GL Prosjektservice AS
Score · regnskapsår 2025
34av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 124 av 153 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 15 664 av 20 338 · Bygg og anlegg
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 28 og soliditet 48 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
GL Prosjektservice AS ligger 16 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 153 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin 1,7 % (median 4,1 %) og egenkapitalandel 23,4 % (median 24,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 655 MNOK | 894 MNOK |
| Driftsmargin | 1,7 % | 4,1 % |
| Resultatmargin | 2,0 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 7,1 % | 10,3 % |
| Egenkapitalandel | 23,4 % | 24,0 % |
| Gjeldsgrad | 3,27 | 3,16 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,17 | 1,22 |
| Omsetningsvekst | −19,2 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 10,40 MNOK | 5,19 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 34 gjør GL Prosjektservice AS det bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (153 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- GL Prosjektservice AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
GL Prosjektservice AS har score 34 for 2025, rang 15 664 av 20 338 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 48 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 23,4 % mot median 24,0 %.
Svakest: Vekst: persentil 9 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −19,2 % mot median 5,3 %. Lønnsomhet: persentil 28 mot sammenlignbare, driftsmargin 1,7 % mot median 4,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 1,7 % (median 4,1 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
GL Prosjektservice AS hadde en driftsmargin på 1,7 % og en egenkapitalandel på 23,4 % i 2025, og er nr. 15 664 av 20 338 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og omsetningen falt med 19 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 46 MNOK og 112 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 100 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 112 MNOK |
| P/B | 1,0 | 46 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 1,7 % (median 4,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 28 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 48 | vekt 25 % |
| Likviditet | 38 | vekt 15 % |
| Vekst | 9 | vekt 15 % |
| Konsistens | 47 | vekt 15 % |
Varighet: 31 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er GL Prosjektservice AS?
Driftsmarginen var 1,7 % i 2025, mot en median på 4,1 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,1 %.
Hvor solid er GL Prosjektservice AS?
Egenkapitalandelen var 23,4 % i 2025 (median 24,0 %). Gjeldsgraden var 3,27 (median 3,16).
Hvordan er likviditeten i GL Prosjektservice AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,17 i 2025 (median 1,22).
Hvordan står GL Prosjektservice AS i Bygg og anlegg?
GL Prosjektservice AS er nr. 15 664 av 20 338 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 124 av 153. Omsetningen endret seg −19,2 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 2
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 52,3 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 14. oktober 2025 | Rogaland fylkeskommune | Karmsund vgs. Nye verkstedlokaler - E201 Grunn, betong og stålarbeider | 23,0 MNOK |
| 7. juli 2025 | Rogaland fylkeskommune | Skeisvang vgs. Rehabilitering og nybygg - E203 Betongarbeider inkl. betongelementer og stål | 29,3 MNOK |
| 29. november 2022 | Rogaland Fylkeskommune | Haugalandet VGS - 200 - Grunn-, betong stål og utomhusarbeider (inkl betongelementer | 14,4 MNOK |
| 3. juli 2020 | Stord Kommune | Nysæter ungdomsskule og fleirbrukshall | verdi ikke oppgitt |
| 27. november 2019 | Haugesund kommune | Entreprise betongarbeider - Brakahaug skole | 3,3 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979729332
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (41.000)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 63 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 28. februar 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 2,12 MNOK
- Forretningsadresse
- Fotvegen 12, 4250 KOPERVIK (KARMØY)
- Kommune
- Karmøy rang 2–7 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.glp.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 27 | 33 | 34 | |
| Rang | 14 810 | 15 178 | 15 664 | |
| Driftsmargin | −0,1 % | −0,8 % | 1,7 % | |
| Totalrentabilitet | 1,7 % | −0,9 % | 7,1 % | |
| Egenkapitalandel | 15,4 % | 16,5 % | 23,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,21 | 1,18 | 1,17 | |
| Omsetningsvekst | – | 32,1 % | −19,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 613,7 MNOK | 810,7 MNOK | 655,3 MNOK |
| Driftsresultat | −0,9 MNOK | −6,7 MNOK | 11,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,3 MNOK | −2,1 MNOK | 12,8 MNOK |
| Årsresultat | 3,4 MNOK | −1,7 MNOK | 10,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK | 1,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 255,4 MNOK | 218,2 MNOK | 196,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 250,1 MNOK | 213,5 MNOK | 172,0 MNOK |
| Egenkapital | 39,3 MNOK | 36,1 MNOK | 46,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 25,4 MNOK | – | 10,0 MNOK |
| Sum gjeld | 216,0 MNOK | 182,1 MNOK | 150,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 207,5 MNOK | 181,5 MNOK | 147,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6607213.
Videre
Lignende selskaper
- Firesafe AS indeks 35, nr. 15 496 · sammenlign
- Betonmast Oslo AS indeks 34, nr. 15 696 · sammenlign
- Backe Stor-Oslo AS indeks 34, nr. 15 800 · sammenlign
- Betonmast Trøndelag AS indeks 34, nr. 15 846 · sammenlign
- Consto Anlegg Nord AS indeks 33, nr. 15 888 · sammenlign