Aanderaa Data Instruments AS
Score · regnskapsår 2025
70av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 87 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 153 av 1 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 406 av 2 930 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 78 og soliditet 85 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Aanderaa Data Instruments AS ligger 19 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 127 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,5 % (median 4,7 %) og egenkapitalandel 63,9 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 170 MNOK | 129 MNOK |
| Driftsmargin | 9,5 % | 4,7 % |
| Resultatmargin | 9,9 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 22,6 % | 10,0 % |
| Egenkapitalandel | 63,9 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,56 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,47 | 1,53 |
| Omsetningsvekst | −4,7 % | 6,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,33 MNOK | 2,68 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 70 gjør Aanderaa Data Instruments AS det bedre enn 87 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Aanderaa Data Instruments AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Aanderaa Data Instruments AS har score 70 for 2025, rang 406 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 85 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 63,9 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 82 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,47 mot median 1,53.
Svakest: Vekst: persentil 24 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −4,7 % mot median 6,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Aanderaa Data Instruments AS hadde en driftsmargin på 9,5 % og en egenkapitalandel på 63,9 % i 2025, og er nr. 406 av 2 930 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 23,8 % til 63,9 % og driftsmarginen falt fra 13,8 % til 9,5 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 63 MNOK og 133 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 132 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 133 MNOK |
| P/B | 1,0 | 63 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 14,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 78 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 85 | vekt 25 % |
| Likviditet | 82 | vekt 15 % |
| Vekst | 24 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 57 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Aanderaa Data Instruments AS?
Driftsmarginen var 9,5 % i 2025, mot en median på 4,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 22,6 %.
Hvor solid er Aanderaa Data Instruments AS?
Egenkapitalandelen var 63,9 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,56 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Aanderaa Data Instruments AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,47 i 2025 (median 1,53).
Hvordan står Aanderaa Data Instruments AS i Industri?
Aanderaa Data Instruments AS er nr. 406 av 2 930 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 153 av 1 127. Omsetningen endret seg −4,7 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- 2 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 27. februar 2024 | UNIVERSITETET I BERGEN | ANSK-23-0170 Fortøyde CTD-instrumenter | verdi ikke oppgitt |
| 27. februar 2024 | UNIVERSITETET I BERGEN | ANSK-23-0171 Fortøyde CTD-instrumenter og hastighet | verdi ikke oppgitt |
| 20. oktober 2022 | Statens vegvesen | Rammeavtale for kjøp av trafikkregistreringsutstyr | 4,0 MNOK (rammeavtale) |
| 16. november 2017 | Statens Vegvesen | Kjøp av registreringsutstyr for vegtrafikk | 10,0 MNOK (rammeavtale) |
| 10. juli 2017 | Statens Vegvesen | Rammeavtale for utstyr til registrering av syklende på vei | 1,2 MNOK (rammeavtale) |
| 9. juni 2017 | Kystverket | Anskaffelse av lysbøyer | 2,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979498063
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (26.510)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 73 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 29. desember 1997 28 år i drift
- Aksjekapital
- 3,21 MNOK
- Forretningsadresse
- Sanddalsringen 5B, 5225 NESTTUN (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.aanderaa.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 49 | 51 | 70 | |
| Rang | 1 464 | 1 424 | 406 | |
| Driftsmargin | 4,0 % | 13,8 % | 9,5 % | |
| Totalrentabilitet | 11,0 % | 23,8 % | 22,6 % | |
| Egenkapitalandel | 42,1 % | 23,8 % | 63,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,35 | 1,11 | 2,47 | |
| Omsetningsvekst | – | 24,8 % | −4,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 143,1 MNOK | 178,6 MNOK | 170,3 MNOK |
| Driftsresultat | 5,8 MNOK | 24,7 MNOK | 16,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,6 MNOK | 24,3 MNOK | 16,9 MNOK |
| Årsresultat | 21,6 MNOK | 18,8 MNOK | 13,2 MNOK |
| Finanskostnader | 9,2 MNOK | 6,1 MNOK | 5,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 124,5 MNOK | 127,7 MNOK | 98,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 96,0 MNOK | 107,7 MNOK | 86,1 MNOK |
| Egenkapital | 52,4 MNOK | 30,4 MNOK | 62,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | – |
| Sum gjeld | 72,1 MNOK | 97,3 MNOK | 35,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 71,3 MNOK | 96,8 MNOK | 34,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7112645.
Videre
Lignende selskaper
- El-Tjeneste AS indeks 70, nr. 399 · sammenlign
- Egersund Trål AS indeks 70, nr. 403 · sammenlign
- Hydro Vigelands Brug AS indeks 70, nr. 404 · sammenlign
- Protektiv AS indeks 70, nr. 405 · sammenlign
- Bauta Group AS indeks 70, nr. 410 · sammenlign