Avantor AS

Org.nr. 936647774 · Oslo · Stiftet 1984 · 15 ansatte

Score · regnskapsår 2025

58av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 501 av 1 673 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 420 av 7 993 · Eiendom

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 80 og soliditet 83 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Avantor AS ligger 8 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 1 673 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 3 813,2 % (median 21,6 %) og egenkapitalandel 65,2 % (median 28,1 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 5. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter21 MNOK18 MNOK
Driftsmargin 3 813,2 % 21,6 % 100 %
Resultatmargin 3 906,0 % 14,1 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 10,7 % 8,2 % 60 %
Egenkapitalandel 65,2 % 28,1 % 83 %
Gjeldsgrad 0,53 2,32 83 %
Likviditetsgrad 1 0,08 1,29 7 %
Omsetningsvekst −0,4 % 4,5 % 28 %
Omsetning per ansatt1,37 MNOK1,96 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 58 gjør Avantor AS det bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 673 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Avantor AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Avantor AS har score 58 for 2025, rang 2 420 av 7 993 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 83 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 65,2 % mot median 28,1 %. Lønnsomhet: persentil 80 mot sammenlignbare, driftsmargin 3 813,2 % mot median 21,6 %.

Svakest: Likviditet: persentil 7 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,08 mot median 1,29. Vekst: persentil 28 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −0,4 % mot median 4,5 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Avantor AS med 3 066,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 3 065,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Avantor AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 0 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Avantor AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
2024746,5 %20,1 % +3 903,9 prosentpoeng +2,7 prosentpoeng +3 901,2 prosentpoeng
20253 813,2 %21,6 % +3 066,7 prosentpoeng +1,5 prosentpoeng +3 065,2 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Avantor AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Boligpriser (brukte boliger) (indeks (2015 = 100))

Boligpriser (brukte boliger) steg 5,5 % i 2025; driftsmarginen til Avantor AS økte 3 066,7 prosentpoeng.

Boligpriser (brukte boliger) per år og driftsmarginen til Avantor AS
Mål202120222023202420252026
Boligpriser (brukte boliger), årssnitt134,5141,6140,8144,6152,5158,7 (så langt)
Endring fra året før+10,5 %+5,2 %−0,5 %+2,7 %+5,5 %+4,1 %
Selskapets driftsmargin––−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %–

Kilde: SSB (07221, CC BY 4.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Avantor AS økte 3 066,7 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Avantor AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin––−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %–

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

Byggekostnadsindeks for boliger (indeks (2015 = 100))

Byggekostnadsindeks for boliger steg 4,3 % i 2025; driftsmarginen til Avantor AS økte 3 066,7 prosentpoeng.

Byggekostnadsindeks for boliger per år og driftsmarginen til Avantor AS
Mål202120222023202420252026
Byggekostnadsindeks for boliger, årssnitt124,2135,1141,1146,4152,7158,4 (så langt)
Endring fra året før+8,7 %+8,8 %+4,4 %+3,7 %+4,3 %+3,7 %
Selskapets driftsmargin––−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %–

Kilde: SSB (08651, CC BY 4.0). Kilden

Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))

Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Avantor AS økte 3 066,7 prosentpoeng.

Konsumprisindeksen per år og driftsmarginen til Avantor AS
Mål202120222023202420252026
Konsumprisindeksen, årssnitt84,389,294,197,0100,0102,9 (så langt)
Endring fra året før+3,5 %+5,8 %+5,5 %+3,2 %+3,0 %+2,9 %
Selskapets driftsmargin––−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %–

Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden

Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom (indeks)

Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom steg 5,2 % i 2025; driftsmarginen til Avantor AS økte 3 066,7 prosentpoeng.

Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom per år og driftsmarginen til Avantor AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom, årssnitt91,794,396,8103,2108,5111,3 (så langt)
Endring fra året før+5,2 %+2,9 %+2,6 %+6,5 %+5,2 %+2,6 %
Selskapets driftsmargin––−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Avantor AS hadde en driftsmargin på 3 813,2 % og en egenkapitalandel på 65,2 % i 2025, og er nr. 2 420 av 7 993 rangerte selskaper i Eiendom.

Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 746,5 % til 3 813,2 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 61 MNOK og 3 292 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 128,8 MNOK 10,6 1 366 MNOK 832 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 93,2 MNOK
minus netto gjeld 2 006,7 MNOK
22,6 101 MNOK 61 MNOK
P/B Egenkapital: 6 001,5 MNOK 0,9 5 401 MNOK 3 292 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 39 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 24 % for størrelse (småbedriftspremie 2 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • kritisk

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 11,9 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,08 (median 1,29).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 5,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

  • følg med Ekstrem margin: kontroller tallene
Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 22,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet80 vekt 30 %
Soliditet83 vekt 25 %
Likviditet7 vekt 15 %
Vekst28 vekt 15 %
Konsistens50 vekt 15 %

Varighet: 52 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Avantor AS?

Driftsmarginen var 3 813,2 % i 2025, mot en median på 21,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 10,7 %.

Hvor solid er Avantor AS?

Egenkapitalandelen var 65,2 % i 2025 (median 28,1 %). Gjeldsgraden var 0,53 (median 2,32).

Hvordan er likviditeten i Avantor AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,08 i 2025 (median 1,29). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Avantor AS i Eiendom?

Avantor AS er nr. 2 420 av 7 993 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 501 av 1 673. Omsetningen endret seg −0,4 % fra året før.

Konsernregnskap · 2025

61 av 100

Rang 14 av 75 konsern i Morning-klasse Store i Eiendom. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.

Driftsinntekter, konsern
646 MNOK
Driftsresultat, konsern
1 210 MNOK
Resultat før skatt, konsern
1 028 MNOK
Sum eiendeler, konsern
11 152 MNOK
Egenkapital, konsern
6 002 MNOK
Nøkkeltall i konsernregnskapet mot selskapets eget regnskap
NøkkeltallKonsernetSelskapet alene (2025)
Driftsmargin187,4 % 3 813,2 %
Totalrentabilitet10,9 % 10,7 %
Egenkapitalandel53,8 % 65,2 %
Likviditetsgrad 10,97 0,08
Omsetningsvekst1,5 % −0,4 %

Konsernindeks tidligere år: 2023: 58 (24 av 71), 2024: 51 (35 av 73).

Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.

Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Konsernstruktur · 2025

54 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Rasmussengruppen AS.

Rasmussengruppen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
936647774
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Eiendom (68.200)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
15 registrert 10. desember 2025
Stiftet
13. november 1984 41 år i drift
Aksjekapital
18,89 MNOK
Forretningsadresse
Gullhaug Torg 2D, 0484 OSLO
Kommune
Oslo rang 63–220 av 357 i landet
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.avantor.no
LEI
549300P9WCKVPFJJ4C15 fornyes 22. desember 2026
Selskapets forretningskommune, Oslo. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Morselskap
Rasmussengruppen AS (Norge)

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
0 %
Konsernkjede
Eies av: Rasmussengruppen AS (100 %)
Øverste eier: Rasmussengruppen AS

Eieren: flertallseieren Rasmussengruppen AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.

Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Rasmussengruppen AS
Utgått (selskaper): Polyproperty AS

Eier flertallet i: Avantor Gullhaug Torg 1 AS (100 %), Slemmestad Energi AS (100 %), Avantor Nydalsveien 33 AS (100 %), Avantor Gullhaug Torg 5 AS (100 %), Stadion Parkering AS (100 %), Avantor Gjerdrums Vei 11 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 18 og 24 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 12 AS (100 %)

Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 58. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.

Har eierandeler i: Avantor Nydalen Allé 37 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 18 og 24 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 12 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 33 AS (100 %), Avantor Nydalsveien 30A AS (100 %), Avantor Gjerdrums Vei 10A AS (100 %), Avantor P N12-26 AS (100 %), Slemmestad Energi AS (100 %)

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 5. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks445458
Rang4 4683 1152 420
Driftsmargin−3 157,4 %746,5 %3 813,2 %
Totalrentabilitet−5,4 %4,6 %10,7 %
Egenkapitalandel59,7 %61,6 %65,2 %
Likviditetsgrad 10,520,120,08
Omsetningsvekst–−0,9 %−0,4 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter20,8 MNOK20,6 MNOK20,5 MNOK
Driftsresultat−655,8 MNOK153,6 MNOK781,9 MNOK
Resultat før skatt−619,5 MNOK214,8 MNOK801,0 MNOK
Skattekostnad2,6 MNOK7,9 MNOK−0,7 MNOK
Årsresultat−622,1 MNOK206,9 MNOK801,7 MNOK
Finanskostnader160,0 MNOK174,4 MNOK187,6 MNOK
Sum eiendeler8 442,8 MNOK8 526,0 MNOK9 209,1 MNOK
Omløpsmidler126,5 MNOK147,7 MNOK100,8 MNOK
Egenkapital5 042,9 MNOK5 249,8 MNOK6 001,5 MNOK
Opptjent egenkapital5 024,0 MNOK5 230,9 MNOK5 982,6 MNOK
Sum gjeld3 399,9 MNOK3 276,2 MNOK3 207,6 MNOK
Kortsiktig gjeld242,6 MNOK1 262,2 MNOK1 199,2 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7103479.

Lignende selskaper