Stantek AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2024
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 159 av 1 845 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 226 av 5 179 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 30 og robusthet 56 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Stantek AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 845 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 1,2 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 45,5 % (median 41,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 35 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 1,2 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 0,4 % | 4,3 % |
| Totalrentabilitet | 2,8 % | 9,9 % |
| Egenkapitalandel | 45,5 % | 41,7 % |
| Gjeldsgrad | 1,20 | 1,31 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,12 | 1,75 |
| Omsetningsvekst | 6,1 % | 4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 2,08 MNOK | 1,71 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Stantek AS det bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 845 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Stantek AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Stantek AS hadde en driftsmargin på 1,2 % og en egenkapitalandel på 45,5 % i 2024, og er nr. 3 226 av 5 179 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2023 til 2024.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 14 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 4 MNOK |
| P/B | 3,0 | 14 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 8 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 5 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 1 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 4 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Machinery, Food Processing, Chemical (Specialty), Building Materials, Packaging & Container.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,6 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 30 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 55 | vekt 20 % |
| Likviditet | 63 | vekt 5 % |
| Vekst | 51 | vekt 25 % |
| Konsistens | 54 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 43 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Stantek AS?
Driftsmarginen var 1,2 % i 2024, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 2,8 %.
Hvor solid er Stantek AS?
Egenkapitalandelen var 45,5 % i 2024 (median 41,7 %). Gjeldsgraden var 1,20 (median 1,31).
Hvordan er likviditeten i Stantek AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,12 i 2024 (median 1,75).
Hvordan står Stantek AS i Industri?
Stantek AS er nr. 3 226 av 5 179 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 159 av 1 845. Omsetningen endret seg 6,1 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Stantek Holding AS.
Stantek Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap) 1 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 17 i alt. Kongsvinger 17 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
-
Stantek Holding AS
- Stantek AS du er her
- Stantek Eiendom AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 929186249
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (25.620)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 17 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. desember 1978 47 år i drift
- Aksjekapital
- 2,52 MNOK
- Forretningsadresse
- Norvald Strands veg 93, 2212 KONGSVINGER
- Kommune
- Kongsvinger rang 23–36 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Stantek Holding AS (100 %)
Øverste eier: Stantek Holding AS
- Stantek Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 41 | 44 | 45 | |
| Rang | 3 220 | 3 226 | 3 193 | |
| Driftsmargin | 1,4 % | 1,2 % | 1,8 % | |
| Totalrentabilitet | 3,3 % | 2,8 % | 3,1 % | |
| Egenkapitalandel | 45,0 % | 45,5 % | 38,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,20 | 2,12 | 1,69 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,1 % | 17,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 33,4 MNOK | 35,4 MNOK | 41,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 0,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 16,9 MNOK | 16,9 MNOK | 25,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 15,7 MNOK | 16,1 MNOK | 20,5 MNOK |
| Egenkapital | 7,6 MNOK | 7,7 MNOK | 9,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,6 MNOK | 4,7 MNOK | 4,8 MNOK |
| Sum gjeld | 9,3 MNOK | 9,2 MNOK | 16,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,1 MNOK | 7,6 MNOK | 12,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 5823181.
Videre
Lignende selskaper
- Rindalshytter AS indeks 44, nr. 3 217 · sammenlign
- Nor-Pel A/S indeks 44, nr. 3 224 · sammenlign
- Ulstein Group ASA indeks 44, nr. 3 228 · sammenlign
- Direct House Fredrikstad AS indeks 44, nr. 3 231 · sammenlign
- Elvstrøm Sails Norge AS indeks 44, nr. 3 232 · sammenlign