PV Arkitekter AS
Score · regnskapsår 2025
58av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 428 av 1 321 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 313 av 3 920 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 54 og soliditet 70 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
PV Arkitekter AS ligger 7 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 321 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 5,4 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 49,0 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 25 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 5,4 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 5,7 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 17,7 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 49,0 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 1,04 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,87 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | −12,2 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,57 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 58 gjør PV Arkitekter AS det bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 321 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- PV Arkitekter AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
PV Arkitekter AS har score 58 for 2025, rang 1 313 av 3 920 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 74 mot sammenlignbare. Likviditet: persentil 71 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,87 mot median 1,43.
Svakest: Vekst: persentil 14 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −12,2 % mot median 8,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 7,9 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −7,2, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til PV Arkitekter AS med 7,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 7,9 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk PV Arkitekter AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 12,6 % | 4,8 % | −1,6 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −1,4 prosentpoeng |
| 2025 | 5,4 % | 5,4 % | −7,2 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | −7,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til PV Arkitekter AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til PV Arkitekter AS falt 7,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
PV Arkitekter AS hadde en driftsmargin på 5,4 % og en egenkapitalandel på 49,0 % i 2025, og er nr. 1 313 av 3 920 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 26,6 % til 49,0 % og driftsmarginen falt fra 12,6 % til 5,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 6 MNOK og 24 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 21 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 24 MNOK |
| P/B | 3,2 | 6 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 54 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 70 | vekt 25 % |
| Likviditet | 71 | vekt 15 % |
| Vekst | 14 | vekt 15 % |
| Konsistens | 74 | vekt 15 % |
Varighet: 55 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er PV Arkitekter AS?
Driftsmarginen var 5,4 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 17,7 %.
Hvor solid er PV Arkitekter AS?
Egenkapitalandelen var 49,0 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 1,04 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i PV Arkitekter AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,87 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står PV Arkitekter AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
PV Arkitekter AS er nr. 1 313 av 3 920 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 428 av 1 321. Omsetningen endret seg −12,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 966540249
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 16 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 3. mai 1993 33 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Sanden 1, 3264 LARVIK
- Kommune
- Larvik rang 4 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 14
- Største eier
- 20,0 % · tre største 45,0 %
- Fordeling
- selskaper 35 % · privatpersoner 65 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 81 %
- Eiere over 60 år
- 0 % av personeierne sine aksjer (medianalder 42 år)
- Klt Holding AS · 20,0 %
- Afbj Holding AS · 15,0 %
- 12 privatpersoner · 65,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (14 nye og 6 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Afbj Holding AS, Klt Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 51 | 56 | 58 | |
| Rang | 1 748 | 1 422 | 1 313 | |
| Driftsmargin | 14,3 % | 12,6 % | 5,4 % | |
| Totalrentabilitet | 39,3 % | 34,1 % | 17,7 % | |
| Egenkapitalandel | 22,0 % | 26,6 % | 49,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,14 | 1,29 | 1,87 | |
| Omsetningsvekst | – | 10,5 % | −12,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 25,8 MNOK | 28,5 MNOK | 25,1 MNOK |
| Driftsresultat | 3,7 MNOK | 3,6 MNOK | 1,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,7 MNOK | 3,7 MNOK | 1,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 0,4 MNOK |
| Årsresultat | 2,9 MNOK | 2,8 MNOK | 1,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | – | – |
| Sum eiendeler | 9,5 MNOK | 10,8 MNOK | 8,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,5 MNOK | 10,2 MNOK | 7,6 MNOK |
| Egenkapital | 2,1 MNOK | 2,9 MNOK | 3,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,0 MNOK | 2,3 MNOK | 3,8 MNOK |
| Sum gjeld | 7,4 MNOK | 7,9 MNOK | 4,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,4 MNOK | 7,9 MNOK | 4,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6920730.
Videre
Lignende selskaper
- Dyrø og Moen AS indeks 58, nr. 1 307 · sammenlign
- Ecoxy AS indeks 58, nr. 1 308 · sammenlign
- Heinzmann Automation AS indeks 58, nr. 1 309 · sammenlign
- Sentronik AS indeks 58, nr. 1 311 · sammenlign
- Caerus Architects AS indeks 58, nr. 1 314 · sammenlign