Vindra AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
57av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 596 av 1 642 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 044 av 5 554 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 56 og robusthet 46 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Vindra AS ligger 6 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 642 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,3 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 18,6 % (median 33,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 29 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 8,3 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 5,1 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | 14,0 % | 14,0 % |
| Egenkapitalandel | 18,6 % | 33,1 % |
| Gjeldsgrad | 4,37 | 1,77 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,68 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 85,3 % | 8,6 % |
| Omsetning per ansatt | 5,83 MNOK | 1,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 57 gjør Vindra AS det bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 642 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Vindra AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Vindra AS har score 57 for 2025, rang 2 044 av 5 554 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 93 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,68 mot median 1,43. Vekst: persentil 75 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 85,3 % mot median 8,6 %.
Svakest: Soliditet: persentil 26 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 18,6 % mot median 33,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 1,0 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +1,7, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Vindra AS med 1,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Vindra AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 21 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 6,6 % | 4,9 % | +2,7 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +3,2 prosentpoeng |
| 2025 | 8,3 % | 5,6 % | +1,7 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | +1,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Vindra AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Vindra AS økte 1,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Vindra AS hadde en driftsmargin på 8,3 % og en egenkapitalandel på 18,6 % i 2025, og er nr. 2 044 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 85 % og egenkapitalandelen steg fra 9,7 % til 18,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 5 MNOK og 5 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 5 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 5 MNOK |
| P/B | 2,3 | 5 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 19 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 12 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 7 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 5 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør 61 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 56 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 26 | vekt 20 % |
| Likviditet | 93 | vekt 5 % |
| Vekst | 75 | vekt 25 % |
| Konsistens | 63 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 43 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Vindra AS?
Driftsmarginen var 8,3 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 14,0 %.
Hvor solid er Vindra AS?
Egenkapitalandelen var 18,6 % i 2025 (median 33,1 %). Gjeldsgraden var 4,37 (median 1,77).
Hvordan er likviditeten i Vindra AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,68 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Vindra AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Vindra AS er nr. 2 044 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 596 av 1 642. Omsetningen endret seg 85,3 % fra året før.
Konkurrenter
De 8 nærmeste konkurrentene i samme næringsgruppe, plassert i samme matrise som sektorsiden: lønnsomhet opp, robusthet mot høyre. Det er disse selskapene konkurrentanalysen og strategirapporten sammenligner med.
| Selskap | Profil | Driftsinntekter | Driftsmargin | Score |
|---|---|---|---|---|
| Alekto AS | 30 MNOK | 0,4 % | 35 | |
| Vergence AS | 29 MNOK | −144,0 % | 24 | |
| Carbon Circle Holding AS | 29 MNOK | −98,4 % | 11 | |
| Vindra AS (dette selskapet) | 29 MNOK | 8,3 % | 57 | |
| Linje AS | 29 MNOK | 28,0 % | 78 | |
| Castor Drilling Solution AS | 29 MNOK | 1,6 % | 25 | |
| Helix Offshore Services AS | 29 MNOK | 2,9 % | 59 | |
| Marin Industri Offshore Engineering AS | 29 MNOK | 9,9 % | 57 | |
| Hafslund Vekst AS | 29 MNOK | −320,0 % | 45 |
Utvalget er de nærmeste i omsetning innen samme næringskode i bransjen. Ved bestilling kan du bytte ut konkurrenter. Bestill konkurrentanalyse
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 930594431
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 5 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 16. desember 2022 3 år i drift
- Aksjekapital
- 1,27 MNOK
- Forretningsadresse
- Austbøvegen 43, 5420 RUBBESTADNESET (BØMLO)
- Kommune
- Bømlo rang 2 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 5
- Største eier
- 23,5 % · tre største 70,6 %
- Fordeling
- selskaper 53 % · privatpersoner 47 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 89 %
- Hope Holding AS · 23,5 %
- PG Tryggestad Holding AS · 23,5 %
- Atheno Prosjektutvikling AS · 5,9 %
- 2 privatpersoner · 47,1 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 8. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 30 | 43 | 57 | |
| Rang | 4 244 | 3 528 | 2 044 | |
| Driftsmargin | 3,9 % | 6,6 % | 8,3 % | |
| Totalrentabilitet | 3,8 % | 4,8 % | 14,0 % | |
| Egenkapitalandel | 12,3 % | 9,7 % | 18,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,47 | 1,87 | 3,68 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,4 % | 85,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14,8 MNOK | 15,7 MNOK | 29,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,6 MNOK | 1,0 MNOK | 2,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 1,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 1,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 15,3 MNOK | 21,8 MNOK | 17,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 9,3 MNOK | 15,5 MNOK | 11,6 MNOK |
| Egenkapital | 1,9 MNOK | 2,1 MNOK | 3,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK | 1,6 MNOK |
| Sum gjeld | 13,4 MNOK | 19,7 MNOK | 14,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 6,3 MNOK | 8,3 MNOK | 3,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 8. november 2026, regnskaps-id 6834236.
Videre
Lignende selskaper
- Blue-C AS indeks 57, nr. 2 036 · sammenlign
- Jarlheim AS indeks 57, nr. 2 037 · sammenlign
- Investment Migration Insider AS indeks 57, nr. 2 055 · sammenlign
- Prek AS indeks 57, nr. 2 063 · sammenlign
- Teledyne Raymarine Norge AS indeks 57, nr. 2 064 · sammenlign