Elementsør AS
Score · regnskapsår 2025
20av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 227 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 132 av 4 464 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 13 og soliditet 9 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Elementsør AS ligger 31 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −3,7 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 12,2 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 100 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | −3,7 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | −3,5 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | −5,0 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 12,2 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 7,18 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 9,7 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,57 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 20 gjør Elementsør AS det bedre enn 7 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Elementsør AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Elementsør AS har score 20 for 2025, rang 4 132 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 57 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 9,7 % mot median 7,0 %.
Svakest: Soliditet: persentil 9 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 12,2 % mot median 39,3 %. Lønnsomhet: persentil 13 mot sammenlignbare, driftsmargin −3,7 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,55).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,5 % (median 4,8 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −3,7 % (median 4,9 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Elementsør AS med 4,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Elementsør AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 6 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,0 % | 5,4 % | −5,7 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −5,8 prosentpoeng |
| 2025 | −3,7 % | 4,9 % | −4,7 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | −4,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Elementsør AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Elementsør AS falt 4,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Elementsør AS falt 4,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Elementsør AS falt 4,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Elementsør AS falt 4,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Elementsør AS falt 4,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Elementsør AS hadde en driftsmargin på −3,7 % og en egenkapitalandel på 12,2 % i 2025, og er nr. 4 132 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 1,0 % til −3,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 15 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 15 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 11 MNOK |
| P/B | 3,0 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,55).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,5 % (median 4,8 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,7 % (median 4,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 13 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 9 | vekt 25 % |
| Likviditet | 13 | vekt 15 % |
| Vekst | 57 | vekt 15 % |
| Konsistens | 22 | vekt 15 % |
Varighet: 25 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Elementsør AS?
Driftsmarginen var −3,7 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −5,0 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Elementsør AS?
Egenkapitalandelen var 12,2 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 7,18 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Elementsør AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,95 i 2025 (median 1,55). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Elementsør AS i Industri?
Elementsør AS er nr. 4 132 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 227 av 1 320. Omsetningen endret seg 9,7 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
28 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Tom Arne Aamodt AS. Personer vises ikke med navn.
Tom Arne Aamodt AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Bygg og anlegg (2 selskaper), Industri (1 selskap), Eiendom (2 selskaper), Handel (3 selskaper), Overnatting og servering (1 selskap), Kraft og energi (1 selskap) 10 av 28 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 271 i alt. Kristiansand 271 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Negativ egenkapital
- 2 selskaper: Babybanden AS, Billy Søgne AS
- Underskudd
- 6 selskaper: Elementsør AS, Babybanden AS, Tangvall Sportsbar AS, Billy Søgne AS, UP Søgne AS, Vaglen Båthavn AS
- Endret 2024–2025
- 5 selskaper kom inn i konsernet, blant dem: Babybanden AS, Sentrumsheia AS, Tangvall Sportsbar AS, Billy Søgne AS. 7 selskaper gikk ut, blant dem: Csv Eiendom Tangen Torv AS, Tangen Torv Næring 2 AS.
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979932715
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (23.610)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 64 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 1. juni 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 3,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Østre Lone lier 5, 4642 SØGNE (KRISTIANSAND)
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.elementsor.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Mur i Sør Utvikling AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Mur i Sør Utvikling AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Mur i Sør Utvikling AS
Utgått (selskaper): STIFTELSEN ELLEL MINISTRIES NORGE
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 32 | 23 | 20 | |
| Rang | 3 266 | 3 966 | 4 132 | |
| Driftsmargin | 6,7 % | 1,0 % | −3,7 % | |
| Totalrentabilitet | 11,5 % | 4,2 % | −5,0 % | |
| Egenkapitalandel | 21,5 % | 22,1 % | 12,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,96 | 1,09 | 0,95 | |
| Omsetningsvekst | – | −22,7 % | 9,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 118,4 MNOK | 91,5 MNOK | 100,3 MNOK |
| Driftsresultat | 7,9 MNOK | 0,9 MNOK | −3,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 7,7 MNOK | 1,0 MNOK | −3,5 MNOK |
| Skattekostnad | 1,7 MNOK | 0,2 MNOK | −0,8 MNOK |
| Årsresultat | 6,0 MNOK | 0,8 MNOK | −2,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK | 0,6 MNOK |
| Sum eiendeler | 73,9 MNOK | 44,0 MNOK | 57,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 38,5 MNOK | 22,4 MNOK | 37,8 MNOK |
| Egenkapital | 15,9 MNOK | 9,7 MNOK | 7,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 9,6 MNOK | 3,4 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum gjeld | 58,0 MNOK | 34,3 MNOK | 50,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 40,2 MNOK | 20,5 MNOK | 39,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6521869.
Videre
Lignende selskaper
- Optimek AS indeks 20, nr. 4 126 · sammenlign
- Ekstrand Verksted AS indeks 20, nr. 4 129 · sammenlign
- Scandekk AS indeks 20, nr. 4 130 · sammenlign
- Toma Mat AS indeks 20, nr. 4 131 · sammenlign
- Danica Foods AS indeks 20, nr. 4 136 · sammenlign