Powercontrol AS
Score · regnskapsår 2025
55av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 546 av 1 297 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 618 av 3 929 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 92 og soliditet 25 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Powercontrol AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 297 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 17,0 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 25,2 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 64 MNOK | 117 MNOK |
| Driftsmargin | 17,0 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 16,6 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 38,0 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 25,2 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 2,96 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,26 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 11,0 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 6,35 MNOK | 2,89 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 55 gjør Powercontrol AS det bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 297 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Powercontrol AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Powercontrol AS har score 55 for 2025, rang 1 618 av 3 929 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 92 mot sammenlignbare, driftsmargin 17,0 % mot median 4,9 %. Vekst: persentil 60 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 11,0 % mot median 7,0 %.
Svakest: Soliditet: persentil 25 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 25,2 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 30 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,26 mot median 1,55.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Powercontrol AS hadde en driftsmargin på 17,0 % og en egenkapitalandel på 25,2 % i 2025, og er nr. 1 618 av 3 929 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 11 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 7 MNOK og 88 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 82 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 88 MNOK |
| P/B | 1,0 | 7 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 92 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 25 | vekt 25 % |
| Likviditet | 30 | vekt 15 % |
| Vekst | 60 | vekt 15 % |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Varighet: 57 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Powercontrol AS?
Driftsmarginen var 17,0 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 38,0 %.
Hvor solid er Powercontrol AS?
Egenkapitalandelen var 25,2 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 2,96 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Powercontrol AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,26 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Powercontrol AS i Industri?
Powercontrol AS er nr. 1 618 av 3 929 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 546 av 1 297. Omsetningen endret seg 11,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 976138848
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (27.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 10 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 15. januar 1996 30 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Syretårnet 27, 3048 DRAMMEN
- Kommune
- Drammen rang 10 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.powercontrol.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Ernström Electro AS (100 %)
Øverste eier: Ernström Electro AS
- Ernström Electro AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Ernström Electro AS
Utgått (selskaper): Moneymaker AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 65 | 52 | 55 | |
| Rang | 1 022 | 1 792 | 1 618 | |
| Driftsmargin | 21,1 % | 17,3 % | 17,0 % | |
| Totalrentabilitet | 28,3 % | 40,8 % | 38,0 % | |
| Egenkapitalandel | 38,7 % | 20,6 % | 25,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,51 | 1,20 | 1,26 | |
| Omsetningsvekst | – | 16,4 % | 11,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 49,2 MNOK | 57,2 MNOK | 63,5 MNOK |
| Driftsresultat | 10,4 MNOK | 9,9 MNOK | 10,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 10,3 MNOK | 9,6 MNOK | 10,5 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 8,0 MNOK | 7,5 MNOK | 8,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 36,7 MNOK | 24,2 MNOK | 28,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 31,8 MNOK | 22,7 MNOK | 26,6 MNOK |
| Egenkapital | 14,2 MNOK | 5,0 MNOK | 7,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 14,0 MNOK | 4,8 MNOK | 7,0 MNOK |
| Sum gjeld | 22,5 MNOK | 19,2 MNOK | 21,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 21,0 MNOK | 18,9 MNOK | 21,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6528729.
Videre
Lignende selskaper
- Aalesund Protective Wear AS indeks 55, nr. 1 612 · sammenlign
- TROSTRUD - Freno AS indeks 55, nr. 1 615 · sammenlign
- Densiq AS indeks 55, nr. 1 616 · sammenlign
- Mjøsgrønt AS indeks 55, nr. 1 617 · sammenlign
- Itab Industrier AS indeks 55, nr. 1 622 · sammenlign