Optocom AS

Org.nr. 926917846 · Indre Østfold · Stiftet 2021

Score · regnskapsår 2024

72av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 87 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mikro: 1 601 av 12 197 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 515 av 19 404 · Bygg og anlegg

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 77 og soliditet 78 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Optocom AS ligger 22 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.

Medianscore 50 blant 12 188 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin 11,3 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 63,0 % (median 33,4 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 27. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter2 MNOK3 MNOK
Driftsmargin 11,3 % 3,7 % 76 %
Resultatmargin 11,5 % 3,0 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 24,7 % 7,9 % 78 %
Egenkapitalandel 63,0 % 33,4 % 80 %
Gjeldsgrad 0,59 1,42 76 %
Likviditetsgrad 1 2,70 1,42 81 %
Omsetningsvekst −11,4 % 4,1 % 30 %

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 72 gjør Optocom AS det bedre enn 87 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 197 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Optocom AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Optocom AS hadde en driftsmargin på 11,3 % og en egenkapitalandel på 63,0 % i 2024, og er nr. 2 515 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.

Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra 3,6 % til 11,3 % og egenkapitalandelen steg fra 46,8 % til 63,0 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 1 MNOK og 3 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 0,2 MNOK 10,0 2 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 0,3 MNOK
minus netto gjeld −0,7 MNOK
8,0 3 MNOK
P/B Egenkapital: 0,7 MNOK 1,0 1 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

  • positiv

    I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin 11,3 % (median 3,7 %); Egenkapitalandel 63,0 % (median 33,4 %); Likviditetsgrad 1 2,70 (median 1,42).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet77 vekt 30 %
Soliditet78 vekt 25 %
Likviditet81 vekt 15 %
Vekst30 vekt 15 %
Konsistens81 vekt 15 %

Varighet: 66 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Optocom AS?

Driftsmarginen var 11,3 % i 2024, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 24,7 %.

Hvor solid er Optocom AS?

Egenkapitalandelen var 63,0 % i 2024 (median 33,4 %). Gjeldsgraden var 0,59 (median 1,42).

Hvordan er likviditeten i Optocom AS?

Likviditetsgrad 1 var 2,70 i 2024 (median 1,42).

Hvordan står Optocom AS i Bygg og anlegg?

Optocom AS er nr. 2 515 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 601 av 12 197. Omsetningen endret seg −11,4 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
926917846
Org.form
AS
Sektor
Bygg og anlegg (43.210)
Morning selskapsklasse
Mikro
Ansatte
0–4 (ikke registrert)
Stiftet
12. februar 2021 5 år i drift
Aksjekapital
0,03 MNOK
Forretningsadresse
c/o BDO AS, Stasjonsmester Frosts gate 18, 1830 ASKIM (INDRE ØSTFOLD)
Kommune
Indre Østfold rang 8 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
Revisjon
Revisjon fravalgt fra 12. april 2021
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Daglig leder
Karl Sebastian Bykvist Åsen
Styrets leder
Lars Viktor Flink
Styremedlem
Karl Sebastian Bykvist Åsen
Regnskapsfører
Enora AS

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 27. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks607247
Rang6 5692 51511 441
Driftsmargin3,6 %11,3 %−5,2 %
Totalrentabilitet9,4 %24,7 %−10,1 %
Egenkapitalandel46,8 %63,0 %54,0 %
Likviditetsgrad 11,882,702,17
Omsetningsvekst–−11,4 %−7,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter2,5 MNOK2,2 MNOK2,1 MNOK
Driftsresultat0,1 MNOK0,3 MNOK−0,1 MNOK
Resultat før skatt0,1 MNOK0,3 MNOK−0,1 MNOK
Årsresultat0,1 MNOK0,2 MNOK−0,1 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler1,0 MNOK1,0 MNOK1,0 MNOK
Omløpsmidler1,0 MNOK1,0 MNOK1,0 MNOK
Egenkapital0,5 MNOK0,7 MNOK0,6 MNOK
Opptjent egenkapital0,4 MNOK0,6 MNOK0,5 MNOK
Sum gjeld0,5 MNOK0,4 MNOK0,5 MNOK
Kortsiktig gjeld0,5 MNOK0,4 MNOK0,5 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 27. oktober 2026, regnskaps-id 5818621.