Frantz AS
Score · regnskapsår 2025
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 690 av 1 439 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 966 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 43 og soliditet 71 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Frantz AS ligger 1 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 439 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,6 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 48,8 % (median 33,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 3,6 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 3,9 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 11,3 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 48,8 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,05 | 1,75 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,33 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 3,2 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 4,80 MNOK | 1,64 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Frantz AS det bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 439 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Frantz AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Frantz AS har score 52 for 2025, rang 1 966 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 71 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 48,8 % mot median 33,2 %.
Svakest: Vekst: persentil 39 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 3,2 % mot median 8,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 4,4 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +5,1, bransjen +0,8 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Frantz AS med 5,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Frantz AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −1,5 % | 4,8 % | −13,5 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | −13,0 prosentpoeng |
| 2025 | 3,6 % | 5,6 % | +5,1 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | +4,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Frantz AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Frantz AS økte 5,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Frantz AS hadde en driftsmargin på 3,6 % og en egenkapitalandel på 48,8 % i 2025, og er nr. 1 966 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −1,5 % til 3,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 33 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 33 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 17 MNOK |
| P/B | 3,2 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 43 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 71 | vekt 25 % |
| Likviditet | 43 | vekt 15 % |
| Vekst | 39 | vekt 15 % |
| Konsistens | 59 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Frantz AS?
Driftsmarginen var 3,6 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,3 %.
Hvor solid er Frantz AS?
Egenkapitalandelen var 48,8 % i 2025 (median 33,2 %). Gjeldsgraden var 1,05 (median 1,75).
Hvordan er likviditeten i Frantz AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,33 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Frantz AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Frantz AS er nr. 1 966 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 690 av 1 439. Omsetningen endret seg 3,2 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 12. juni 2023 | Øksnes Kommune | Anskaffelse annonseringstjenester for Øksnes kommune og Sortland kommune | verdi ikke oppgitt |
| 5. april 2018 | Skatteetaten | Anskaffelse 20180004 Rammeavtale annonseformidling | 10,0 MNOK |
| 20. september 2017 | Statens vegvesen | Anskaffelse av medierådgiver | 37,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 962223729
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (73.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 7 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 25. oktober 1991 35 år i drift
- Aksjekapital
- 0,37 MNOK
- Forretningsadresse
- Moloveien 8, 8003 BODØ
- Kommune
- Bodø rang 4–9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.frantz.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 55,6 % · tre største 94,6 %
- Fordeling
- selskaper 39 % · privatpersoner 61 % · utenlandske 14 %
- Eid fra samme kommune
- 65 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
- Whydentify AS · 24,7 %
- Capabueno AB (Sverige) · 14,4 %
- 2 privatpersoner · 61,0 %
Endring 2007–2025:
50 % av aksjene skiftet eier (3 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Capabueno AB, Whydentify AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 38 | 52 | |
| Rang | 1 693 | 3 009 | 1 966 | |
| Driftsmargin | 11,9 % | −1,5 % | 3,6 % | |
| Totalrentabilitet | 50,4 % | −2,8 % | 11,3 % | |
| Egenkapitalandel | 24,6 % | 42,3 % | 48,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,25 | 1,25 | 1,33 | |
| Omsetningsvekst | – | −22,3 % | 3,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 41,9 MNOK | 32,5 MNOK | 33,6 MNOK |
| Driftsresultat | 5,0 MNOK | −0,5 MNOK | 1,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 11,2 MNOK | −0,5 MNOK | 1,3 MNOK |
| Skattekostnad | 1,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 10,1 MNOK | −0,4 MNOK | 1,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,7 MNOK | 12,3 MNOK | 12,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 20,6 MNOK | 8,2 MNOK | 8,3 MNOK |
| Egenkapital | 5,6 MNOK | 5,2 MNOK | 6,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,2 MNOK | 4,8 MNOK | 5,8 MNOK |
| Sum gjeld | 17,1 MNOK | 7,1 MNOK | 6,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 16,5 MNOK | 6,6 MNOK | 6,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 7098199.
Videre
Lignende selskaper
- Isipisi AS indeks 52, nr. 1 958 · sammenlign
- Fristil Gruppen AS indeks 52, nr. 1 962 · sammenlign
- Bergen Energy AS indeks 52, nr. 1 963 · sammenlign
- Pilar Byggrådgivning AS indeks 52, nr. 1 965 · sammenlign
- Sjo Fasting AS indeks 52, nr. 1 969 · sammenlign