Grindaker AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 356 av 532 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 331 av 3 637 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 73 og soliditet 14 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Grindaker AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 532 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 8,9 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 10,2 % (median 32,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 68 MNOK | 97 MNOK |
| Driftsmargin | 8,9 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 8,9 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 28,4 % | 12,4 % |
| Egenkapitalandel | 10,2 % | 32,3 % |
| Gjeldsgrad | 8,79 | 2,00 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,10 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 3,5 % | 9,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,55 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Grindaker AS det bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (532 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Grindaker AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Grindaker AS har score 43 for 2025, rang 2 331 av 3 637 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 73 mot sammenlignbare, driftsmargin 8,9 % mot median 5,4 %.
Svakest: Soliditet: persentil 14 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 10,2 % mot median 32,3 %. Likviditet: persentil 28 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,10 mot median 1,33.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Grindaker AS hadde en driftsmargin på 8,9 % og en egenkapitalandel på 10,2 % i 2025, og er nr. 2 331 av 3 637 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 6,9 % til 8,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 55 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 47 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 55 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 73 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 14 | vekt 25 % |
| Likviditet | 28 | vekt 15 % |
| Vekst | 35 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Varighet: 41 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Grindaker AS?
Driftsmarginen var 8,9 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 28,4 %.
Hvor solid er Grindaker AS?
Egenkapitalandelen var 10,2 % i 2025 (median 32,3 %). Gjeldsgraden var 8,79 (median 2,00).
Hvordan er likviditeten i Grindaker AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,10 i 2025 (median 1,33).
Hvordan står Grindaker AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Grindaker AS er nr. 2 331 av 3 637 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 356 av 532. Omsetningen endret seg 3,5 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 2,6 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 12. mai 2025 | Volda Kommune | Konsulentbistand områderegulering indre sentrumssone - Volda kommune | 2,6 MNOK |
| 11. august 2022 | Norges miljø- og biovitenskapelige universitet | Rammeavtale arkitekttjenester NMBU 2022-2026 | 0,9 MNOK |
| 2. desember 2019 | Bærum kommune | Rammeavtale for kjøp av landskapsarkitekttjenester (LARK) | 5,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 944389407
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 44 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 16. juni 1987 39 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Rådhusgata 25, 0158 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.grindaker.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 10
- Største eier
- 10,0 % · tre største 30,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 60 %
- Eiere over 60 år
- 0 % av personeierne sine aksjer (medianalder 47 år)
Endring 2007–2025: 80 % av aksjene skiftet eier (8 nye og 4 utgåtte eiere).
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 40 | 40 | 43 | |
| Rang | 2 329 | 2 548 | 2 331 | |
| Driftsmargin | 9,7 % | 6,9 % | 8,9 % | |
| Totalrentabilitet | 32,1 % | 24,7 % | 28,4 % | |
| Egenkapitalandel | 10,1 % | 10,9 % | 10,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | |
| Omsetningsvekst | – | −1,3 % | 3,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 66,6 MNOK | 65,7 MNOK | 68,1 MNOK |
| Driftsresultat | 6,4 MNOK | 4,5 MNOK | 6,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 6,4 MNOK | 4,5 MNOK | 6,1 MNOK |
| Skattekostnad | 1,4 MNOK | 1,0 MNOK | 1,3 MNOK |
| Årsresultat | 5,0 MNOK | 3,5 MNOK | 4,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 20,3 MNOK | 18,8 MNOK | 21,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 20,0 MNOK | 18,3 MNOK | 21,5 MNOK |
| Egenkapital | 2,0 MNOK | 2,1 MNOK | 2,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,9 MNOK | 2,0 MNOK | 2,1 MNOK |
| Sum gjeld | 18,2 MNOK | 16,7 MNOK | 19,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 18,2 MNOK | 16,7 MNOK | 19,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6762746.
Videre
Lignende selskaper
- Incon AS indeks 44, nr. 2 325 · sammenlign
- Jacobsen Elektro AS indeks 43, nr. 2 333 · sammenlign
- Andøya Space AS indeks 43, nr. 2 336 · sammenlign
- Knowit Solutions Norway AS indeks 43, nr. 2 340 · sammenlign
- Laerdal Global Health AS indeks 43, nr. 2 343 · sammenlign