Zenit Havfiske AS
Score · regnskapsår 2024
74av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 89 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 49 av 451 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 201 av 1 994 · Sjømat
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 93 og soliditet 83 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Zenit Havfiske AS ligger 23 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 451 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 39,9 % (median 11,6 %) og egenkapitalandel 66,2 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 139 MNOK | 110 MNOK |
| Driftsmargin | 39,9 % | 11,6 % |
| Resultatmargin | 41,6 % | 7,3 % |
| Totalrentabilitet | 42,5 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 66,2 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,51 | 1,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,86 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | −5,7 % | 6,9 % |
| Omsetning per ansatt | 5,77 MNOK | 5,17 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 74 gjør Zenit Havfiske AS det bedre enn 89 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (451 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Zenit Havfiske AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Zenit Havfiske AS hadde en driftsmargin på 39,9 % og en egenkapitalandel på 66,2 % i 2024, og er nr. 201 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat.
Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen steg fra 36,8 % til 66,2 % og driftsmarginen steg fra 37,0 % til 39,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 93 MNOK og 510 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 449 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 510 MNOK |
| P/B | 1,0 | 93 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 93 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 83 | vekt 25 % |
| Likviditet | 54 | vekt 15 % |
| Vekst | 30 | vekt 15 % |
| Konsistens | 83 | vekt 15 % |
Varighet: 72 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Zenit Havfiske AS?
Driftsmarginen var 39,9 % i 2024, mot en median på 11,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 42,5 %.
Hvor solid er Zenit Havfiske AS?
Egenkapitalandelen var 66,2 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,51 (median 1,78).
Hvordan er likviditeten i Zenit Havfiske AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,86 i 2024 (median 1,73).
Hvordan står Zenit Havfiske AS i Sjømat?
Zenit Havfiske AS er nr. 201 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 49 av 451. Omsetningen endret seg −5,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 974495848
- Org.form
- AS
- Sektor
- Sjømat (03.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 24 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 12. mai 1995 31 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kaien 11, 4250 KOPERVIK (KARMØY)
- Kommune
- Karmøy rang 2–7 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 71 | 74 | 50 | |
| Rang | 347 | 201 | 1 090 | |
| Driftsmargin | 37,0 % | 39,9 % | 41,2 % | |
| Totalrentabilitet | 22,5 % | 42,5 % | 32,3 % | |
| Egenkapitalandel | 36,8 % | 66,2 % | 26,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,27 | 1,86 | 0,99 | |
| Omsetningsvekst | – | −5,7 % | −9,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 146,9 MNOK | 138,5 MNOK | 125,6 MNOK |
| Driftsresultat | 54,3 MNOK | 55,3 MNOK | 51,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 55,2 MNOK | 57,6 MNOK | 54,8 MNOK |
| Årsresultat | 43,0 MNOK | 44,9 MNOK | 42,7 MNOK |
| Finanskostnader | 4,6 MNOK | 1,9 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 265,8 MNOK | 140,0 MNOK | 170,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 192,4 MNOK | 75,7 MNOK | 119,0 MNOK |
| Egenkapital | 97,7 MNOK | 92,6 MNOK | 44,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 81,3 MNOK | 76,2 MNOK | 28,3 MNOK |
| Sum gjeld | 168,1 MNOK | 47,4 MNOK | 125,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 84,7 MNOK | 40,7 MNOK | 120,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5467385.
Videre
Lignende selskaper
- Kobbvåglaks AS indeks 74, nr. 191 · sammenlign
- Gerda Marie AS indeks 74, nr. 202 · sammenlign
- Erko Settefisk AS indeks 73, nr. 203 · sammenlign
- Brønnbåt Nord AS indeks 73, nr. 204 · sammenlign
- Nordfjord Laks AS indeks 73, nr. 213 · sammenlign