ØB Group AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 45 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 921 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 413 av 4 464 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 24 og soliditet 93 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
ØB Group AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −8,8 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 79,2 % (median 41,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 39 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −8,8 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 181,0 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 6,3 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 79,2 % | 41,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,26 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,99 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 13,4 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,55 MNOK | 1,69 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør ØB Group AS det bedre enn 45 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- ØB Group AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
ØB Group AS har score 49 for 2025, rang 2 413 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 93 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 79,2 % mot median 41,8 %. Vekst: persentil 69 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 13,4 % mot median 5,3 %.
Svakest: Likviditet: persentil 13 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,99 mot median 1,73. Lønnsomhet: persentil 24 mot sammenlignbare, driftsmargin −8,8 % mot median 4,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,73).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −8,8 % (median 4,6 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til ØB Group AS med 0,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk ØB Group AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −9,1 % | 4,3 % | +8,4 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | +8,7 prosentpoeng |
| 2025 | −8,8 % | 4,6 % | +0,2 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til ØB Group AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til ØB Group AS økte 0,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til ØB Group AS økte 0,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til ØB Group AS økte 0,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til ØB Group AS økte 0,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til ØB Group AS økte 0,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
ØB Group AS hadde en driftsmargin på −8,8 % og en egenkapitalandel på 79,2 % i 2025, og er nr. 2 413 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 13 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 926 MNOK og 2 064 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 926 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,0 | 2 064 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 31 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 14 % for størrelse (småbedriftspremie 1 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,73).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −8,8 % (median 4,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 24 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 93 | vekt 25 % |
| Likviditet | 13 | vekt 15 % |
| Vekst | 69 | vekt 15 % |
| Konsistens | 41 | vekt 15 % |
Varighet: 50 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er ØB Group AS?
Driftsmarginen var −8,8 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,3 %.
Hvor solid er ØB Group AS?
Egenkapitalandelen var 79,2 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 0,26 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i ØB Group AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,99 i 2025 (median 1,73). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står ØB Group AS i Industri?
ØB Group AS er nr. 2 413 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 921 av 1 679. Omsetningen endret seg 13,4 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
44 av 100
Rang 61 av 92 konsern i Morning-klasse Store i Industri. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 2 517 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 182 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 135 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 1 788 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 409 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2025) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 7,2 % | −8,8 % |
| Totalrentabilitet | 10,7 % | 6,3 % |
| Egenkapitalandel | 22,9 % | 79,2 % |
| Likviditetsgrad 1 | 1,44 | 0,99 |
| Omsetningsvekst | 9,6 % | 13,4 % |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 42 (60 av 89), 2024: 35 (72 av 93).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Konsernstruktur · 2025
32 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Nordic Concrete Group AS.
Nordic Concrete Group AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925733407
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (23.610)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 25 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 14. september 2020 6 år i drift
- Aksjekapital
- 10,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Bjoavegen 191, 5582 ØLENSVÅG (VINDAFJORD)
- Kommune
- Vindafjord rang 1 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Nordic Concrete Group AS (100 %)
Øverste eier: Nordic Concrete Group AS
- Nordic Concrete Group AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Nor Aggregates AS (100 %), Forsand Sandkompani AS (100 %), Hgb Betong AS (100 %), Hårr Betong AS (100 %), Ølen Betong AS (100 %), Ølen Betong Transport AS (100 %), Odda Betong AS (51 %), Sjb Gruppen AS (51 %)
Porteføljen: 9 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 7 av dem med flertall. Snittindeksen er 50. 0 har negativ egenkapital, og 0 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Hårr Betong AS (100 %), Odda Betong AS (51 %), Hgb Betong AS (100 %), Forsand Sandkompani AS (100 %), ØB Ålesund Betong AS (51 %), Svb Gruppen AS (50 %), Nor Aggregates AS (100 %), Ribe Betong AS (51 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 47 | 54 | 49 | |
| Rang | 2 331 | 1 935 | 2 413 | |
| Driftsmargin | −17,5 % | −9,1 % | −8,8 % | |
| Totalrentabilitet | 5,1 % | 6,1 % | 6,3 % | |
| Egenkapitalandel | 83,0 % | 83,3 % | 79,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,67 | 1,13 | 0,99 | |
| Omsetningsvekst | – | 24,1 % | 13,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 27,6 MNOK | 34,3 MNOK | 38,8 MNOK |
| Driftsresultat | −4,8 MNOK | −3,1 MNOK | −3,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 50,9 MNOK | 63,2 MNOK | 70,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 2,2 MNOK | 1,3 MNOK |
| Årsresultat | 50,9 MNOK | 61,0 MNOK | 69,0 MNOK |
| Finanskostnader | 8,9 MNOK | 8,3 MNOK | 8,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 1 167,5 MNOK | 1 176,2 MNOK | 1 255,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 85,2 MNOK | 82,8 MNOK | 109,2 MNOK |
| Egenkapital | 969,1 MNOK | 980,1 MNOK | 994,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 39,9 MNOK | 50,9 MNOK | 65,1 MNOK |
| Sum gjeld | 198,4 MNOK | 196,1 MNOK | 260,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 50,9 MNOK | 73,0 MNOK | 110,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7086478.
Videre
Lignende selskaper
- Håvardsrud Sag og Høvleri AS indeks 49, nr. 2 407 · sammenlign
- Breivik Mek Verksted AS indeks 49, nr. 2 411 · sammenlign
- Holmen Crisp AS indeks 49, nr. 2 415 · sammenlign
- Lars Peter Jensen Trading AS indeks 49, nr. 2 417 · sammenlign
- MELBY MASKIN & Industriservice AS indeks 49, nr. 2 419 · sammenlign