Material Testing AS
Score · regnskapsår 2023
17av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 969 av 2 185 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 648 av 3 995 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 42 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Material Testing AS ligger 32 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 49 blant 2 184 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 5,3 % (median 5,7 %) og egenkapitalandel −5,7 % (median 39,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 5,3 % | 5,7 % |
| Resultatmargin | 0,8 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 3,4 % | 11,1 % |
| Egenkapitalandel | −5,7 % | 39,6 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,21 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,13 | 1,57 |
| Omsetningsvekst | – | 0,3 % |
| Omsetning per ansatt | 0,94 MNOK | 0,70 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 17 gjør Material Testing AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 185 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Material Testing AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Material Testing AS hadde en driftsmargin på 5,3 % og en egenkapitalandel på −5,7 % i 2023, og er nr. 3 648 av 3 995 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 0 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 2 MNOK |
| P/B | 3,2 | ikke meningsfull |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −5,7 % (median 39,6 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 7,9 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,13 (median 1,57).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,7 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 42 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 1 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 10 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Material Testing AS?
Driftsmarginen var 5,3 % i 2023, mot en median på 5,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,4 %.
Hvor solid er Material Testing AS?
Egenkapitalandelen var −5,7 % i 2023 (median 39,6 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Material Testing AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,13 i 2023 (median 1,57). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Material Testing AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Material Testing AS er nr. 3 648 av 3 995 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 969 av 2 185.
Konsernstruktur · 2025
6 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Heskestad Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Heskestad Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap), Bygg og anlegg (1 selskap), Teknisk tjenesteyting og forskning (1 selskap) 3 av 6 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 110 i alt. Sandnes 110 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
-
Heskestad Holding AS
- Material Testing AS du er her
- Va-Tek AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 926848194
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 8 registrert 10. februar 2026
- Stiftet
- 17. februar 2021 5 år i drift
- Aksjekapital
- 3,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Myrbakken 49, 4110 FORSAND (SANDNES)
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 56,2 % · tre største 90,6 %
- Fordeling
- selskaper 56 % · privatpersoner 44 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 3 %
- Eiere over 60 år
- 71 % av personeierne sine aksjer (medianalder 63 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Heskestad Holding AS (56 %)
Øverste eier: privatperson
- Heskestad Holding AS · 56,2 %
- 5 privatpersoner · 43,8 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 17 | 53 | 37 | |
| Rang | 3 648 | 1 792 | 3 163 | |
| Driftsmargin | 5,3 % | 23,6 % | 6,9 % | |
| Totalrentabilitet | 3,4 % | 37,9 % | 11,1 % | |
| Egenkapitalandel | −5,7 % | 15,7 % | 23,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,13 | 0,43 | 0,55 | |
| Omsetningsvekst | – | 36,4 % | −8,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,5 MNOK | 10,3 MNOK | 9,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 2,4 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | 2,1 MNOK | 0,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,5 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | 1,7 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 11,6 MNOK | 6,4 MNOK | 5,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,3 MNOK | 1,7 MNOK | 2,1 MNOK |
| Egenkapital | −0,7 MNOK | 1,0 MNOK | 1,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −3,9 MNOK | −2,2 MNOK | −1,8 MNOK |
| Sum gjeld | 12,3 MNOK | 5,4 MNOK | 4,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 10,1 MNOK | 4,0 MNOK | 3,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 4575061.
Videre
Lignende selskaper
- Livonia Print Norge AS indeks 17, nr. 3 645 · sammenlign
- Stinessen Arkitektur AS indeks 17, nr. 3 646 · sammenlign
- Dehn Design AS indeks 17, nr. 3 647 · sammenlign
- Ubiq Aerospace AS indeks 17, nr. 3 649 · sammenlign
- Probase AS indeks 17, nr. 3 652 · sammenlign