Hallingdal Bilsenter AS
Score · regnskapsår 2025
41av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 2 522 av 3 705 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 15 403 av 22 940 · Handel
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 32 og soliditet 36 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Hallingdal Bilsenter AS ligger 9 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 3 705 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 1,6 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 23,0 % (median 30,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 291 MNOK | 93 MNOK |
| Driftsmargin | 1,6 % | 3,0 % |
| Resultatmargin | 0,9 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | 6,7 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 23,0 % | 30,1 % |
| Gjeldsgrad | 3,36 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,87 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −1,3 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 7,45 MNOK | 5,07 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 41 gjør Hallingdal Bilsenter AS det bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 705 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Hallingdal Bilsenter AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hallingdal Bilsenter AS har score 41 for 2025, rang 15 403 av 22 940 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 72 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,87 mot median 1,39.
Svakest: Vekst: persentil 23 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −1,3 % mot median 6,1 %. Lønnsomhet: persentil 32 mot sammenlignbare, driftsmargin 1,6 % mot median 3,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Hallingdal Bilsenter AS hadde en driftsmargin på 1,6 % og en egenkapitalandel på 23,0 % i 2025, og er nr. 15 403 av 22 940 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 17,9 % til 23,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 16 MNOK og 20 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 20 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 20 MNOK |
| P/B | 1,0 | 16 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 32 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 36 | vekt 25 % |
| Likviditet | 72 | vekt 15 % |
| Vekst | 23 | vekt 15 % |
| Konsistens | 55 | vekt 15 % |
Varighet: 39 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Hallingdal Bilsenter AS?
Driftsmarginen var 1,6 % i 2025, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,7 %.
Hvor solid er Hallingdal Bilsenter AS?
Egenkapitalandelen var 23,0 % i 2025 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 3,36 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Hallingdal Bilsenter AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,87 i 2025 (median 1,39).
Hvordan står Hallingdal Bilsenter AS i Handel?
Hallingdal Bilsenter AS er nr. 15 403 av 22 940 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 2 522 av 3 705. Omsetningen endret seg −1,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 959517525
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (47.810)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 39 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 31. desember 1990 35 år i drift
- Aksjekapital
- 0,71 MNOK
- Forretningsadresse
- Hahaugvegen 29, 3550 GOL
- Kommune
- Gol rang 10–24 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Hallingdal Bilsenter Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Hallingdal Bilsenter Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Hallingdal Bilsenter Holding AS
Utgått (selskaper): Frydenlund Investment LIMITED, Hornet Holding AS, Uno Eiendom AS
Har eierandeler i: Visit Gol AS (1 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 43 | 32 | 41 | |
| Rang | 12 725 | 17 539 | 15 403 | |
| Driftsmargin | 3,3 % | 1,8 % | 1,6 % | |
| Totalrentabilitet | 14,2 % | 6,3 % | 6,7 % | |
| Egenkapitalandel | 21,6 % | 17,9 % | 23,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,17 | 1,26 | 1,87 | |
| Omsetningsvekst | – | −1,1 % | −1,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 297,8 MNOK | 294,5 MNOK | 290,7 MNOK |
| Driftsresultat | 9,8 MNOK | 5,4 MNOK | 4,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 9,4 MNOK | 4,5 MNOK | 2,6 MNOK |
| Skattekostnad | 2,1 MNOK | 1,0 MNOK | 0,6 MNOK |
| Årsresultat | 7,3 MNOK | 3,5 MNOK | 2,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,9 MNOK | 2,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 69,3 MNOK | 85,9 MNOK | 68,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 62,2 MNOK | 80,0 MNOK | 64,7 MNOK |
| Egenkapital | 15,0 MNOK | 15,4 MNOK | 15,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 10,5 MNOK | 10,9 MNOK | 11,3 MNOK |
| Sum gjeld | 54,3 MNOK | 70,5 MNOK | 52,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 53,1 MNOK | 63,7 MNOK | 34,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 7076662.
Videre
Lignende selskaper
- Biomerieux Norge AS indeks 41, nr. 15 400 · sammenlign
- Illums Bolighus Norge AS indeks 41, nr. 15 404 · sammenlign
- Arnfinn Kirkhaug AS indeks 41, nr. 15 405 · sammenlign
- Håvard Glosvik AS indeks 41, nr. 15 407 · sammenlign
- Svanhild Vestbøstad AS indeks 41, nr. 15 408 · sammenlign