Trønderenergi AS
Score · regnskapsår 2024
57av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 156 av 429 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 284 av 838 · Kraft og energi
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 86 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Trønderenergi AS ligger 6 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 429 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin −681,5 % (median 21,8 %) og egenkapitalandel 80,7 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −681,5 % | 21,8 % |
| Resultatmargin | 16 785,9 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | 1,8 % | 4,5 % |
| Egenkapitalandel | 80,7 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,24 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,58 | 1,87 |
| Omsetningsvekst | 3 587,1 % | −10,2 % |
| Omsetning per ansatt | 0,16 MNOK | 0,30 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 57 gjør Trønderenergi AS det bedre enn 64 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (429 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Trønderenergi AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Trønderenergi AS hadde en driftsmargin på −681,5 % og en egenkapitalandel på 80,7 % i 2024, og er nr. 284 av 838 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −66 474,2 % til −681,5 % og omsetningen økte med 3 587 %.
Trønderenergi AS klarte seg omtrent som sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 065 MNOK og 11 844 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 2 065 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 11 844 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,7 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,58 (median 1,87).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −681,5 % (median 21,8 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 3 587,1 % (median −10,2 %); Likviditetsgrad 1 0,58 (median 1,87).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,6 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- følg med Ekstrem margin: kontroller tallene
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var −519,6 % i 2025 (sektorens median 16,1 %), og egenkapitalandelen 82,3 %. I de andre årene var driftsmarginen −33 577,9 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 16,1 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 86 | vekt 25 % |
| Likviditet | 18 | vekt 15 % |
| Vekst | 99 | vekt 15 % |
| Konsistens | 81 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Trønderenergi AS?
Driftsmarginen var −681,5 % i 2024, mot en median på 21,8 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,8 %.
Hvor solid er Trønderenergi AS?
Egenkapitalandelen var 80,7 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,24 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Trønderenergi AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,58 i 2024 (median 1,87). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Trønderenergi AS i Kraft og energi?
Trønderenergi AS er nr. 284 av 838 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 156 av 429. Omsetningen endret seg 3 587,1 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
53 av 100
Rang 16 av 41 konsern i Morning-klasse Store i Kraft og energi. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 912 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 173 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 272 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 11 967 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 8 067 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 19,0 % | – |
| Totalrentabilitet | 3,1 % | – |
| Egenkapitalandel | 67,4 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | – |
| Omsetningsvekst | −0,1 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 78 (2 av 41), 2024: 50 (22 av 40).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980417824
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.121)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 7 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 6. juli 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 76,83 MNOK
- Forretningsadresse
- Klæbuveien 118, 7031 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.tronderenergi.no
- LEI
- 5967007LIEEXZXIN4006 fornyes 4. september 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Ståle Gjersvold
- Styrets leder
- Odd Inge Mjøen
- Styremedlem
- Hanne Wigum
- Styremedlem
- Oddbjørn Bang
- Styremedlem
- Morten Bostad
- Styremedlem
- Berit Rian
- Styremedlem
- Kari Mette Busklein
- Styremedlem
- Benjamin Schei
- Varamedlem
- Per Ola Johansen
- Varamedlem
- Jon Fredrik Baksaas
- Varamedlem
- Olga Lien
- Revisor
- Deloitte AS
- Regnskapsfører
- Admento AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen kjent eier
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | – | 57 | 54 | |
| Rang | – | 284 | 359 | |
| Driftsmargin | −66 474,2 % | −681,5 % | −519,6 % | |
| Totalrentabilitet | 4,9 % | 1,8 % | 0,8 % | |
| Egenkapitalandel | 76,6 % | 80,7 % | 82,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,41 | 0,58 | 0,99 | |
| Omsetningsvekst | – | 3 587,1 % | 343,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 0,0 MNOK | 1,1 MNOK | 5,1 MNOK |
| Driftsresultat | −20,6 MNOK | −7,8 MNOK | −26,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 682,4 MNOK | 191,9 MNOK | 44,3 MNOK |
| Årsresultat | 685,5 MNOK | 206,5 MNOK | 67,1 MNOK |
| Finanskostnader | 65,2 MNOK | 74,1 MNOK | 80,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 15 354,3 MNOK | 14 676,4 MNOK | 14 827,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 1 542,9 MNOK | 618,4 MNOK | 633,6 MNOK |
| Egenkapital | 11 755,4 MNOK | 11 844,0 MNOK | 12 207,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 11 681,0 MNOK | 11 769,6 MNOK | 12 131,0 MNOK |
| Sum gjeld | 3 598,9 MNOK | 2 832,4 MNOK | 2 619,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1 096,2 MNOK | 1 072,1 MNOK | 636,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6280105.
Videre
Lignende selskaper
- Release Solar AS indeks 57, nr. 282 · sammenlign
- Byrkjedal Kraftverk AS indeks 57, nr. 285 · sammenlign
- Nivla Kraft AS indeks 57, nr. 287 · sammenlign
- Døvik Kraft AS indeks 57, nr. 289 · sammenlign
- Forsøget Haugaelva Småkraftverk AS indeks 56, nr. 291 · sammenlign