Suldalstrappa AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
18av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 618 av 1 739 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 957 av 5 265 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 9 og robusthet 10 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Suldalstrappa AS ligger 33 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 739 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −18,3 % (median 3,3 %) og egenkapitalandel −11,6 % (median 38,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | −18,3 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | −19,9 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | −32,2 % | 6,4 % |
| Egenkapitalandel | −11,6 % | 38,3 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,22 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,04 | 1,62 |
| Omsetningsvekst | 15,5 % | 4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,19 MNOK | 0,79 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 18 gjør Suldalstrappa AS det bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 739 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Suldalstrappa AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Suldalstrappa AS har score 18 for 2025, rang 4 957 av 5 265 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 43 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 15,5 % mot median 4,4 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −11,6 % mot median 38,3 %. Lønnsomhet: persentil 9 mot sammenlignbare, driftsmargin −18,3 % mot median 3,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −11,6 % (median 38,3 %).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −19,9 % (median 2,4 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −18,3 % (median 3,3 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Suldalstrappa AS med 10,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 10,3 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Suldalstrappa AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −7,8 % | 3,6 % | −8,8 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −9,1 prosentpoeng |
| 2025 | −18,3 % | 3,3 % | −10,5 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | −10,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Suldalstrappa AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Suldalstrappa AS falt 10,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Suldalstrappa AS falt 10,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Suldalstrappa AS falt 10,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Suldalstrappa AS falt 10,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Suldalstrappa AS falt 10,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Suldalstrappa AS hadde en driftsmargin på −18,3 % og en egenkapitalandel på −11,6 % i 2025, og er nr. 4 957 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −7,8 % til −18,3 % og egenkapitalandelen falt fra 3,6 % til −11,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 18,6 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,0 | ikke meningsfull |
Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Machinery, Food Processing, Chemical (Specialty), Building Materials, Packaging & Container.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −11,6 % (median 38,3 %).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −19,9 % (median 2,4 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −18,3 % (median 3,3 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 9 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 20 % |
| Likviditet | 26 | vekt 5 % |
| Vekst | 43 | vekt 25 % |
| Konsistens | 21 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 26 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Suldalstrappa AS?
Driftsmarginen var −18,3 % i 2025, mot en median på 3,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −32,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Suldalstrappa AS?
Egenkapitalandelen var −11,6 % i 2025 (median 38,3 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Suldalstrappa AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,04 i 2025 (median 1,62).
Hvordan står Suldalstrappa AS i Industri?
Suldalstrappa AS er nr. 4 957 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 618 av 1 739. Omsetningen endret seg 15,5 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 930834475
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (16.230)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 8 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 26. januar 2023 3 år i drift
- Aksjekapital
- 1,54 MNOK
- Forretningsadresse
- Gåsavikja 2, 4230 SAND (SULDAL)
- Kommune
- Suldal rang 2–7 av 8 i KOSTRA-gruppe 17
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 8. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 10
- Største eier
- 25,0 % · tre største 58,6 %
- Fordeling
- selskaper 11 % · privatpersoner 89 % · utenlandske 25 %
- Eid fra samme kommune
- 60 %
- Eiere over 60 år
- 50 % av personeierne sine aksjer (medianalder 57 år)
- Bogsund Holding AS · 7,1 %
- Minus Solutions AS · 3,6 %
- 8 privatpersoner · 89,3 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 34 | 27 | 18 | |
| Rang | 3 763 | 4 532 | 4 957 | |
| Driftsmargin | 1,0 % | −7,8 % | −18,3 % | |
| Totalrentabilitet | 1,2 % | −12,8 % | −32,2 % | |
| Egenkapitalandel | 14,4 % | 3,6 % | −11,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,71 | 1,84 | 1,04 | |
| Omsetningsvekst | – | 26,9 % | 15,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,5 MNOK | 8,2 MNOK | 9,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | −0,6 MNOK | −1,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | −0,8 MNOK | −1,9 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | −0,2 MNOK | −0,4 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | −0,6 MNOK | −1,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,1 MNOK | 4,9 MNOK | 5,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,3 MNOK | 2,3 MNOK | 2,6 MNOK |
| Egenkapital | 0,7 MNOK | 0,2 MNOK | −0,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | −0,6 MNOK | −2,0 MNOK |
| Sum gjeld | 4,4 MNOK | 4,7 MNOK | 6,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,8 MNOK | 1,2 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 7008336.
Videre
Lignende selskaper
- 3D-KNITTING & Technology AS indeks 18, nr. 4 953 · sammenlign
- Tannverket AS indeks 18, nr. 4 954 · sammenlign
- Nuet AS indeks 18, nr. 4 958 · sammenlign
- Rekdal AS indeks 18, nr. 4 961 · sammenlign
- Løvdals Trevare Produksjon AS indeks 18, nr. 4 962 · sammenlign