Kræm AS
Score · regnskapsår 2025
61av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 624 av 2 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 173 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 75 og soliditet 38 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Kræm AS ligger 11 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 126 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 12,2 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 32,8 % (median 40,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 12,2 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 12,4 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 37,3 % | 10,2 % |
| Egenkapitalandel | 32,8 % | 40,9 % |
| Gjeldsgrad | 2,05 | 1,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,21 | 1,66 |
| Omsetningsvekst | 73,0 % | 5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 0,39 MNOK | 0,75 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 61 gjør Kræm AS det bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Kræm AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Kræm AS har score 61 for 2025, rang 1 173 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 89 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 73,0 % mot median 5,2 %. Lønnsomhet: persentil 75 mot sammenlignbare, driftsmargin 12,2 % mot median 4,9 %.
Svakest: Likviditet: persentil 32 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,21 mot median 1,66. Soliditet: persentil 38 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 32,8 % mot median 40,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 11,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +10,7, bransjen −0,9 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Kræm AS med 10,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 11,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Kræm AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,5 % | 5,8 % | −0,3 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng |
| 2025 | 12,2 % | 4,9 % | +10,7 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | +11,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Kræm AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Kræm AS økte 10,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Kræm AS hadde en driftsmargin på 12,2 % og en egenkapitalandel på 32,8 % i 2025, og er nr. 1 173 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 73 % og driftsmarginen steg fra 1,5 % til 12,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 2 MNOK |
| P/B | 3,2 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 75 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 38 | vekt 25 % |
| Likviditet | 32 | vekt 15 % |
| Vekst | 89 | vekt 15 % |
| Konsistens | 68 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Kræm AS?
Driftsmarginen var 12,2 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 37,3 %.
Hvor solid er Kræm AS?
Egenkapitalandelen var 32,8 % i 2025 (median 40,9 %). Gjeldsgraden var 2,05 (median 1,12).
Hvordan er likviditeten i Kræm AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,21 i 2025 (median 1,66).
Hvordan står Kræm AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Kræm AS er nr. 1 173 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 624 av 2 127. Omsetningen endret seg 73,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 929244095
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (73.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 11 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 27. april 2022 4 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Dreyfushammarn 10, 8012 BODØ
- Kommune
- Bodø rang 4–9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 23. mai 2022
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 75,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 75 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 29 | 42 | 61 | |
| Rang | 3 230 | 2 750 | 1 173 | |
| Driftsmargin | 1,8 % | 1,5 % | 12,2 % | |
| Totalrentabilitet | 8,4 % | 8,0 % | 37,3 % | |
| Egenkapitalandel | 11,1 % | 20,4 % | 32,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,07 | 1,20 | 1,21 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,1 % | 73,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2,2 MNOK | 2,5 MNOK | 4,3 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 1,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 1,2 MNOK |
| Egenkapital | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum gjeld | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 1,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 1,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6549639.
Videre
Lignende selskaper
- NT Konsult AS indeks 61, nr. 1 169 · sammenlign
- Natureco AS indeks 61, nr. 1 170 · sammenlign
- Hsp Inspection AS indeks 61, nr. 1 174 · sammenlign
- Eide Eiendomsservice AS indeks 60, nr. 1 175 · sammenlign
- Wincon AS indeks 60, nr. 1 176 · sammenlign