Centrum Bil og Karosseri AS
Score · regnskapsår 2025
73av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 75 av 841 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 260 av 2 650 · Annen tjenesteyting
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og soliditet 65 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Centrum Bil og Karosseri AS ligger 23 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 841 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 13,4 % (median 6,0 %) og egenkapitalandel 44,7 % (median 33,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 15 MNOK | 18 MNOK |
| Driftsmargin | 13,4 % | 6,0 % |
| Resultatmargin | 14,3 % | 5,8 % |
| Totalrentabilitet | 32,1 % | 16,0 % |
| Egenkapitalandel | 44,7 % | 33,6 % |
| Gjeldsgrad | 1,24 | 1,84 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,56 | 1,42 |
| Omsetningsvekst | 26,4 % | 5,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,65 MNOK | 1,50 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 73 gjør Centrum Bil og Karosseri AS det bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (841 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Centrum Bil og Karosseri AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Centrum Bil og Karosseri AS har score 73 for 2025, rang 260 av 2 650 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 90 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 26,4 % mot median 5,8 %. Lønnsomhet: persentil 84 mot sammenlignbare, driftsmargin 13,4 % mot median 6,0 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 4,4 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,5, bransjen +0,1 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Centrum Bil og Karosseri AS med 4,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Centrum Bil og Karosseri AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 8,9 % | 5,9 % | −4,3 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −4,4 prosentpoeng |
| 2025 | 13,4 % | 6,0 % | +4,5 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +4,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Centrum Bil og Karosseri AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Centrum Bil og Karosseri AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,2 % | 8,9 % | 13,4 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Centrum Bil og Karosseri AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,2 % | 8,9 % | 13,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting steg 4,9 % i 2025; driftsmarginen til Centrum Bil og Karosseri AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting, årssnitt | 89,0 | 93,2 | 98,3 | 103,2 | 108,3 | 111,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,1 % | +4,8 % | +5,4 % | +5,0 % | +4,9 % | +3,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,2 % | 8,9 % | 13,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Centrum Bil og Karosseri AS hadde en driftsmargin på 13,4 % og en egenkapitalandel på 44,7 % i 2025, og er nr. 260 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 26 % og driftsmarginen steg fra 8,9 % til 13,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 13 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,2 | 12 MNOK |
| EV/EBIT | 15,1 | 13 MNOK |
| P/B | 2,4 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 65 | vekt 25 % |
| Likviditet | 56 | vekt 15 % |
| Vekst | 90 | vekt 15 % |
| Konsistens | 65 | vekt 15 % |
Varighet: 67 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Centrum Bil og Karosseri AS?
Driftsmarginen var 13,4 % i 2025, mot en median på 6,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 32,1 %.
Hvor solid er Centrum Bil og Karosseri AS?
Egenkapitalandelen var 44,7 % i 2025 (median 33,6 %). Gjeldsgraden var 1,24 (median 1,84).
Hvordan er likviditeten i Centrum Bil og Karosseri AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,56 i 2025 (median 1,42).
Hvordan står Centrum Bil og Karosseri AS i Annen tjenesteyting?
Centrum Bil og Karosseri AS er nr. 260 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 75 av 841. Omsetningen endret seg 26,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 966235152
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (95.310)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 9 registrert 10. februar 2024
- Stiftet
- 15. februar 1993 33 år i drift
- Aksjekapital
- 0,07 MNOK
- Forretningsadresse
- Storgata 45, 8430 MYRE (ØKSNES)
- Kommune
- Øksnes rang 16 av 18 i KOSTRA-gruppe 2
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4
- Største eier
- 45,2 % · tre største 93,8 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Eiere over 60 år
- 88 % av personeierne sine aksjer (medianalder 61 år)
Endring 2007–2025: 12 % av aksjene skiftet eier (2 nye og 0 utgåtte eiere).
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 66 | 63 | 73 | |
| Rang | 639 | 628 | 260 | |
| Driftsmargin | 13,2 % | 8,9 % | 13,4 % | |
| Totalrentabilitet | 37,5 % | 23,5 % | 32,1 % | |
| Egenkapitalandel | 37,5 % | 55,4 % | 44,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,14 | 1,77 | 1,56 | |
| Omsetningsvekst | – | −9,4 % | 26,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,9 MNOK | 11,7 MNOK | 14,8 MNOK |
| Driftsresultat | 1,7 MNOK | 1,0 MNOK | 2,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,8 MNOK | 1,1 MNOK | 2,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 1,4 MNOK | 0,9 MNOK | 1,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,8 MNOK | 4,9 MNOK | 6,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,4 MNOK | 3,8 MNOK | 5,6 MNOK |
| Egenkapital | 1,8 MNOK | 2,7 MNOK | 3,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,6 MNOK | 2,5 MNOK | 2,8 MNOK |
| Sum gjeld | 3,0 MNOK | 2,2 MNOK | 3,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,0 MNOK | 2,1 MNOK | 3,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6529197.
Videre
Lignende selskaper
- Lakksenteret Hønefoss AS indeks 73, nr. 255 · sammenlign
- Harstad Dekksenter AS indeks 73, nr. 259 · sammenlign
- Anker Bilservice AS indeks 73, nr. 261 · sammenlign
- Fredrikstad Begravelsesbyrå Klemet Johansen AS indeks 73, nr. 264 · sammenlign
- Begravelsesbyrået Tore E Nilsen AS indeks 73, nr. 267 · sammenlign