Boen AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
54av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 602 av 1 342 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 291 av 5 265 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 31 og robusthet 90 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Boen AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 342 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,5 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 89,0 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 212 MNOK | 115 MNOK |
| Driftsmargin | 2,5 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 3,7 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 3,9 % | 10,5 % |
| Egenkapitalandel | 89,0 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,12 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 5,89 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | −0,3 % | 7,1 % |
| Omsetning per ansatt | 12,45 MNOK | 2,95 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 54 gjør Boen AS det bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 342 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Boen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Boen AS har score 54 for 2025, rang 2 291 av 5 265 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 99 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 89,0 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 98 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 5,89 mot median 1,55.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 31 mot sammenlignbare, driftsmargin 2,5 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 0,8 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +0,3, bransjen −0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Boen AS med 0,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Boen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 36 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 2,2 % | 5,4 % | −0,2 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −0,4 prosentpoeng |
| 2025 | 2,5 % | 4,9 % | +0,3 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Boen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Boen AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Boen AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Boen AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Boen AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Boen AS økte 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Boen AS hadde en driftsmargin på 2,5 % og en egenkapitalandel på 89,0 % i 2025, og er nr. 2 291 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 74 MNOK og 394 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 74 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 80 MNOK |
| P/B | 3,0 | 394 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 95 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 64 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −15 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 80 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Machinery, Food Processing, Chemical (Specialty), Building Materials, Packaging & Container.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 31 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 99 | vekt 20 % |
| Likviditet | 98 | vekt 5 % |
| Vekst | 42 | vekt 25 % |
| Konsistens | 68 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 54 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Boen AS?
Driftsmarginen var 2,5 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,9 %.
Hvor solid er Boen AS?
Egenkapitalandelen var 89,0 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,12 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Boen AS?
Likviditetsgrad 1 var 5,89 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Boen AS i Industri?
Boen AS er nr. 2 291 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 602 av 1 342. Omsetningen endret seg −0,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Aksjonærregisteret viser ingen norsk flertallseier og ingen datterselskaper for dette selskapet.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980400646
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (16.220)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 17 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 21. desember 1998 27 år i drift
- Aksjekapital
- 15,44 MNOK
- Forretningsadresse
- 4658 TVEIT (KRISTIANSAND)
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 636700YG7BOQAFRNO583 fornyes 27. juni 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 50 %
- BAUWERK GROUP SCHWEIZ AG (Sveits) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
50 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): BAUWERK GROUP SCHWEIZ AG
Utgått (selskaper): Johan G Olsen AS
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 57 | 52 | 54 | |
| Rang | 2 034 | 2 548 | 2 291 | |
| Driftsmargin | 2,5 % | 2,2 % | 2,5 % | |
| Totalrentabilitet | 5,0 % | 3,3 % | 3,9 % | |
| Egenkapitalandel | 89,2 % | 89,9 % | 89,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 5,39 | 6,21 | 5,89 | |
| Omsetningsvekst | – | 0,4 % | −0,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 211,3 MNOK | 212,2 MNOK | 211,7 MNOK |
| Driftsresultat | 5,2 MNOK | 4,7 MNOK | 5,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,4 MNOK | 5,7 MNOK | 7,8 MNOK |
| Skattekostnad | 1,4 MNOK | 1,2 MNOK | 1,6 MNOK |
| Årsresultat | 4,0 MNOK | 4,5 MNOK | 6,2 MNOK |
| Finanskostnader | 4,8 MNOK | 1,2 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 204,4 MNOK | 207,9 MNOK | 216,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 98,9 MNOK | 103,2 MNOK | 111,3 MNOK |
| Egenkapital | 182,4 MNOK | 186,9 MNOK | 193,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 62,8 MNOK | 67,3 MNOK | 73,5 MNOK |
| Sum gjeld | 22,0 MNOK | 21,0 MNOK | 23,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 18,3 MNOK | 16,6 MNOK | 18,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7141211.
Videre
Lignende selskaper
- Umoe Industries AS indeks 54, nr. 2 284 · sammenlign
- Motus Technology AS indeks 54, nr. 2 285 · sammenlign
- Artinorway Dentalforum Lab AS indeks 54, nr. 2 302 · sammenlign
- BT Rørsystem Produksjon AS indeks 54, nr. 2 305 · sammenlign
- Kjelstad Bakeri AS indeks 54, nr. 2 306 · sammenlign