Lium AS
Score · regnskapsår 2024
71av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 86 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 483 av 3 514 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 046 av 22 221 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 83 og soliditet 94 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Lium AS ligger 21 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 3 514 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 12,6 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 73,6 % (median 30,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 56 MNOK | 92 MNOK |
| Driftsmargin | 12,6 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 13,4 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | 19,7 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 73,6 % | 30,2 % |
| Gjeldsgrad | 0,36 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,51 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | −22,9 % | 5,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 71 gjør Lium AS det bedre enn 86 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 514 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Lium AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Lium AS hadde en driftsmargin på 12,6 % og en egenkapitalandel på 73,6 % i 2024, og er nr. 3 046 av 22 221 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2023 til 2024: omsetningen falt med 23 % og egenkapitalandelen steg fra 64,6 % til 73,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 29 MNOK og 72 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 58 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 72 MNOK |
| P/B | 1,0 | 29 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 12,6 % (median 2,9 %); Egenkapitalandel 73,6 % (median 30,2 %); Likviditetsgrad 1 3,51 (median 1,40).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,4 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 83 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 94 | vekt 25 % |
| Likviditet | 93 | vekt 15 % |
| Vekst | 4 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 80 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Lium AS?
Driftsmarginen var 12,6 % i 2024, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 19,7 %.
Hvor solid er Lium AS?
Egenkapitalandelen var 73,6 % i 2024 (median 30,2 %). Gjeldsgraden var 0,36 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Lium AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,51 i 2024 (median 1,40).
Hvordan står Lium AS i Handel?
Lium AS er nr. 3 046 av 22 221 rangerte selskaper i Handel for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 483 av 3 514. Omsetningen endret seg −22,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 922360456
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.630)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 14. januar 2019 7 år i drift
- Aksjekapital
- 2,04 MNOK
- Forretningsadresse
- Gamle Drammensvei 94, 3420 LIERSKOGEN
- Kommune
- Lier rang 7 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 90 | 71 | 64 | |
| Rang | 481 | 3 046 | 5 246 | |
| Driftsmargin | 15,2 % | 12,6 % | 15,8 % | |
| Totalrentabilitet | 26,2 % | 19,7 % | 18,1 % | |
| Egenkapitalandel | 64,6 % | 73,6 % | 63,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,74 | 3,51 | 2,56 | |
| Omsetningsvekst | – | −22,9 % | −30,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 72,0 MNOK | 55,5 MNOK | 38,7 MNOK |
| Driftsresultat | 11,0 MNOK | 7,0 MNOK | 6,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 11,5 MNOK | 7,5 MNOK | 6,7 MNOK |
| Årsresultat | 8,9 MNOK | 5,8 MNOK | 5,2 MNOK |
| Finanskostnader | – | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 43,7 MNOK | 39,2 MNOK | 37,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 42,5 MNOK | 36,3 MNOK | 35,7 MNOK |
| Egenkapital | 28,2 MNOK | 28,8 MNOK | 23,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | 0,6 MNOK | – |
| Sum gjeld | 15,5 MNOK | 10,4 MNOK | 14,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 15,5 MNOK | 10,4 MNOK | 14,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 5456827.
Videre
Lignende selskaper
- Østraadt Øst AS indeks 71, nr. 3 037 · sammenlign
- Spar-Kjøp AS indeks 71, nr. 3 040 · sammenlign
- Torgeir Løken AS indeks 71, nr. 3 051 · sammenlign
- Cimberio AS indeks 71, nr. 3 056 · sammenlign
- Nortelco AS indeks 71, nr. 3 061 · sammenlign