Xshielder AS
Score · regnskapsår 2025
86av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 12 av 1 322 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 28 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 99 og soliditet 82 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Xshielder AS ligger 35 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 322 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 39,7 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 59,2 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 36 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 39,7 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 39,7 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 71,3 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 59,2 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,69 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,63 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 1 657,6 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 4,49 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 86 gjør Xshielder AS det bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 322 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Xshielder AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Xshielder AS har score 86 for 2025, rang 28 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 100 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1 657,6 % mot median 8,5 %. Lønnsomhet: persentil 99 mot sammenlignbare, driftsmargin 39,7 % mot median 5,4 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 43,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +43,0, bransjen −0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Xshielder AS med 43,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 43,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Xshielder AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −3,3 % | 6,1 % | +958,0 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | +957,8 prosentpoeng |
| 2025 | 39,7 % | 5,4 % | +43,0 prosentpoeng | −0,7 prosentpoeng | +43,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Xshielder AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Xshielder AS økte 43,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Xshielder AS hadde en driftsmargin på 39,7 % og en egenkapitalandel på 59,2 % i 2025, og er nr. 28 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 1 658 % og driftsmarginen steg fra −3,3 % til 39,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 19 MNOK og 42 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 34 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 42 MNOK |
| P/B | 3,2 | 19 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 39,7 % (median 5,4 %); Egenkapitalandel 59,2 % (median 33,9 %); Likviditetsgrad 1 2,63 (median 1,43).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 99 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 82 | vekt 25 % |
| Likviditet | 87 | vekt 15 % |
| Vekst | 100 | vekt 15 % |
| Konsistens | 52 | vekt 15 % |
Varighet: 60 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Xshielder AS?
Driftsmarginen var 39,7 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 71,3 %.
Hvor solid er Xshielder AS?
Egenkapitalandelen var 59,2 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 0,69 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Xshielder AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,63 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Xshielder AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Xshielder AS er nr. 28 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 12 av 1 322. Omsetningen endret seg 1 657,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 931882767
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (74.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 31. juli 2023 3 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Badehusgata 37, 4014 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6
- Største eier
- 37,5 % · tre største 82,5 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 75 %
- Christian Rokseth Holding AS · 37,5 %
- Namso Holding AS · 36,0 %
- Ingefo AS · 9,0 %
- Gambit Invest AS · 7,5 %
- Agm Holding AS · 7,5 %
- Kjesbu Holding AS · 2,5 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | – | 35 | 86 | |
| Rang | – | 3 009 | 28 | |
| Driftsmargin | −961,4 % | −3,3 % | 39,7 % | |
| Totalrentabilitet | −47,9 % | −1,9 % | 71,3 % | |
| Egenkapitalandel | −34,7 % | −5,4 % | 59,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 1,43 | 2,63 | |
| Omsetningsvekst | – | 22 622,2 % | 1 657,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 0,0 MNOK | 2,0 MNOK | 35,9 MNOK |
| Driftsresultat | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 14,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 14,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 2,9 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 11,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,2 MNOK | 2,5 MNOK | 20,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,2 MNOK | 1,7 MNOK | 18,9 MNOK |
| Egenkapital | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 11,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 11,9 MNOK |
| Sum gjeld | 0,2 MNOK | 2,7 MNOK | 8,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,1 MNOK | 1,2 MNOK | 7,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6823294.
Videre
Lignende selskaper
- SN Power AS indeks 87, nr. 23 · sammenlign
- Torsjon AS indeks 87, nr. 24 · sammenlign
- Aquagos AS indeks 86, nr. 25 · sammenlign
- Solid Rådgivning AS indeks 86, nr. 26 · sammenlign
- Strinda Dyreklinikk AS indeks 86, nr. 29 · sammenlign