Maskinteknikk Bergen AS
Score · regnskapsår 2025
75av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 005 av 12 873 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 515 av 20 339 · Bygg og anlegg
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 85 og soliditet 85 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Maskinteknikk Bergen AS ligger 25 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 12 866 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 22,0 % (median 3,5 %) og egenkapitalandel 71,2 % (median 32,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 22,0 % | 3,5 % |
| Resultatmargin | 22,1 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | 26,3 % | 7,8 % |
| Egenkapitalandel | 71,2 % | 32,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,41 | 1,43 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,53 | 1,41 |
| Omsetningsvekst | 46,0 % | 6,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 75 gjør Maskinteknikk Bergen AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 873 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Maskinteknikk Bergen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Maskinteknikk Bergen AS har score 75 for 2025, rang 1 515 av 20 339 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 85 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 71,2 % mot median 32,8 %. Lønnsomhet: persentil 85 mot sammenlignbare, driftsmargin 22,0 % mot median 3,5 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Maskinteknikk Bergen AS hadde en driftsmargin på 22,0 % og en egenkapitalandel på 71,2 % i 2025, og er nr. 1 515 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −5,7 % til 22,0 % og gikk fra underskudd til overskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 6 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 85 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 85 | vekt 25 % |
| Likviditet | 55 | vekt 15 % |
| Vekst | 80 | vekt 15 % |
| Konsistens | 55 | vekt 15 % |
Varighet: 71 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Maskinteknikk Bergen AS?
Driftsmarginen var 22,0 % i 2025, mot en median på 3,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 26,3 %.
Hvor solid er Maskinteknikk Bergen AS?
Egenkapitalandelen var 71,2 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 0,41 (median 1,43).
Hvordan er likviditeten i Maskinteknikk Bergen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,53 i 2025 (median 1,41).
Hvordan står Maskinteknikk Bergen AS i Bygg og anlegg?
Maskinteknikk Bergen AS er nr. 1 515 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 005 av 12 873. Omsetningen endret seg 46,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 921560451
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.120)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 21. september 2018 8 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Todnhaugen 11, 5258 BLOMSTERDALEN (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 16. oktober 2018
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 76 | 63 | 75 | |
| Rang | 2 404 | 5 246 | 1 515 | |
| Driftsmargin | 19,8 % | −5,7 % | 22,0 % | |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | −5,6 % | 26,3 % | |
| Egenkapitalandel | 65,3 % | 71,1 % | 71,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,71 | 2,67 | 1,53 | |
| Omsetningsvekst | – | 106,0 % | 46,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,0 MNOK | 2,1 MNOK | 3,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,7 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | – | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,5 MNOK | 2,0 MNOK | 2,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK | 0,7 MNOK |
| Egenkapital | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK | 1,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK | 1,8 MNOK |
| Sum gjeld | 0,5 MNOK | 0,6 MNOK | 0,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6502507.
Videre
Lignende selskaper
- Perri AS indeks 75, nr. 1 511 · sammenlign
- PG Byggeservice AS indeks 75, nr. 1 512 · sammenlign
- El-Skade AS indeks 75, nr. 1 514 · sammenlign
- VIKEN BYGG & Mal AS indeks 75, nr. 1 518 · sammenlign
- Tord Hanssen AS indeks 75, nr. 1 519 · sammenlign