Visma AS
Score · regnskapsår 2023
72av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 11 av 107 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 466 av 3 024 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 75 og soliditet 87 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Visma AS ligger 23 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.
Medianscore 49 blant 107 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin 11,3 % (median 5,8 %) og egenkapitalandel 59,9 % (median 30,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 941 MNOK | 939 MNOK |
| Driftsmargin | 11,3 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | 478,6 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | 18,6 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 59,9 % | 30,7 % |
| Gjeldsgrad | 0,67 | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,76 | 1,08 |
| Omsetningsvekst | – | – |
| Omsetning per ansatt | 104,56 MNOK | 5,20 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 72 gjør Visma AS det bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (107 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Visma AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Visma AS hadde en driftsmargin på 11,3 % og en egenkapitalandel på 59,9 % i 2023, og er nr. 466 av 3 024 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 35 550 MNOK og 59 580 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 59 580 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | gjeld over verdi |
| P/B | 2,6 | 35 550 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 20 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 0 % for størrelse (småbedriftspremie 0 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,76 (median 1,08).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,1 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 75 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 87 | vekt 25 % |
| Likviditet | 21 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 92 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Visma AS?
Driftsmarginen var 11,3 % i 2023, mot en median på 5,8 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 18,6 %.
Hvor solid er Visma AS?
Egenkapitalandelen var 59,9 % i 2023 (median 30,7 %). Gjeldsgraden var 0,67 (median 2,26).
Hvordan er likviditeten i Visma AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,76 i 2023 (median 1,08). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Visma AS i Informasjon og kommunikasjon?
Visma AS er nr. 466 av 3 024 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 11 av 107.
Konsernregnskap · 2025
71 av 100
Rang 4 av 40 konsern i Morning-klasse Store i Informasjon og kommunikasjon. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 3 552 MEUR
- ≈ 41 623 MNOK omregnet med Norges Banks kurs for perioden
- Driftsresultat, konsern
- 954 MEUR
- ≈ 11 173 MNOK omregnet med Norges Banks kurs for perioden
- Resultat før skatt, konsern
- 666 MEUR
- ≈ 7 808 MNOK omregnet med Norges Banks kurs for perioden
- Sum eiendeler, konsern
- 7 943 MEUR
- ≈ 94 067 MNOK omregnet med Norges Banks kurs for perioden
- Egenkapital, konsern
- 2 431 MEUR
- ≈ 28 790 MNOK omregnet med Norges Banks kurs for perioden
Konsernregnskapet er i EUR. Beløpene står i EUR, med omregning til NOK under. Forholdstallene regnes i EUR.
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2023) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 26,8 % | – |
| Totalrentabilitet | 14,1 % | – |
| Egenkapitalandel | 30,6 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,26 | – |
| Omsetningsvekst | 26,7 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 59 (10 av 33), 2024: 55 (16 av 38).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
35 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Synaferd AS.
Synaferd AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Synaferd AS
-
Visma AS du er her
-
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 936796702
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.290)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 9 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 18. januar 1985 41 år i drift
- Aksjekapital
- 200,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Karenslyst allé 56, 0277 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5967007LIEEXZXB1YO53 fornyes 22. august 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Synaferd AS (100 %)
Øverste eier: Synaferd AS
- Synaferd AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Synaferd AS
Utgått (selskaper): Engel Holding AS
Eier flertallet i: Visma Treasury AS (100 %), Visma International Holding AS (100 %), Visma Norge Holding AS (100 %)
Har eierandeler i: Visma Norge Holding AS (100 %), Visma Treasury AS (100 %), Visma International Holding AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 72 | 70 | 53 | |
| Rang | 466 | 361 | 1 341 | |
| Driftsmargin | 11,3 % | 4,0 % | 0,0 % | |
| Totalrentabilitet | 18,6 % | 15,6 % | 21,9 % | |
| Egenkapitalandel | 59,9 % | 63,8 % | 52,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,76 | 1,13 | 0,44 | |
| Omsetningsvekst | – | 10,6 % | 8,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 941,0 MNOK | 1 041,0 MNOK | 1 128,5 MNOK |
| Driftsresultat | 106,4 MNOK | 41,8 MNOK | 0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 4 503,8 MNOK | 3 976,9 MNOK | 8 383,4 MNOK |
| Skattekostnad | 296,2 MNOK | 353,1 MNOK | 412,1 MNOK |
| Årsresultat | 4 207,6 MNOK | 3 623,8 MNOK | 7 971,3 MNOK |
| Finanskostnader | 815,9 MNOK | 1 078,0 MNOK | 1 099,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 28 533,9 MNOK | 32 484,6 MNOK | 43 306,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 2 821,7 MNOK | 2 782,2 MNOK | 5 019,6 MNOK |
| Egenkapital | 17 091,4 MNOK | 20 715,1 MNOK | 22 551,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 11 303,9 MNOK | 14 927,7 MNOK | 16 763,6 MNOK |
| Sum gjeld | 11 442,6 MNOK | 11 769,4 MNOK | 20 755,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3 692,5 MNOK | 2 463,0 MNOK | 11 353,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 4757771.
Videre
Lignende selskaper
- Thales Norway AS indeks 75, nr. 394 · sammenlign
- Allente Norge AS indeks 73, nr. 447 · sammenlign
- Cegal AS indeks 71, nr. 504 · sammenlign
- Mastercard Payment Services Norway AS indeks 70, nr. 525 · sammenlign
- Erate AS indeks 70, nr. 540 · sammenlign