Nagravision AS
Score · regnskapsår 2025
65av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 81 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 106 av 553 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 901 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 44 og soliditet 97 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Nagravision AS ligger 15 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 553 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 6,5 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 84,2 % (median 32,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 86 MNOK | 95 MNOK |
| Driftsmargin | 6,5 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 6,8 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 6,5 % | 12,6 % |
| Egenkapitalandel | 84,2 % | 32,7 % |
| Gjeldsgrad | 0,19 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 5,81 | 1,35 |
| Omsetningsvekst | −18,8 % | 9,9 % |
| Omsetning per ansatt | 2,60 MNOK | 3,01 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 65 gjør Nagravision AS det bedre enn 81 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (553 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Nagravision AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Nagravision AS har score 65 for 2025, rang 901 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 98 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 5,81 mot median 1,35. Soliditet: persentil 97 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 84,2 % mot median 32,7 %.
Svakest: Vekst: persentil 7 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −18,8 % mot median 9,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Nagravision AS med 0,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Nagravision AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 33 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 5,9 % | 5,4 % | −0,1 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng |
| 2025 | 6,5 % | 5,6 % | +0,6 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +0,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Nagravision AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Nagravision AS økte 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Nagravision AS hadde en driftsmargin på 6,5 % og en egenkapitalandel på 84,2 % i 2025, og er nr. 901 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 73,1 % til 84,2 % og omsetningen falt med 19 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 59 MNOK og 136 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 87 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 59 MNOK |
| P/B | 3,2 | 136 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 44 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 97 | vekt 25 % |
| Likviditet | 98 | vekt 15 % |
| Vekst | 7 | vekt 15 % |
| Konsistens | 75 | vekt 15 % |
Varighet: 65 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Nagravision AS?
Driftsmarginen var 6,5 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,5 %.
Hvor solid er Nagravision AS?
Egenkapitalandelen var 84,2 % i 2025 (median 32,7 %). Gjeldsgraden var 0,19 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i Nagravision AS?
Likviditetsgrad 1 var 5,81 i 2025 (median 1,35).
Hvordan står Nagravision AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Nagravision AS er nr. 901 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 106 av 553. Omsetningen endret seg −18,8 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Aksjonærregisteret viser ingen norsk flertallseier og ingen datterselskaper for dette selskapet.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 963580207
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 33 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 15. januar 1992 34 år i drift
- Aksjekapital
- 1,11 MNOK
- Forretningsadresse
- Rebel House, Universitetsgata 2, 0164 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.conax.com
- LEI
- 549300WRD3HS3FI07035 fornyes 8. februar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Kudelski SA
- Kudelski SA (Sveits) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Kudelski SA
Utgått (selskaper): Telenor Broadcast Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 71 | 59 | 65 | |
| Rang | 701 | 1 254 | 901 | |
| Driftsmargin | 6,0 % | 5,9 % | 6,5 % | |
| Totalrentabilitet | 14,3 % | 6,9 % | 6,5 % | |
| Egenkapitalandel | 76,6 % | 73,1 % | 84,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,72 | 3,38 | 5,81 | |
| Omsetningsvekst | – | −16,3 % | −18,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 126,0 MNOK | 105,4 MNOK | 85,7 MNOK |
| Driftsresultat | 7,6 MNOK | 6,2 MNOK | 5,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 14,0 MNOK | 6,2 MNOK | 5,8 MNOK |
| Skattekostnad | −2,5 MNOK | 1,6 MNOK | 1,3 MNOK |
| Årsresultat | 16,5 MNOK | 4,7 MNOK | 4,6 MNOK |
| Finanskostnader | −1,2 MNOK | 0,7 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 89,6 MNOK | 100,2 MNOK | 92,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 78,2 MNOK | 91,1 MNOK | 85,1 MNOK |
| Egenkapital | 68,6 MNOK | 73,2 MNOK | 77,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 17,6 MNOK | 22,2 MNOK | 26,8 MNOK |
| Sum gjeld | 21,0 MNOK | 26,9 MNOK | 14,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 21,0 MNOK | 26,9 MNOK | 14,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7082531.
Videre
Lignende selskaper
- Can Systems AS indeks 65, nr. 885 · sammenlign
- Numascale AS indeks 65, nr. 892 · sammenlign
- Nli Engineering AS indeks 65, nr. 905 · sammenlign
- Dynamic Well Solutions AS indeks 65, nr. 911 · sammenlign
- Msd Animal Health Innovation AS indeks 64, nr. 914 · sammenlign