Elit AS
Score · regnskapsår 2025
61av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 077 av 3 705 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 6 714 av 22 942 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 88 og soliditet 62 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Elit AS ligger 11 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 3 705 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 10,2 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 38,8 % (median 30,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 88 MNOK | 93 MNOK |
| Driftsmargin | 10,2 % | 3,0 % |
| Resultatmargin | 10,3 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | 30,5 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 38,8 % | 30,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,58 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,53 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −4,6 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,20 MNOK | 5,07 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 61 gjør Elit AS det bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 705 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Elit AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Elit AS har score 61 for 2025, rang 6 714 av 22 942 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 88 mot sammenlignbare, driftsmargin 10,2 % mot median 3,0 %. Soliditet: persentil 62 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 38,8 % mot median 30,1 %.
Svakest: Vekst: persentil 16 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −4,6 % mot median 6,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Elit AS hadde en driftsmargin på 10,2 % og en egenkapitalandel på 38,8 % i 2025, og er nr. 6 714 av 22 942 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 18,4 % til 10,2 % og egenkapitalandelen steg fra 27,7 % til 38,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 12 MNOK og 75 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 71 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 75 MNOK |
| P/B | 1,0 | 12 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 88 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 62 | vekt 25 % |
| Likviditet | 57 | vekt 15 % |
| Vekst | 16 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Elit AS?
Driftsmarginen var 10,2 % i 2025, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 30,5 %.
Hvor solid er Elit AS?
Egenkapitalandelen var 38,8 % i 2025 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 1,58 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Elit AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,53 i 2025 (median 1,39).
Hvordan står Elit AS i Handel?
Elit AS er nr. 6 714 av 22 942 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 077 av 3 705. Omsetningen endret seg −4,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 978593593
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.640)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 21 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 20. mai 1997 29 år i drift
- Aksjekapital
- 0,14 MNOK
- Forretningsadresse
- Ulvedalsvegen 2, 2030 NANNESTAD
- Kommune
- Nannestad rang 17–38 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.elit.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Cenika AS (100 %)
Øverste eier: Sorb Industri AB
- Cenika AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Cenika AS
Utgått (selskaper): Barli Holding AS, Bruun Holding AS, Øverdal Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 72 | 66 | 61 | |
| Rang | 3 732 | 4 686 | 6 714 | |
| Driftsmargin | 17,9 % | 18,4 % | 10,2 % | |
| Totalrentabilitet | 43,1 % | 41,4 % | 30,5 % | |
| Egenkapitalandel | 34,2 % | 27,7 % | 38,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,42 | 1,33 | 1,53 | |
| Omsetningsvekst | – | 22,1 % | −4,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 75,7 MNOK | 92,4 MNOK | 88,1 MNOK |
| Driftsresultat | 13,5 MNOK | 17,0 MNOK | 9,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 14,1 MNOK | 17,2 MNOK | 9,1 MNOK |
| Skattekostnad | 3,0 MNOK | 3,8 MNOK | 2,0 MNOK |
| Årsresultat | 11,1 MNOK | 13,4 MNOK | 7,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 33,1 MNOK | 42,3 MNOK | 30,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 30,9 MNOK | 40,6 MNOK | 28,5 MNOK |
| Egenkapital | 11,3 MNOK | 11,7 MNOK | 11,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 11,2 MNOK | 11,6 MNOK | 11,7 MNOK |
| Sum gjeld | 21,8 MNOK | 30,6 MNOK | 18,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 21,8 MNOK | 30,6 MNOK | 18,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6822276.
Videre
Lignende selskaper
- Bravo Matsenter AS indeks 61, nr. 6 704 · sammenlign
- Speider-Sport AS indeks 61, nr. 6 707 · sammenlign
- Tromsø Skotøimagasin AS indeks 61, nr. 6 717 · sammenlign
- Triolab AS indeks 61, nr. 6 720 · sammenlign
- Norlux AS indeks 61, nr. 6 726 · sammenlign