
- Cps Holding AS · 2,6 %
- Hildegard Investments AS · 2,5 %
- Atlantic Management Group AS · 2,4 %
- Cartigny Holding AS · 2,1 %
- Norum Invest AS · 0,9 %
- Obey Holding AS · 0,4 %
- Molly Millions AS · 0,2 %
- 3 privatpersoner · 0,2 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Xqinvest-1 AS (100 %), Relay AS (90 %), Xqinvest-2 AS (65 %)
Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 0 av dem med flertall. Snittindeksen er 33. 0 har negativ egenkapital, og 3 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Xqinvest-1 AS (100 %), Xqinvest-2 AS (65 %), Relay AS (90 %), Upwave Technologies AS (0 %), Northern Playground AS (1 %), Smartwatt AS (0 %), Breyta AS (1 %), Skiwo AS (0 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 60 | 31 | 44 | |
| Rang | 740 | 1 976 | 1 512 | |
| Driftsmargin | 2,7 % | −9,5 % | 1,3 % | |
| Totalrentabilitet | 6,2 % | −11,1 % | 5,6 % | |
| Egenkapitalandel | 49,8 % | 40,6 % | 28,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,38 | 1,62 | 2,07 | |
| Omsetningsvekst | – | −21,6 % | 18,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 51,3 MNOK | 40,2 MNOK | 47,4 MNOK |
| Driftsresultat | 1,4 MNOK | −3,8 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | −3,5 MNOK | −4,1 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | −3,5 MNOK | −4,1 MNOK |
| Finanskostnader | 1,4 MNOK | 0,7 MNOK | 5,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 27,3 MNOK | 24,9 MNOK | 20,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 20,8 MNOK | 17,0 MNOK | 18,1 MNOK |
| Egenkapital | 13,6 MNOK | 10,1 MNOK | 6,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,4 MNOK | 1,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 13,7 MNOK | 14,8 MNOK | 14,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,8 MNOK | 10,5 MNOK | 8,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6472561.
Videre
Lignende selskaper
- Regnskapsjefen AS indeks 44, nr. 1 503 · sammenlign
- Brauten Eiendom AS indeks 44, nr. 1 504 · sammenlign
- Eika Økonomi Askim AS indeks 44, nr. 1 506 · sammenlign
- Jæren Regnskap AS indeks 44, nr. 1 510 · sammenlign
- Ecit Consulta AS indeks 44, nr. 1 511 · sammenlign