Rasjonell VVS AS
Score · regnskapsår 2025
65av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 186 av 5 554 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 422 av 20 335 · Bygg og anlegg
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 81 og soliditet 70 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Rasjonell VVS AS ligger 14 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 5 554 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,2 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 48,7 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 39 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 8,2 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 8,0 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 36,8 % | 10,9 % |
| Egenkapitalandel | 48,7 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,05 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,28 | 1,48 |
| Omsetningsvekst | −13,0 % | 6,0 % |
| Omsetning per ansatt | 3,87 MNOK | 1,70 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 65 gjør Rasjonell VVS AS det bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (5 554 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Rasjonell VVS AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Rasjonell VVS AS har score 65 for 2025, rang 4 422 av 20 335 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 81 mot sammenlignbare, driftsmargin 8,2 % mot median 4,5 %. Likviditet: persentil 81 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,28 mot median 1,48.
Svakest: Vekst: persentil 19 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −13,0 % mot median 6,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Rasjonell VVS AS hadde en driftsmargin på 8,2 % og en egenkapitalandel på 48,7 % i 2025, og er nr. 4 422 av 20 335 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 28,7 % til 48,7 % og omsetningen falt med 13 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 30 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 24 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 30 MNOK |
| P/B | 1,0 | 4 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 81 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 70 | vekt 25 % |
| Likviditet | 81 | vekt 15 % |
| Vekst | 19 | vekt 15 % |
| Konsistens | 55 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Rasjonell VVS AS?
Driftsmarginen var 8,2 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 36,8 %.
Hvor solid er Rasjonell VVS AS?
Egenkapitalandelen var 48,7 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 1,05 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i Rasjonell VVS AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,28 i 2025 (median 1,48).
Hvordan står Rasjonell VVS AS i Bygg og anlegg?
Rasjonell VVS AS er nr. 4 422 av 20 335 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 186 av 5 554. Omsetningen endret seg −13,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 924205075
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.221)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 25. november 2019 6 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Årvollskogen 81, 1529 MOSS
- Kommune
- Moss rang 4–9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 7 | 63 | 65 | |
| Rang | 17 615 | 5 173 | 4 422 | |
| Driftsmargin | −5,3 % | 8,6 % | 8,2 % | |
| Totalrentabilitet | −30,2 % | 28,9 % | 36,8 % | |
| Egenkapitalandel | 1,5 % | 28,7 % | 48,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,94 | 1,44 | 2,28 | |
| Omsetningsvekst | – | 94,1 % | −13,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,9 MNOK | 44,5 MNOK | 38,7 MNOK |
| Driftsresultat | −1,2 MNOK | 3,8 MNOK | 3,2 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,3 MNOK | 3,8 MNOK | 3,1 MNOK |
| Årsresultat | −1,3 MNOK | 3,2 MNOK | 2,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,0 MNOK | 13,2 MNOK | 8,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,7 MNOK | 12,4 MNOK | 7,3 MNOK |
| Egenkapital | 0,1 MNOK | 3,8 MNOK | 4,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,1 MNOK | 3,6 MNOK | 4,0 MNOK |
| Sum gjeld | 4,0 MNOK | 9,4 MNOK | 4,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,9 MNOK | 8,6 MNOK | 3,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6713386.
Videre
Lignende selskaper
- Kroon Maskin AS indeks 65, nr. 4 417 · sammenlign
- Knut Hovet Installasjonar AS indeks 65, nr. 4 423 · sammenlign
- OK Ventilasjon AS indeks 65, nr. 4 424 · sammenlign
- BERG & Olsen AS indeks 65, nr. 4 427 · sammenlign
- Lundvoll Maskinstasjon AS indeks 65, nr. 4 430 · sammenlign