Optiker Nelvik Moa AS
Score · regnskapsår 2025
47av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 4 265 av 7 414 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 12 976 av 22 952 · Handel
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 86 og soliditet 7 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Optiker Nelvik Moa AS ligger 4 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 7 414 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,9 % (median 3,4 %) og egenkapitalandel 1,9 % (median 36,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 26 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 9,9 % | 3,4 % |
| Resultatmargin | 10,1 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | 34,3 % | 10,0 % |
| Egenkapitalandel | 1,9 % | 36,3 % |
| Gjeldsgrad | 51,14 | 1,51 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,56 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 14,6 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,29 MNOK | 2,08 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 47 gjør Optiker Nelvik Moa AS det bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 414 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Optiker Nelvik Moa AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Optiker Nelvik Moa AS har score 47 for 2025, rang 12 976 av 22 952 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 86 mot sammenlignbare, driftsmargin 9,9 % mot median 3,4 %. Vekst: persentil 71 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 14,6 % mot median 5,7 %.
Svakest: Likviditet: persentil 2 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,56 mot median 1,73. Soliditet: persentil 7 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 1,9 % mot median 36,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 1,9 % (median 36,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,8 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,56 (median 1,73).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Optiker Nelvik Moa AS hadde en driftsmargin på 9,9 % og en egenkapitalandel på 1,9 % i 2025, og er nr. 12 976 av 22 952 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 36,2 % til 1,9 % og omsetningen økte med 15 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 24 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 20 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 24 MNOK |
| P/B | 1,0 | 0 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 1,9 % (median 36,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,8 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,56 (median 1,73).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 86 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 7 | vekt 25 % |
| Likviditet | 2 | vekt 15 % |
| Vekst | 71 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Varighet: 50 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optiker Nelvik Moa AS?
Driftsmarginen var 9,9 % i 2025, mot en median på 3,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 34,3 %.
Hvor solid er Optiker Nelvik Moa AS?
Egenkapitalandelen var 1,9 % i 2025 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 51,14 (median 1,51).
Hvordan er likviditeten i Optiker Nelvik Moa AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,56 i 2025 (median 1,73). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Optiker Nelvik Moa AS i Handel?
Optiker Nelvik Moa AS er nr. 12 976 av 22 952 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 4 265 av 7 414. Omsetningen endret seg 14,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980395790
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (47.740)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 20 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 15. desember 1998 27 år i drift
- Aksjekapital
- 0,15 MNOK
- Forretningsadresse
- Stormoa Butikksenter 2.etasje, 6022 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Joachim Nelvik
- Styrets leder
- Svein Johan Nelvik
- Styremedlem
- Siw Kristin Nelvik
- Styremedlem
- Joachim Nelvik
- Styremedlem
- Thorkild Nelvik
- Revisor
- BDO AS
- Regnskapsfører
- Azets Insight AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 37 | 65 | 47 | |
| Rang | 14 423 | 5 243 | 12 976 | |
| Driftsmargin | 9,9 % | 10,5 % | 9,9 % | |
| Totalrentabilitet | 40,8 % | 43,6 % | 34,3 % | |
| Egenkapitalandel | 2,8 % | 36,2 % | 1,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,36 | 0,56 | |
| Omsetningsvekst | – | 7,4 % | 14,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21,0 MNOK | 22,6 MNOK | 25,8 MNOK |
| Driftsresultat | 2,1 MNOK | 2,4 MNOK | 2,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,2 MNOK | 2,5 MNOK | 2,6 MNOK |
| Årsresultat | 1,7 MNOK | 1,9 MNOK | 2,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,3 MNOK | 5,7 MNOK | 7,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 4,9 MNOK | 5,0 MNOK | 4,3 MNOK |
| Egenkapital | 0,1 MNOK | 2,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 1,9 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 5,2 MNOK | 3,6 MNOK | 7,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,2 MNOK | 3,6 MNOK | 7,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6419589.
Videre
Lignende selskaper
- Bekkestua Sko AS indeks 47, nr. 12 973 · sammenlign
- Bunnpris Klæbu AS indeks 47, nr. 12 975 · sammenlign
- Merlin Kids Lade AS indeks 47, nr. 12 977 · sammenlign
- Sommelier AS indeks 47, nr. 12 979 · sammenlign
- Designforevig Nettbutikk AS indeks 47, nr. 12 981 · sammenlign