Archer Wind AS
Score · regnskapsår 2025
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 361 av 546 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 488 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 4 og soliditet 62 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Archer Wind AS ligger 6 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 546 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −29,9 % (median 5,5 %) og egenkapitalandel 41,5 % (median 32,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 297 MNOK | 96 MNOK |
| Driftsmargin | −29,9 % | 5,5 % |
| Resultatmargin | −30,4 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | −25,7 % | 12,5 % |
| Egenkapitalandel | 41,5 % | 32,4 % |
| Gjeldsgrad | 1,41 | 1,99 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,40 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 129,1 % | 9,8 % |
| Omsetning per ansatt | 21,24 MNOK | 2,98 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Archer Wind AS det bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (546 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Archer Wind AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Archer Wind AS har score 44 for 2025, rang 2 488 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 95 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 129,1 % mot median 9,8 %. Soliditet: persentil 62 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 41,5 % mot median 32,4 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 4 mot sammenlignbare, driftsmargin −29,9 % mot median 5,5 %. Konsistens: persentil 32 mot sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −30,4 % (median 5,5 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −29,9 % (median 5,5 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Archer Wind AS med 7,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 7,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Archer Wind AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −37,5 % | 5,3 % | +143,1 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | +142,8 prosentpoeng |
| 2025 | −29,9 % | 5,5 % | +7,6 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +7,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Archer Wind AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Archer Wind AS økte 7,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Archer Wind AS hadde en driftsmargin på −29,9 % og en egenkapitalandel på 41,5 % i 2025, og er nr. 2 488 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 129 % og egenkapitalandelen steg fra −8,3 % til 41,5 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 245 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 245 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −30,4 % (median 5,5 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −29,9 % (median 5,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 4 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 62 | vekt 25 % |
| Likviditet | 55 | vekt 15 % |
| Vekst | 95 | vekt 15 % |
| Konsistens | 32 | vekt 15 % |
Varighet: 24 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Archer Wind AS?
Driftsmarginen var −29,9 % i 2025, mot en median på 5,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −25,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Archer Wind AS?
Egenkapitalandelen var 41,5 % i 2025 (median 32,4 %). Gjeldsgraden var 1,41 (median 1,99).
Hvordan er likviditeten i Archer Wind AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,40 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Archer Wind AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Archer Wind AS er nr. 2 488 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 361 av 546. Omsetningen endret seg 129,1 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
9 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Archer Assets UK Limited (utenlandsk selskap) eier 100 % av aksjene i Archer Norge AS.
Konsernregnskap. Archer Norge AS for 2025: indeks 18 av 100, nr. 28 av 31 konsern. Se konsernregnskapet
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925270261
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 14 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 9. juni 2020 6 år i drift
- Aksjekapital
- 0,12 MNOK
- Forretningsadresse
- Vassbotnen 23, 4033 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Archer Norge AS (100 %)
Øverste eier: Archer Assets UK LIMITED
Eieren: flertallseieren Archer Norge AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Archer Norge AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 11 | 16 | 44 | |
| Rang | 3 569 | 3 650 | 2 488 | |
| Driftsmargin | −180,6 % | −37,5 % | −29,9 % | |
| Totalrentabilitet | −30,1 % | −60,0 % | −25,7 % | |
| Egenkapitalandel | 16,5 % | −8,3 % | 41,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,77 | 0,48 | 1,40 | |
| Omsetningsvekst | – | 478,2 % | 129,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,4 MNOK | 129,8 MNOK | 297,3 MNOK |
| Driftsresultat | −40,5 MNOK | −48,7 MNOK | −88,8 MNOK |
| Resultat før skatt | −65,6 MNOK | −50,0 MNOK | −90,5 MNOK |
| Skattekostnad | 7,0 MNOK | −26,1 MNOK | −22,3 MNOK |
| Årsresultat | −72,6 MNOK | −23,9 MNOK | −68,1 MNOK |
| Finanskostnader | 26,5 MNOK | 3,4 MNOK | 3,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 129,7 MNOK | 77,7 MNOK | 339,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 55,3 MNOK | 39,0 MNOK | 273,4 MNOK |
| Egenkapital | 21,4 MNOK | −6,4 MNOK | 140,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | – |
| Sum gjeld | 108,3 MNOK | 84,2 MNOK | 198,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 71,9 MNOK | 81,1 MNOK | 194,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7177687.
Videre
Lignende selskaper
- Spoon AS indeks 44, nr. 2 473 · sammenlign
- Ratio Arkitekter AS indeks 44, nr. 2 476 · sammenlign
- Prognosesenteret AS indeks 44, nr. 2 491 · sammenlign
- Safedrive AS indeks 44, nr. 2 497 · sammenlign
- A-Lab AS indeks 44, nr. 2 512 · sammenlign