Hammerfest Maskinforretning AS

Org.nr. 981613775 · Hammerfest · Stiftet 2000 · 12 ansatte

Score · regnskapsår 2025

78av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 340 av 7 414 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 136 av 22 952 · Handel

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 67 og soliditet 86 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Hammerfest Maskinforretning AS ligger 27 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 7 414 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 7,2 % (median 3,4 %) og egenkapitalandel 70,2 % (median 36,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 28. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter48 MNOK20 MNOK
Driftsmargin 7,2 % 3,4 % 73 %
Resultatmargin 7,0 % 3,0 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 14,3 % 10,0 % 62 %
Egenkapitalandel 70,2 % 36,3 % 86 %
Gjeldsgrad 0,42 1,51 85 %
Likviditetsgrad 1 3,03 1,73 79 %
Omsetningsvekst 32,5 % 5,7 % 86 %
Omsetning per ansatt3,99 MNOK2,08 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 78 gjør Hammerfest Maskinforretning AS det bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 414 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Hammerfest Maskinforretning AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Hammerfest Maskinforretning AS har score 78 for 2025, rang 1 136 av 22 952 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 86 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 32,5 % mot median 5,7 %. Soliditet: persentil 86 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 70,2 % mot median 36,3 %.

Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Hammerfest Maskinforretning AS hadde en driftsmargin på 7,2 % og en egenkapitalandel på 70,2 % i 2025, og er nr. 1 136 av 22 952 rangerte selskaper i Handel.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 33 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 18 MNOK og 36 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 2,6 MNOK 10,0 26 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 3,5 MNOK
minus netto gjeld −8,3 MNOK
8,0 36 MNOK
P/B Egenkapital: 17,5 MNOK 1,0 18 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 3,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet67 vekt 30 %
Soliditet86 vekt 25 %
Likviditet79 vekt 15 %
Vekst86 vekt 15 %
Konsistens75 vekt 15 %

Varighet: 77 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Hammerfest Maskinforretning AS?

Driftsmarginen var 7,2 % i 2025, mot en median på 3,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 14,3 %.

Hvor solid er Hammerfest Maskinforretning AS?

Egenkapitalandelen var 70,2 % i 2025 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 0,42 (median 1,51).

Hvordan er likviditeten i Hammerfest Maskinforretning AS?

Likviditetsgrad 1 var 3,03 i 2025 (median 1,73).

Hvordan står Hammerfest Maskinforretning AS i Handel?

Hammerfest Maskinforretning AS er nr. 1 136 av 22 952 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 340 av 7 414. Omsetningen endret seg 32,5 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
981613775
Org.form
AS
Sektor
Handel (46.640)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
12 registrert 10. desember 2025
Stiftet
10. februar 2000 26 år i drift
Aksjekapital
0,60 MNOK
Forretningsadresse
Fuglenesveien 82, 9601 HAMMERFEST
Kommune
Hammerfest rang 4–13 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Daglig leder
Ole Andreas Olsen
Styrets leder
Jan Rolf Gustavsen
Styremedlem
Ole Andreas Olsen
Revisor
Finnmarksrevisjon AS
Regnskapsfører
Sparebank 1 Regnskapshuset Nord-Norge AS

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks777578
Rang2 4961 7641 136
Driftsmargin6,8 %8,2 %7,2 %
Totalrentabilitet11,2 %13,6 %14,3 %
Egenkapitalandel68,9 %67,7 %70,2 %
Likviditetsgrad 12,692,713,03
Omsetningsvekst–21,5 %32,5 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter29,8 MNOK36,2 MNOK47,9 MNOK
Driftsresultat2,0 MNOK3,0 MNOK3,5 MNOK
Resultat før skatt2,0 MNOK3,0 MNOK3,3 MNOK
Årsresultat1,6 MNOK2,3 MNOK2,6 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,2 MNOK
Sum eiendeler18,3 MNOK22,0 MNOK24,9 MNOK
Omløpsmidler15,2 MNOK19,3 MNOK22,0 MNOK
Egenkapital12,6 MNOK14,9 MNOK17,5 MNOK
Opptjent egenkapital12,0 MNOK14,3 MNOK16,9 MNOK
Sum gjeld5,7 MNOK7,1 MNOK7,4 MNOK
Kortsiktig gjeld5,7 MNOK7,1 MNOK7,3 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 7089183.