Solwr Software AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2024
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 63 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 273 av 744 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 640 av 4 239 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 26 og robusthet 66 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Solwr Software AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 744 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 1,2 % (median 5,8 %) og egenkapitalandel 46,5 % (median 29,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 106 MNOK | 104 MNOK |
| Driftsmargin | 1,2 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | −2,5 % | 6,6 % |
| Totalrentabilitet | 1,8 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 46,5 % | 29,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,15 | 2,29 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,47 | 1,17 |
| Omsetningsvekst | 32,9 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 2,03 MNOK | 2,96 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Solwr Software AS det bedre enn 63 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (744 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Solwr Software AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Solwr Software AS hadde en driftsmargin på 1,2 % og en egenkapitalandel på 46,5 % i 2024, og er nr. 1 640 av 4 239 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −22,6 % til 1,2 % og egenkapitalandelen steg fra 20,5 % til 46,5 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 112 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,6 | 112 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (62): Computer Services.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −2,5 % (median 6,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 8,4 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 26 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 72 | vekt 20 % |
| Likviditet | 70 | vekt 5 % |
| Vekst | 89 | vekt 25 % |
| Konsistens | 52 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 37 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Solwr Software AS?
Driftsmarginen var 1,2 % i 2024, mot en median på 5,8 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Solwr Software AS?
Egenkapitalandelen var 46,5 % i 2024 (median 29,2 %). Gjeldsgraden var 1,15 (median 2,29).
Hvordan er likviditeten i Solwr Software AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,47 i 2024 (median 1,17).
Hvordan står Solwr Software AS i Informasjon og kommunikasjon?
Solwr Software AS er nr. 1 640 av 4 239 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 273 av 744. Omsetningen endret seg 32,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 933322645
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 52 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 11. november 1982 43 år i drift
- Aksjekapital
- 19,06 MNOK
- Forretningsadresse
- Østre Gangstøvika 8, 6009 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.solwr.com
- LEI
- 894500GZ3VJCWQNXX086 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 28
- Største eier
- 25,2 % · tre største 35,9 %
- Fordeling
- selskaper 40 % · privatpersoner 10 % · utenlandske 0 %
- Eiere over 60 år
- 85 % av personeierne sine aksjer (medianalder 73 år)
- H i Giørtz Sønner AS · 50,4 %
- H.I. Giørtz Holding AS · 11,5 %
- Kjeldsberg Invest AS · 9,8 %
- Flø Holding AS · 4,0 %
- Krobein Invest AS · 1,8 %
- Roger Klausen Invest AS · 0,4 %
- Kallevig Invest AS · 0,3 %
- Majomine AS · 0,3 %
- Soløy Invest AS · 0,3 %
- Edb Design AS · 0,2 %
- 16 privatpersoner · 10,4 %
Endring 2007–2025:
66 % av aksjene skiftet eier (24 nye og 8 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Edb Design AS, Flø Holding AS, H i Giørtz Sønner AS, H.I. Giørtz Holding AS, Kallevig Invest AS
Utgått (selskaper): Kjeldsberg Eiendom AS, KYVIK & CO AS, Tveteraas Eiendomsselsk AS UTLEIEB
Har eierandeler i: Solwr Software AS (0 %), Nextdigital AS (27 %), Solwr Group AS (50 %)
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 18 | 56 | 21 | |
| Rang | 3 676 | 1 640 | 4 013 | |
| Driftsmargin | −22,6 % | 1,2 % | −14,0 % | |
| Totalrentabilitet | −16,5 % | 1,8 % | −15,1 % | |
| Egenkapitalandel | 20,5 % | 46,5 % | 39,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,47 | 0,60 | |
| Omsetningsvekst | – | 32,9 % | −15,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 79,6 MNOK | 105,8 MNOK | 89,2 MNOK |
| Driftsresultat | −18,0 MNOK | 1,2 MNOK | −12,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −21,6 MNOK | −2,6 MNOK | −14,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −21,6 MNOK | −2,6 MNOK | −14,8 MNOK |
| Finanskostnader | 4,3 MNOK | 4,4 MNOK | 3,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 104,8 MNOK | 98,3 MNOK | 78,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 21,1 MNOK | 21,3 MNOK | 10,1 MNOK |
| Egenkapital | 21,4 MNOK | 45,7 MNOK | 30,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | – |
| Sum gjeld | 83,4 MNOK | 52,6 MNOK | 47,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 19,3 MNOK | 14,5 MNOK | 16,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5951097.
Videre
Lignende selskaper
- Gapit Nordics AS indeks 56, nr. 1 625 · sammenlign
- Tussa IKT AS indeks 56, nr. 1 629 · sammenlign
- Bladet Nordlys AS indeks 56, nr. 1 637 · sammenlign
- Verifone Norway AS indeks 56, nr. 1 642 · sammenlign
- Com4 AS indeks 56, nr. 1 653 · sammenlign