Melhus Bil Trondheim AS
Score · regnskapsår 2024
42av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 51 av 68 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 034 av 1 591 · Annen tjenesteyting
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 29 og soliditet 68 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Melhus Bil Trondheim AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024.
Medianscore 49 blant 68 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024: driftsmargin 1,4 % (median 2,4 %) og egenkapitalandel 31,2 % (median 26,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 519 MNOK | 918 MNOK |
| Driftsmargin | 1,4 % | 2,4 % |
| Resultatmargin | 0,6 % | 2,2 % |
| Totalrentabilitet | 3,5 % | 8,5 % |
| Egenkapitalandel | 31,2 % | 26,0 % |
| Gjeldsgrad | 2,21 | 2,83 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,29 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | −5,3 % | −0,9 % |
| Omsetning per ansatt | 6,49 MNOK | 7,09 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 42 gjør Melhus Bil Trondheim AS det bedre enn 25 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (68 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Melhus Bil Trondheim AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Melhus Bil Trondheim AS hadde en driftsmargin på 1,4 % og en egenkapitalandel på 31,2 % i 2024, og er nr. 1 034 av 1 591 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2023 til 2024: gikk fra underskudd til overskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 22 MNOK og 86 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 22 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 86 MNOK |
| P/B | 1,0 | 73 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,3 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 29 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 68 | vekt 25 % |
| Likviditet | 48 | vekt 15 % |
| Vekst | 35 | vekt 15 % |
| Konsistens | 27 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Melhus Bil Trondheim AS?
Driftsmarginen var 1,4 % i 2024, mot en median på 2,4 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,5 %.
Hvor solid er Melhus Bil Trondheim AS?
Egenkapitalandelen var 31,2 % i 2024 (median 26,0 %). Gjeldsgraden var 2,21 (median 2,83).
Hvordan er likviditeten i Melhus Bil Trondheim AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,29 i 2024 (median 1,31).
Hvordan står Melhus Bil Trondheim AS i Annen tjenesteyting?
Melhus Bil Trondheim AS er nr. 1 034 av 1 591 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 51 av 68. Omsetningen endret seg −5,3 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 0,6 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 6. mai 2024 | NTNU | To nye EL-varebiler | 0,6 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 944638741
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (95.310)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 80 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. juni 1987 39 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Tungasletta 8, 7047 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.melhusbil.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 46 | 42 | 66 | |
| Rang | 862 | 1 034 | 338 | |
| Driftsmargin | −0,3 % | 1,4 % | 2,6 % | |
| Totalrentabilitet | −0,6 % | 3,5 % | 8,3 % | |
| Egenkapitalandel | 33,2 % | 31,2 % | 37,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,41 | 1,29 | 1,50 | |
| Omsetningsvekst | – | −5,3 % | 23,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 548,4 MNOK | 519,5 MNOK | 642,6 MNOK |
| Driftsresultat | −1,9 MNOK | 7,1 MNOK | 16,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −2,5 MNOK | 2,9 MNOK | 13,8 MNOK |
| Årsresultat | −0,9 MNOK | 2,2 MNOK | 10,7 MNOK |
| Finanskostnader | 1,2 MNOK | 5,3 MNOK | 4,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 219,3 MNOK | 234,5 MNOK | 215,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 199,1 MNOK | 205,2 MNOK | 196,5 MNOK |
| Egenkapital | 72,9 MNOK | 73,1 MNOK | 81,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 18,0 MNOK | 18,2 MNOK | 26,2 MNOK |
| Sum gjeld | 146,5 MNOK | 161,5 MNOK | 134,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 141,4 MNOK | 158,5 MNOK | 131,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5692891.
Videre
Lignende selskaper
- Ferde AS indeks 44, nr. 978 · sammenlign
- Frydenbø Bil Asv AS indeks 44, nr. 990 · sammenlign
- Møller Bil Vest AS indeks 43, nr. 1 020 · sammenlign
- Bil-Service AS indeks 42, nr. 1 032 · sammenlign
- Auto 8-8 Ålesund AS indeks 40, nr. 1 085 · sammenlign