Sandnes Sentrum AS
Score · regnskapsår 2025
23av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 13 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 326 av 1 518 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 364 av 2 650 · Annen tjenesteyting
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 8 og soliditet 37 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sandnes Sentrum AS ligger 26 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 517 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −15,9 % (median 3,1 %) og egenkapitalandel 23,1 % (median 28,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −15,9 % | 3,1 % |
| Resultatmargin | −16,0 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | −13,8 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | 23,1 % | 28,3 % |
| Gjeldsgrad | 3,32 | 1,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,26 | 1,36 |
| Omsetningsvekst | −16,7 % | 3,9 % |
| Omsetning per ansatt | 0,13 MNOK | 0,63 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 23 gjør Sandnes Sentrum AS det bedre enn 13 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 518 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sandnes Sentrum AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Sandnes Sentrum AS har score 23 for 2025, rang 2 364 av 2 650 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 44 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,26 mot median 1,36.
Svakest: Vekst: persentil 7 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −16,7 % mot median 3,9 %. Lønnsomhet: persentil 8 mot sammenlignbare, driftsmargin −15,9 % mot median 3,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −16,0 % (median 2,8 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −15,9 % (median 3,1 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Sandnes Sentrum AS hadde en driftsmargin på −15,9 % og en egenkapitalandel på 23,1 % i 2025, og er nr. 2 364 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 2,6 % til −15,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,2 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,1 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,4 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −16,0 % (median 2,8 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −15,9 % (median 3,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 8 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 37 | vekt 25 % |
| Likviditet | 44 | vekt 15 % |
| Vekst | 7 | vekt 15 % |
| Konsistens | 28 | vekt 15 % |
Varighet: 38 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sandnes Sentrum AS?
Driftsmarginen var −15,9 % i 2025, mot en median på 3,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −13,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Sandnes Sentrum AS?
Egenkapitalandelen var 23,1 % i 2025 (median 28,3 %). Gjeldsgraden var 3,32 (median 1,62).
Hvordan er likviditeten i Sandnes Sentrum AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,26 i 2025 (median 1,36).
Hvordan står Sandnes Sentrum AS i Annen tjenesteyting?
Sandnes Sentrum AS er nr. 2 364 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 326 av 1 518. Omsetningen endret seg −16,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 959258503
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (94.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 28 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 15. august 1991 35 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Langgata 41, 4306 SANDNES
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.sandnes-sentrum.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 82
- Største eier
- 33,8 % · tre største 64,9 %
- Fordeling
- selskaper 95 % · privatpersoner 5 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 92 %
- Eiere over 60 år
- 74 % av personeierne sine aksjer (medianalder 67 år)
- Sandnes Sentrum AS · 33,8 %
- NÆRINGSFORENINGEN I STAVANGER-REGIONEN · 20,0 %
- LANGGT. 51 Invest AS · 11,1 %
- Bjørnsen Holding AS · 6,6 %
- Seland Optikk Sandnes AS · 2,8 %
- Øvstebø Eiendom AS · 2,2 %
- Felleskjøpet Rogaland Agder SA · 1,2 %
- Østraadt Handel AS · 1,2 %
- Braasten Sko AS · 1,2 %
- Scala Bystasjonen AS · 1,0 %
- 15 privatpersoner · 5,4 %
Endring 2007–2025:
71 % av aksjene skiftet eier (46 nye og 106 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Agape Norge AS, Annabelle AS, Aroy Thai AS, AS SKAN-KONTROLL, Axelar AS
Utgått (selskaper): Acconor AS, Afrodite Sandnes AS, AL SANDNES BOLIGBYGGELAG, Alletiders AS, Annabelle Sandnes AS
Eier flertallet i: Vinterland Sandnes AS (100 %)
Har eierandeler i: Vinterland Sandnes AS (100 %), Sandnes Sentrum AS (34 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 47 | 23 | |
| Rang | 1 450 | 1 464 | 2 364 | |
| Driftsmargin | −0,4 % | 2,6 % | −15,9 % | |
| Totalrentabilitet | −0,4 % | 2,3 % | −13,8 % | |
| Egenkapitalandel | 33,2 % | 31,6 % | 23,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 1,34 | 1,26 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,0 % | −16,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,0 MNOK | 4,3 MNOK | 3,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | −0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | −0,6 MNOK |
| Skattekostnad | – | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | −0,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,3 MNOK | 4,9 MNOK | 4,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,7 MNOK | 4,5 MNOK | 4,1 MNOK |
| Egenkapital | 1,4 MNOK | 1,5 MNOK | 1,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,3 MNOK | 1,4 MNOK | 0,8 MNOK |
| Sum gjeld | 2,9 MNOK | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,9 MNOK | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7101195.
Videre
Lignende selskaper
- Nematech AS indeks 24, nr. 2 359 · sammenlign
- Hvil Vingene Dagspa AS indeks 24, nr. 2 360 · sammenlign
- Monicas Salong AS indeks 24, nr. 2 362 · sammenlign
- Saygin Barbershop AS indeks 24, nr. 2 363 · sammenlign
- Lucky Barber AS indeks 23, nr. 2 367 · sammenlign