Brødrene Helland AS
Score · regnskapsår 2024
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 2 076 av 5 345 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 7 543 av 19 403 · Bygg og anlegg
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 77 og soliditet 35 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Brødrene Helland AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 5 345 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 9,6 % (median 4,7 %) og egenkapitalandel 26,5 % (median 34,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 33 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 9,6 % | 4,7 % |
| Resultatmargin | 10,7 % | 4,4 % |
| Totalrentabilitet | 23,7 % | 11,0 % |
| Egenkapitalandel | 26,5 % | 34,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,78 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,36 | 1,49 |
| Omsetningsvekst | 25,8 % | 4,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,67 MNOK | 1,67 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Brødrene Helland AS det bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (5 345 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Brødrene Helland AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Brødrene Helland AS hadde en driftsmargin på 9,6 % og en egenkapitalandel på 26,5 % i 2024, og er nr. 7 543 av 19 403 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 26 % og egenkapitalandelen falt fra 33,7 % til 26,5 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 29 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 28 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 29 MNOK |
| P/B | 1,0 | 4 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 77 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 35 | vekt 25 % |
| Likviditet | 41 | vekt 15 % |
| Vekst | 78 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 55 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Brødrene Helland AS?
Driftsmarginen var 9,6 % i 2024, mot en median på 4,7 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 23,7 %.
Hvor solid er Brødrene Helland AS?
Egenkapitalandelen var 26,5 % i 2024 (median 34,8 %). Gjeldsgraden var 2,78 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i Brødrene Helland AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,36 i 2024 (median 1,49).
Hvordan står Brødrene Helland AS i Bygg og anlegg?
Brødrene Helland AS er nr. 7 543 av 19 403 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 2 076 av 5 345. Omsetningen endret seg 25,8 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 976257952
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 20 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. januar 1996 30 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Breivikvegen 29, 4120 TAU (STRAND)
- Kommune
- Strand rang 5–14 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Kristian Helland
- Styrets leder
- Svein Inge Helland
- Styremedlem
- Kristian Helland
- Styremedlem
- Mathias Helland
- Revisor
- Revisjon Ryfylke AS
- Regnskapsfører
- Ecit Business Partner AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 56 | 55 | |
| Rang | 8 090 | 7 543 | 8 288 | |
| Driftsmargin | 7,0 % | 9,6 % | 12,4 % | |
| Totalrentabilitet | 15,8 % | 23,7 % | 28,6 % | |
| Egenkapitalandel | 33,7 % | 26,5 % | 14,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,51 | 1,36 | 1,22 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,8 % | 76,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 26,6 MNOK | 33,5 MNOK | 59,1 MNOK |
| Driftsresultat | 1,9 MNOK | 3,2 MNOK | 7,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,8 MNOK | 3,6 MNOK | 7,8 MNOK |
| Årsresultat | 1,4 MNOK | 2,8 MNOK | 6,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 12,0 MNOK | 15,1 MNOK | 27,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 11,9 MNOK | 15,1 MNOK | 27,2 MNOK |
| Egenkapital | 4,0 MNOK | 4,0 MNOK | 4,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,6 MNOK | 3,5 MNOK | 3,5 MNOK |
| Sum gjeld | 7,9 MNOK | 11,1 MNOK | 23,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,9 MNOK | 11,1 MNOK | 22,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5721383.
Videre
Lignende selskaper
- Mester Blikk og Tak AS indeks 56, nr. 7 534 · sammenlign
- SMESTAD & Vangsøy Rørservice AS indeks 56, nr. 7 537 · sammenlign
- Ringjord Elektro AS indeks 56, nr. 7 538 · sammenlign
- Høitomt Fjellboring AS indeks 56, nr. 7 544 · sammenlign
- Pfp Entreprenør AS indeks 56, nr. 7 550 · sammenlign