Elfo Subsea AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 60 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 232 av 578 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 224 av 5 554 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 76 og robusthet 42 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Elfo Subsea AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 578 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 18,0 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 27,2 % (median 32,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 54 MNOK | 95 MNOK |
| Driftsmargin | 18,0 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 17,0 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | 20,2 % | 12,6 % |
| Egenkapitalandel | 27,2 % | 32,4 % |
| Gjeldsgrad | 2,68 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,29 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 13,5 % | 10,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,95 MNOK | 3,04 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Elfo Subsea AS det bedre enn 60 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (578 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Elfo Subsea AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Elfo Subsea AS har score 56 for 2025, rang 2 224 av 5 554 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 76 mot sammenlignbare, driftsmargin 18,0 % mot median 5,6 %.
Svakest: Soliditet: persentil 39 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 27,2 % mot median 32,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,6 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −2,9, bransjen +0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Elfo Subsea AS med 2,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,6 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Elfo Subsea AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 20,9 % | 4,9 % | +8,8 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +9,3 prosentpoeng |
| 2025 | 18,0 % | 5,6 % | −2,9 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng | −3,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Elfo Subsea AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Elfo Subsea AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Elfo Subsea AS hadde en driftsmargin på 18,0 % og en egenkapitalandel på 27,2 % i 2025, og er nr. 2 224 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 36,0 % til 27,2 % og driftsmarginen falt fra 20,9 % til 18,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 19 MNOK og 81 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 54 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 81 MNOK |
| P/B | 2,3 | 19 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 111 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 68 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −13 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 81 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 76 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 39 | vekt 20 % |
| Likviditet | 46 | vekt 5 % |
| Vekst | 42 | vekt 25 % |
| Konsistens | 45 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Elfo Subsea AS?
Driftsmarginen var 18,0 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 20,2 %.
Hvor solid er Elfo Subsea AS?
Egenkapitalandelen var 27,2 % i 2025 (median 32,4 %). Gjeldsgraden var 2,68 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i Elfo Subsea AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,29 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Elfo Subsea AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Elfo Subsea AS er nr. 2 224 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 232 av 578. Omsetningen endret seg 13,5 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Elfo Tech AS. Personer vises ikke med navn.
Elfo Tech AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Teknisk tjenesteyting og forskning (2 selskaper) 2 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 11 i alt. Kongsberg 11 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Endret 2024–2025
- 1 selskap kom inn i konsernet: Elfo Subsea AS.
-
Elfo Tech AS
- Elfo Subsea AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 921468237
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 11 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 27. september 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 0,38 MNOK
- Forretningsadresse
- Askeladden 3, 3614 KONGSBERG
- Kommune
- Kongsberg rang 4–13 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Elfo Tech AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Elfo Tech AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 68 | 74 | 56 | |
| Rang | 1 137 | 485 | 2 224 | |
| Driftsmargin | 12,1 % | 20,9 % | 18,0 % | |
| Totalrentabilitet | 18,4 % | 30,3 % | 20,2 % | |
| Egenkapitalandel | 46,8 % | 36,0 % | 27,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,83 | 1,48 | 1,29 | |
| Omsetningsvekst | – | 66,0 % | 13,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 28,9 MNOK | 47,9 MNOK | 54,4 MNOK |
| Driftsresultat | 3,5 MNOK | 10,0 MNOK | 9,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,4 MNOK | 10,0 MNOK | 9,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,6 MNOK | 2,1 MNOK | 2,0 MNOK |
| Årsresultat | 2,7 MNOK | 7,9 MNOK | 7,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,7 MNOK | 0,4 MNOK | 0,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,2 MNOK | 34,1 MNOK | 49,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 18,2 MNOK | 31,0 MNOK | 46,7 MNOK |
| Egenkapital | 10,4 MNOK | 12,3 MNOK | 13,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 10,0 MNOK | 11,9 MNOK | 13,1 MNOK |
| Sum gjeld | 11,7 MNOK | 21,8 MNOK | 36,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 9,9 MNOK | 21,0 MNOK | 36,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7210524.
Videre
Lignende selskaper
- Nordkontakt AS indeks 56, nr. 2 212 · sammenlign
- Evotek AS indeks 56, nr. 2 215 · sammenlign
- Nxtech AS indeks 56, nr. 2 220 · sammenlign
- Kasomo Energy AS indeks 56, nr. 2 228 · sammenlign
- Elsikkerhet Norge AS indeks 56, nr. 2 235 · sammenlign