Vard Group AS
Score · regnskapsår 2025
13av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 1 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 309 av 313 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 849 av 2 930 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 9 og soliditet 2 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Vard Group AS ligger 36 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 313 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin −4,7 % (median 6,2 %) og egenkapitalandel 2,5 % (median 33,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 819 MNOK | 1 143 MNOK |
| Driftsmargin | −4,7 % | 6,2 % |
| Resultatmargin | −1,2 % | 6,5 % |
| Totalrentabilitet | 1,1 % | 11,4 % |
| Egenkapitalandel | 2,5 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 38,59 | 1,99 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | −4,1 % | 7,2 % |
| Omsetning per ansatt | 11,46 MNOK | 6,01 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 13 gjør Vard Group AS det bedre enn 1 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (313 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Vard Group AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Vard Group AS har score 13 for 2025, rang 2 849 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 39 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 2 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 2,5 % mot median 33,2 %. Lønnsomhet: persentil 9 mot sammenlignbare, driftsmargin −4,7 % mot median 6,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 2,5 % (median 33,2 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,86 (median 1,31).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −1,2 % (median 6,5 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Vard Group AS hadde en driftsmargin på −4,7 % og en egenkapitalandel på 2,5 % i 2025, og er nr. 2 849 av 2 930 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 542 MNOK og 1 549 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 1 549 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 542 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 2,5 % (median 33,2 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,86 (median 1,31).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,2 % (median 6,5 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −4,7 % (median 6,2 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 9 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 2 | vekt 25 % |
| Likviditet | 12 | vekt 15 % |
| Vekst | 18 | vekt 15 % |
| Konsistens | 39 | vekt 15 % |
Varighet: 16 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Vard Group AS?
Driftsmarginen var −4,7 % i 2025, mot en median på 6,2 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Vard Group AS?
Egenkapitalandelen var 2,5 % i 2025 (median 33,2 %). Gjeldsgraden var 38,59 (median 1,99).
Hvordan er likviditeten i Vard Group AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,86 i 2025 (median 1,31). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Vard Group AS i Industri?
Vard Group AS er nr. 2 849 av 2 930 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 309 av 313. Omsetningen endret seg −4,1 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980100820
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (30.110)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 857 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 7. september 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 26,80 MNOK
- Forretningsadresse
- Skansekaia 2, 6002 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.vard.com
- LEI
- 529900APSKQPAUBIQJ14 fornyes 8. juni 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 9 | 24 | 13 | |
| Rang | 2 747 | 2 590 | 2 849 | |
| Driftsmargin | −3,7 % | −3,5 % | −4,7 % | |
| Totalrentabilitet | 7,8 % | 3,2 % | 1,1 % | |
| Egenkapitalandel | 0,2 % | 2,3 % | 2,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,74 | 0,82 | 0,86 | |
| Omsetningsvekst | – | 78,8 % | −4,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 727,0 MNOK | 10 237,3 MNOK | 9 818,7 MNOK |
| Driftsresultat | −212,7 MNOK | −358,3 MNOK | −457,9 MNOK |
| Resultat før skatt | −87,9 MNOK | 207,1 MNOK | −119,3 MNOK |
| Årsresultat | −87,9 MNOK | 364,8 MNOK | 154,9 MNOK |
| Finanskostnader | 1 265,5 MNOK | 325,9 MNOK | 350,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 15 010,4 MNOK | 16 818,3 MNOK | 21 475,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 11 111,5 MNOK | 13 494,5 MNOK | 17 900,2 MNOK |
| Egenkapital | 22,8 MNOK | 387,6 MNOK | 542,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −8 696,9 MNOK | −8 332,2 MNOK | −8 177,3 MNOK |
| Sum gjeld | 14 987,6 MNOK | 16 430,7 MNOK | 20 932,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14 937,6 MNOK | 16 380,7 MNOK | 20 882,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6993018.
Videre
Lignende selskaper
- Unicon AS indeks 16, nr. 2 800 · sammenlign
- Ferroglobe Mangan Norge AS indeks 15, nr. 2 813 · sammenlign
- Kongsberg Automotive AS indeks 13, nr. 2 846 · sammenlign
- 3B-Fibreglass Norway AS indeks 13, nr. 2 852 · sammenlign
- Brav AS indeks 13, nr. 2 854 · sammenlign