Elma Instruments AS

Org.nr. 935507065 · Oslo · Stiftet 1984 · 10 ansatte

Score · regnskapsår 2023

61av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 060 av 3 281 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 6 908 av 21 088 · Handel

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 88 og soliditet 61 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode

Mot sektoren

Elma Instruments AS ligger 11 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.

Medianscore 50 blant 3 281 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 10,7 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 36,4 % (median 29,5 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 28. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2023

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2023
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter81 MNOK91 MNOK
Driftsmargin 10,7 % 2,9 % 89 %
Resultatmargin 10,7 % 2,7 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 26,6 % 11,6 % 86 %
Egenkapitalandel 36,4 % 29,5 % 61 %
Gjeldsgrad 1,75 2,32 60 %
Likviditetsgrad 1 0,84 1,39 4 %
Omsetningsvekst – 5,2 % ikke sammenlignet
Omsetning per ansatt8,10 MNOK4,75 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 61 gjør Elma Instruments AS det bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 281 selskaper) i 2023.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Elma Instruments AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Analyse · 2023

Hva tallene sier

Elma Instruments AS hadde en driftsmargin på 10,7 % og en egenkapitalandel på 36,4 % i 2023, og er nr. 6 908 av 21 088 rangerte selskaper i Handel.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.

Estimert verdi · 2023

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 12 MNOK og 69 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 6,2 MNOK 10,0 62 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 8,7 MNOK
minus netto gjeld 0,0 MNOK
8,0 69 MNOK
P/B Egenkapital: 12,0 MNOK 1,0 12 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2023

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,84 (median 1,39).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2023

Hva scoren består av

Lønnsomhet88 vekt 30 %
Soliditet61 vekt 25 %
Likviditet4 vekt 15 %
Vekst– mangler data, ikke med
Konsistens66 vekt 15 %

Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.

2023

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Elma Instruments AS?

Driftsmarginen var 10,7 % i 2023, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 26,6 %.

Hvor solid er Elma Instruments AS?

Egenkapitalandelen var 36,4 % i 2023 (median 29,5 %). Gjeldsgraden var 1,75 (median 2,32).

Hvordan er likviditeten i Elma Instruments AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,84 i 2023 (median 1,39). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Elma Instruments AS i Handel?

Elma Instruments AS er nr. 6 908 av 21 088 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 060 av 3 281.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
935507065
Org.form
AS
Sektor
Handel (46.640)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
10 registrert 10. august 2026
Stiftet
1. juli 1984 42 år i drift
Aksjekapital
1,50 MNOK
Forretningsadresse
Garver Ytteborgs vei 83, 0977 OSLO
Kommune
Oslo rang 63–220 av 357 i landet
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.elma-instruments.no

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks615841
Rang6 9087 97115 569
Driftsmargin10,7 %9,3 %5,3 %
Totalrentabilitet26,6 %25,4 %14,3 %
Egenkapitalandel36,4 %32,6 %31,1 %
Likviditetsgrad 10,840,910,95
Omsetningsvekst–11,4 %−16,3 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter81,0 MNOK90,2 MNOK75,5 MNOK
Driftsresultat8,7 MNOK8,4 MNOK4,0 MNOK
Resultat før skatt8,6 MNOK8,3 MNOK4,0 MNOK
Årsresultat6,2 MNOK5,9 MNOK2,5 MNOK
Finanskostnader0,1 MNOK0,2 MNOK0,1 MNOK
Sum eiendeler33,0 MNOK33,3 MNOK28,6 MNOK
Omløpsmidler17,2 MNOK20,2 MNOK18,5 MNOK
Egenkapital12,0 MNOK10,9 MNOK8,9 MNOK
Opptjent egenkapital10,5 MNOK9,4 MNOK7,4 MNOK
Sum gjeld21,0 MNOK22,4 MNOK19,7 MNOK
Kortsiktig gjeld20,6 MNOK22,2 MNOK19,5 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 4790111.

Lignende selskaper