Sperre AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 576 av 1 297 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 715 av 3 928 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 91 og soliditet 9 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sperre AS ligger 2 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 297 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 16,0 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 12,7 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 151 MNOK | 117 MNOK |
| Driftsmargin | 16,0 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 14,7 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 34,6 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 12,7 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 6,85 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,05 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 24,3 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 4,72 MNOK | 2,89 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Sperre AS det bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 297 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sperre AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Sperre AS har score 53 for 2025, rang 1 715 av 3 928 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 91 mot sammenlignbare, driftsmargin 16,0 % mot median 4,9 %. Vekst: persentil 80 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 24,3 % mot median 7,0 %.
Svakest: Soliditet: persentil 9 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 12,7 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 18 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,05 mot median 1,55.
Verdt å se nærmere på
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 24,3 % (median 7,0 %); likviditetsgrad 1 1,05 (median 1,55).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Sperre AS hadde en driftsmargin på 16,0 % og en egenkapitalandel på 12,7 % i 2025, og er nr. 1 715 av 3 928 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 24 % og egenkapitalandelen steg fra 6,8 % til 12,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 9 MNOK og 193 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 173 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 193 MNOK |
| P/B | 1,0 | 9 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 24,3 % (median 7,0 %); Likviditetsgrad 1 1,05 (median 1,55).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 91 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 9 | vekt 25 % |
| Likviditet | 18 | vekt 15 % |
| Vekst | 80 | vekt 15 % |
| Konsistens | 62 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sperre AS?
Driftsmarginen var 16,0 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 34,6 %.
Hvor solid er Sperre AS?
Egenkapitalandelen var 12,7 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 6,85 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Sperre AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,05 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Sperre AS i Industri?
Sperre AS er nr. 1 715 av 3 928 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 576 av 1 297. Omsetningen endret seg 24,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 7. februar 2023 | NTNU | Manipulatorarm (ROV) og Pilotstol | 2,5 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 947063405
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (30.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 32 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 3. mai 1988 38 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Merdevegen 1, 3676 NOTODDEN
- Kommune
- Notodden rang 24–36 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.sperre-as.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 38 | 45 | 53 | |
| Rang | 2 632 | 2 360 | 1 715 | |
| Driftsmargin | 17,9 % | 15,3 % | 16,0 % | |
| Totalrentabilitet | 25,4 % | 21,8 % | 34,6 % | |
| Egenkapitalandel | 5,9 % | 6,8 % | 12,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,02 | 1,00 | 1,05 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,8 % | 24,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 105,9 MNOK | 121,6 MNOK | 151,1 MNOK |
| Driftsresultat | 18,9 MNOK | 18,6 MNOK | 24,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 18,6 MNOK | 16,1 MNOK | 22,2 MNOK |
| Årsresultat | 14,5 MNOK | 12,5 MNOK | 17,3 MNOK |
| Finanskostnader | 1,1 MNOK | 3,0 MNOK | 2,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 77,6 MNOK | 87,6 MNOK | 71,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 74,5 MNOK | 81,9 MNOK | 64,9 MNOK |
| Egenkapital | 4,5 MNOK | 6,0 MNOK | 9,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,0 MNOK | 5,5 MNOK | 8,6 MNOK |
| Sum gjeld | 73,0 MNOK | 81,7 MNOK | 62,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 73,0 MNOK | 81,7 MNOK | 61,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6923514.
Videre
Lignende selskaper
- Noha Norway AS indeks 54, nr. 1 710 · sammenlign
- Harstad Mek Verksted AS indeks 53, nr. 1 725 · sammenlign
- Bergen Rustfri Industri AS indeks 53, nr. 1 726 · sammenlign
- Østlandske Lettmetall AS indeks 53, nr. 1 727 · sammenlign
- Maskinering AS indeks 53, nr. 1 729 · sammenlign