Lieds Verktøy AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
24av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 9 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 691 av 1 867 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 741 av 5 265 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 15 og robusthet 31 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Lieds Verktøy AS ligger 27 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 867 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 29,8 % (median 42,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −3,6 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | −6,8 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | −4,1 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 29,8 % | 42,4 % |
| Gjeldsgrad | 2,35 | 1,25 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,17 | 1,76 |
| Omsetningsvekst | −5,3 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,94 MNOK | 1,78 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 24 gjør Lieds Verktøy AS det bedre enn 9 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 867 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Lieds Verktøy AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Lieds Verktøy AS har score 24 for 2025, rang 4 741 av 5 265 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 34 mot sammenlignbare.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 15 mot sammenlignbare, driftsmargin −3,6 % mot median 4,6 %. Likviditet: persentil 22 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,17 mot median 1,76.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −6,8 % (median 4,5 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Lieds Verktøy AS med 3,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,1 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Lieds Verktøy AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,6 % | 4,6 % | −6,8 prosentpoeng | 0,0 prosentpoeng | −6,8 prosentpoeng |
| 2025 | −3,6 % | 4,6 % | −3,1 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −3,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Lieds Verktøy AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Lieds Verktøy AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Lieds Verktøy AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Lieds Verktøy AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Lieds Verktøy AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Lieds Verktøy AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Lieds Verktøy AS hadde en driftsmargin på −3,6 % og en egenkapitalandel på 29,8 % i 2025, og er nr. 4 741 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −0,6 % til −3,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 7 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 25,8 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 19,1 | gjeld over verdi |
| P/B | 4,0 | 7 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 2 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 1 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 3 MNOK |
| Egenkapitalverdi | gjeld over verdi |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør 236 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (28): Machinery.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −6,8 % (median 4,5 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,6 % (median 4,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 15 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 31 | vekt 20 % |
| Likviditet | 22 | vekt 5 % |
| Vekst | 27 | vekt 25 % |
| Konsistens | 34 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 30 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Lieds Verktøy AS?
Driftsmarginen var −3,6 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −4,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Lieds Verktøy AS?
Egenkapitalandelen var 29,8 % i 2025 (median 42,4 %). Gjeldsgraden var 2,35 (median 1,25).
Hvordan er likviditeten i Lieds Verktøy AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,17 i 2025 (median 1,76).
Hvordan står Lieds Verktøy AS i Industri?
Lieds Verktøy AS er nr. 4 741 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 691 av 1 867. Omsetningen endret seg −5,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Lieds Eiendom AS.
Lieds Eiendom AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (2 selskaper) 2 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 6 i alt. Ålesund 6 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Lieds Verktøy AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Lieds Eiendom AS
- Lieds Verktøy AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 952294237
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (28.410)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 6 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 15. mars 1989 37 år i drift
- Aksjekapital
- 0,40 MNOK
- Forretningsadresse
- Blindheimsgeilane 1, 6012 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.lieds.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Lieds Eiendom AS (100 %)
Øverste eier: Lieds Eiendom AS
- Lieds Eiendom AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 8. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 40 | 26 | 24 | |
| Rang | 3 315 | 4 552 | 4 741 | |
| Driftsmargin | 6,3 % | −0,6 % | −3,6 % | |
| Totalrentabilitet | 6,5 % | 0,0 % | −4,1 % | |
| Egenkapitalandel | 29,3 % | 29,9 % | 29,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,74 | 1,70 | 1,17 | |
| Omsetningsvekst | – | −10,9 % | −5,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 13,8 MNOK | 12,3 MNOK | 11,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,9 MNOK | −0,1 MNOK | −0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,7 MNOK | −0,5 MNOK | −0,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,5 MNOK | −0,4 MNOK | −0,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 13,5 MNOK | 12,1 MNOK | 10,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 6,6 MNOK | 5,6 MNOK | 3,9 MNOK |
| Egenkapital | 4,0 MNOK | 3,6 MNOK | 3,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,0 MNOK | 2,7 MNOK | 2,0 MNOK |
| Sum gjeld | 9,6 MNOK | 8,5 MNOK | 7,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,9 MNOK | 3,3 MNOK | 3,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 8. november 2026, regnskaps-id 7145331.
Videre
Lignende selskaper
- Oppland Stål AS indeks 24, nr. 4 734 · sammenlign
- Koab Service AS indeks 24, nr. 4 735 · sammenlign
- Nes Bakeri AS indeks 24, nr. 4 736 · sammenlign
- Bengts Bistro AS indeks 24, nr. 4 737 · sammenlign
- Såbra AS indeks 24, nr. 4 740 · sammenlign