Norbark AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 51 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 35 av 71 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 267 av 586 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 91 og soliditet 21 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Norbark AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 71 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 16,1 % (median 6,5 %) og egenkapitalandel 28,5 % (median 39,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 76 MNOK | 75 MNOK |
| Driftsmargin | 16,1 % | 6,5 % |
| Resultatmargin | 16,4 % | 6,5 % |
| Totalrentabilitet | 36,5 % | 12,3 % |
| Egenkapitalandel | 28,5 % | 39,7 % |
| Gjeldsgrad | 2,50 | 1,49 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,26 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | – | 9,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,47 MNOK | 2,19 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Norbark AS det bedre enn 51 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (71 selskaper) i 2025.
Score over tid
Score over tid krever minst to regnskapsår med score. Kommer når neste års tall er hentet eller historikk er importert.
Norbark AS har score 53 for 2025, rang 267 av 586 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 91 mot sammenlignbare, driftsmargin 16,1 % mot median 6,5 %.
Svakest: Soliditet: persentil 21 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 28,5 % mot median 39,7 %. Likviditet: persentil 30 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,26 mot median 1,43.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Norbark AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser for trelast (indeks (2021 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser for trelast, årssnitt | 100,0 | 116,6 | 116,5 | 119,1 | 127,8 | 131,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +22,7 % | +16,6 % | −0,2 % | +2,3 % | +7,3 % | +2,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 16,1 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 16,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 16,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 16,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: jordbruk (indeks)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: jordbruk, årssnitt | 85,0 | 88,7 | 93,6 | 98,5 | 104,0 | 107,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,1 % | +4,4 % | +5,5 % | +5,3 % | +5,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 16,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Norbark AS hadde en driftsmargin på 16,1 % og en egenkapitalandel på 28,5 % i 2025, og er nr. 267 av 586 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 7 MNOK og 126 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,3 | 76 MNOK |
| EV/EBIT | 17,6 | 126 MNOK |
| P/B | 1,4 | 7 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 4,8 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 91 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 21 | vekt 25 % |
| Likviditet | 30 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | – | mangler data, ikke med |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 70 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Norbark AS?
Driftsmarginen var 16,1 % i 2025, mot en median på 6,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 36,5 %.
Hvor solid er Norbark AS?
Egenkapitalandelen var 28,5 % i 2025 (median 39,7 %). Gjeldsgraden var 2,50 (median 1,49).
Hvordan er likviditeten i Norbark AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,26 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Norbark AS i Jordbruk og skogbruk?
Norbark AS er nr. 267 av 586 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 35 av 71.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 0,0 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 16. februar 2026 | Oslo kommune v/ Vann- og avløpsetaten | Transport og håndtering av vannverksslam | 0,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 936074189
- Org.form
- AS
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (02.400)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 17 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 12. august 2025 1 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Drammensveien 228, 3420 LIERSKOGEN
- Kommune
- Lier rang 7 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 70,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 30 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Varde Investor AS (70 %)
Øverste eier: Varde Investor AS
- Varde Investor AS · 70,0 %
- BT Sire Holding AS · 30,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Akershus og Østfold Virkestransport AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år
Utvikling over tid vises når vi har flere regnskapsår.
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2025 |
|---|---|
| Driftsinntekter | 76,0 MNOK |
| Driftsresultat | 12,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 12,4 MNOK |
| Skattekostnad | 2,7 MNOK |
| Årsresultat | 9,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 34,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 30,0 MNOK |
| Egenkapital | 9,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – |
| Sum gjeld | 24,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 23,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6820894.
Videre
Lignende selskaper
- TVEITAN & Bang Tynningslag AS indeks 55, nr. 230 · sammenlign
- Snarum Gartneri AS indeks 55, nr. 235 · sammenlign
- Totengrønt AS indeks 55, nr. 245 · sammenlign
- Holth Skogsdrift AS indeks 54, nr. 247 · sammenlign
- O. Espedal Handelsgartneri AS indeks 54, nr. 258 · sammenlign