Gunnar Langva AS
Score · regnskapsår 2024
82av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 97 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 13 av 451 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 67 av 1 994 · Sjømat
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 81 og soliditet 90 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Gunnar Langva AS ligger 31 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 451 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 41,8 % (median 11,6 %) og egenkapitalandel 71,2 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 165 MNOK | 110 MNOK |
| Driftsmargin | 41,8 % | 11,6 % |
| Resultatmargin | 46,2 % | 7,3 % |
| Totalrentabilitet | 15,4 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 71,2 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,40 | 1,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,31 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 25,6 % | 6,9 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 82 gjør Gunnar Langva AS det bedre enn 97 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (451 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Gunnar Langva AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Gunnar Langva AS hadde en driftsmargin på 41,8 % og en egenkapitalandel på 71,2 % i 2024, og er nr. 67 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 26 % og driftsmarginen steg fra 38,8 % til 41,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 373 MNOK og 597 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 597 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 490 MNOK |
| P/B | 1,0 | 373 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 41,8 % (median 11,6 %); Egenkapitalandel 71,2 % (median 34,9 %); Likviditetsgrad 1 3,31 (median 1,73).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 81 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 90 | vekt 25 % |
| Likviditet | 81 | vekt 15 % |
| Vekst | 78 | vekt 15 % |
| Konsistens | 77 | vekt 15 % |
Varighet: 80 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Gunnar Langva AS?
Driftsmarginen var 41,8 % i 2024, mot en median på 11,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 15,4 %.
Hvor solid er Gunnar Langva AS?
Egenkapitalandelen var 71,2 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,40 (median 1,78).
Hvordan er likviditeten i Gunnar Langva AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,31 i 2024 (median 1,73).
Hvordan står Gunnar Langva AS i Sjømat?
Gunnar Langva AS er nr. 67 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 13 av 451. Omsetningen endret seg 25,6 % fra året før.
Konsernregnskap · 2023
74 av 100
Rang 19 av 115 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Sjømat. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 132 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 51 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 62 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 479 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 316 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 38,8 % | – |
| Totalrentabilitet | 13,2 % | – |
| Egenkapitalandel | 66,1 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,57 | – |
| Omsetningsvekst | – | – |
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2023 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 976547268
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Sjømat (03.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 4. juni 1996 30 år i drift
- Aksjekapital
- 25,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Notenesgata 3, 6002 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300PU6VLX3SFKB240 fornyes 11. oktober 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 79 | 82 | 73 | |
| Rang | 180 | 67 | 183 | |
| Driftsmargin | 38,8 % | 41,8 % | 35,5 % | |
| Totalrentabilitet | 13,1 % | 15,4 % | 12,5 % | |
| Egenkapitalandel | 66,2 % | 71,2 % | 76,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,57 | 3,31 | 4,50 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,6 % | −10,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 131,1 MNOK | 164,7 MNOK | 147,3 MNOK |
| Driftsresultat | 50,8 MNOK | 68,8 MNOK | 52,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 61,1 MNOK | 76,0 MNOK | 62,3 MNOK |
| Årsresultat | 47,7 MNOK | 59,7 MNOK | 50,4 MNOK |
| Finanskostnader | 1,7 MNOK | 4,9 MNOK | 5,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 480,5 MNOK | 523,8 MNOK | 540,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 105,5 MNOK | 173,6 MNOK | 218,8 MNOK |
| Egenkapital | 318,3 MNOK | 373,0 MNOK | 415,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 293,3 MNOK | 348,0 MNOK | 390,5 MNOK |
| Sum gjeld | 162,2 MNOK | 150,7 MNOK | 124,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 67,3 MNOK | 52,5 MNOK | 48,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6080929.
Videre
Lignende selskaper
- Lovundlaks AS indeks 83, nr. 59 · sammenlign
- O Skarsbø AS indeks 82, nr. 70 · sammenlign
- Sulefisk Holding AS indeks 82, nr. 73 · sammenlign
- Sjurelv Fiskeoppdrett AS indeks 82, nr. 74 · sammenlign
- Røst Sjømat AS indeks 82, nr. 76 · sammenlign