Forte Optimize AS

Org.nr. 927453770 · Oslo · Stiftet 2021 · 9 ansatte

Score · regnskapsår 2025

19av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 1 269 av 1 358 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 729 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 6 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Forte Optimize AS ligger 32 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 358 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −21,6 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel −81,0 % (median 33,5 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 6. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter12 MNOK20 MNOK
Driftsmargin −21,6 % 5,6 % 7 %
Resultatmargin −21,6 % 5,7 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −38,5 % 14,0 % 5 %
Egenkapitalandel −81,0 % 33,5 % 1 %
Gjeldsgrad – 1,73 ikke sammenlignet
Likviditetsgrad 1 1,11 1,43 28 %
Omsetningsvekst 36,1 % 8,6 % 82 %
Omsetning per ansatt1,33 MNOK1,60 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 19 gjør Forte Optimize AS det bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 358 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Forte Optimize AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Forte Optimize AS har score 19 for 2025, rang 3 729 av 4 004 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 82 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 36,1 % mot median 8,6 %.

Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −81,0 % mot median 33,5 %. Lønnsomhet: persentil 6 mot sammenlignbare, driftsmargin −21,6 % mot median 5,6 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Forte Optimize AS med 47,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 47,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Forte Optimize AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Forte Optimize AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
2024−68,6 %5,8 % −80,3 prosentpoeng +0,0 prosentpoeng −80,3 prosentpoeng
2025−21,6 %5,6 % +47,0 prosentpoeng −0,2 prosentpoeng +47,2 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Forte Optimize AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt99,0108,8127,9146,4158,3155,2 (så langt)
Endring fra året før+9,8 %+9,9 %+17,5 %+14,5 %+8,1 %−1,9 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt99,4113,5108,3106,9110,7126,1 (så langt)
Endring fra året før+35,1 %+14,2 %−4,6 %−1,3 %+3,6 %+13,9 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt98,3121,6139,4131,0139,1158,0 (så langt)
Endring fra året før+29,9 %+23,7 %+14,6 %−6,0 %+6,2 %+13,6 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt100,0103,6107,5111,2114,7119,4 (så langt)
Endring fra året før+1,2 %+3,5 %+3,8 %+3,4 %+3,2 %+4,2 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden

Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)

Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Oljepris (eksportpris for råolje) per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt609979877859708881 (så langt)
Endring fra året før+61,1 %+60,8 %−10,5 %−2,0 %−17,6 %+24,5 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Forte Optimize AS økte 47,0 prosentpoeng.

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Forte Optimize AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt90,590,996,0100,9105,6109,2 (så langt)
Endring fra året før+7,4 %+0,5 %+5,6 %+5,2 %+4,7 %+3,4 %
Selskapets driftsmargin––11,7 %−68,6 %−21,6 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Forte Optimize AS hadde en driftsmargin på −21,6 % og en egenkapitalandel på −81,0 % i 2025, og er nr. 3 729 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.

Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −68,6 % til −21,6 % og omsetningen økte med 36 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): −2,1 MNOK 18,6 – ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): −2,6 MNOK 15,9 – ikke meningsfull
P/B Egenkapital: −5,4 MNOK 3,2 – ikke meningsfull

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • kritisk

    Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −81,0 % (median 33,5 %).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −21,6 % (median 5,7 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −21,6 % (median 5,6 %).

  • følg med

    Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?

    Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 36,1 % (median 8,6 %); Likviditetsgrad 1 1,11 (median 1,43).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

  • kritisk Negativ egenkapital
Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet6 vekt 30 %
Soliditet0 vekt 25 %
Likviditet28 vekt 15 %
Vekst82 vekt 15 %
Konsistens6 vekt 15 %

Varighet: 28 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Forte Optimize AS?

Driftsmarginen var −21,6 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −38,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Forte Optimize AS?

Egenkapitalandelen var −81,0 % i 2025 (median 33,5 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.

Hvordan er likviditeten i Forte Optimize AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,11 i 2025 (median 1,43).

Hvordan står Forte Optimize AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?

Forte Optimize AS er nr. 3 729 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 269 av 1 358. Omsetningen endret seg 36,1 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

7 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Forte Holding AS.

Forte Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

  • Forte Holding AS ikke i datagrunnlaget
    • Forte Group AS eid 64 % · ikke i datagrunnlaget
      • Forte Optimize AS du er her eid 64 % · operativt · indeks 19 · nr. 3729 av 4004 i Teknisk tjenesteyting og forskning
      • Forte Digital AS eid 88 % · operativt · indeks 47 · nr. 1820 av 3186 i Informasjon og kommunikasjon
      • Forte Solutions AS eid 66 % · operativt · indeks 49 · nr. 1616 av 3186 i Informasjon og kommunikasjon
      • Forte Hub AS eid 86 % · ikke i datagrunnlaget
      • Forte Incubator AS eid 100 % · ikke i datagrunnlaget

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
927453770
Org.form
AS
Sektor
Teknisk tjenesteyting og forskning (73.110)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
9 registrert 10. september 2026
Stiftet
25. juni 2021 5 år i drift
Aksjekapital
0,12 MNOK
Forretningsadresse
Wergelandsveien 25, 0167 OSLO
Kommune
Oslo rang 63–220 av 357 i landet
Siste innsendte regnskap
2025
Selskapets forretningskommune, Oslo. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
9 (én eier har over halvparten)
Største eier
63,5 % · tre største 79,5 %
Fordeling
selskaper 80 % · privatpersoner 20 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
99 %
Eiere over 60 år
40 % av personeierne sine aksjer (medianalder 47 år)
Konsernkjede
Eies av: Forte Group AS (64 %)
Øverste eier: Forte Holding AS

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 6. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks481719
Rang2 0463 7073 729
Driftsmargin11,7 %−68,6 %−21,6 %
Totalrentabilitet16,0 %−157,5 %−38,5 %
Egenkapitalandel29,6 %−89,2 %−81,0 %
Likviditetsgrad 12,390,731,11
Omsetningsvekst–47,7 %36,1 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter5,9 MNOK8,8 MNOK11,9 MNOK
Driftsresultat0,7 MNOK−6,0 MNOK−2,6 MNOK
Resultat før skatt0,7 MNOK−6,0 MNOK−2,6 MNOK
Skattekostnad0,2 MNOK−1,3 MNOK−0,5 MNOK
Årsresultat0,5 MNOK−4,7 MNOK−2,0 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler4,3 MNOK3,8 MNOK6,7 MNOK
Omløpsmidler4,3 MNOK2,5 MNOK4,8 MNOK
Egenkapital1,3 MNOK−3,4 MNOK−5,4 MNOK
Opptjent egenkapital−0,1 MNOK−4,7 MNOK−6,8 MNOK
Sum gjeld3,1 MNOK7,2 MNOK12,1 MNOK
Kortsiktig gjeld1,8 MNOK3,4 MNOK4,3 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6983182.