Blåst AS
Score · regnskapsår 2024
59av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 384 av 1 165 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 424 av 4 408 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 65 og soliditet 48 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Blåst AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 1 165 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin 8,1 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 38,3 % (median 36,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 8,1 % | 3,0 % |
| Resultatmargin | 7,1 % | 2,5 % |
| Totalrentabilitet | 11,5 % | 6,2 % |
| Egenkapitalandel | 38,3 % | 36,6 % |
| Gjeldsgrad | 1,61 | 1,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,15 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 25,9 % | 5,8 % |
| Omsetning per ansatt | 0,38 MNOK | 0,64 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 59 gjør Blåst AS det bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 165 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Blåst AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Blåst AS hadde en driftsmargin på 8,1 % og en egenkapitalandel på 38,3 % i 2024, og er nr. 1 424 av 4 408 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2023 til 2024: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −2,0 % til 8,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 2 MNOK |
| P/B | 3,0 | 2 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 65 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 48 | vekt 25 % |
| Likviditet | 67 | vekt 15 % |
| Vekst | 77 | vekt 15 % |
| Konsistens | 41 | vekt 15 % |
Varighet: 55 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Blåst AS?
Driftsmarginen var 8,1 % i 2024, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,5 %.
Hvor solid er Blåst AS?
Egenkapitalandelen var 38,3 % i 2024 (median 36,6 %). Gjeldsgraden var 1,61 (median 1,23).
Hvordan er likviditeten i Blåst AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,15 i 2024 (median 1,55).
Hvordan står Blåst AS i Industri?
Blåst AS er nr. 1 424 av 4 408 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 384 av 1 165. Omsetningen endret seg 25,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 984573308
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (23.130)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 12 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 28. mai 2002 24 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Strandvegen 6, 9007 TROMSØ
- Kommune
- Tromsø rang 9 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 19. september 2011
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- blaast.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 50 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Blåst AS · 50,0 %
- 2 privatpersoner · 50,0 %
Endring 2007–2025:
50 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Blåst AS
Har eierandeler i: Blåst AS (50 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 50 | 59 | 55 | |
| Rang | 2 123 | 1 424 | 1 779 | |
| Driftsmargin | −2,0 % | 8,1 % | 6,0 % | |
| Totalrentabilitet | −2,5 % | 11,5 % | 9,5 % | |
| Egenkapitalandel | 47,7 % | 38,3 % | 43,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,04 | 2,15 | 2,02 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,9 % | 3,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,6 MNOK | 4,6 MNOK | 4,7 MNOK |
| Driftsresultat | −0,1 MNOK | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,5 MNOK | 3,4 MNOK | 3,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,6 MNOK | 2,6 MNOK | 2,1 MNOK |
| Egenkapital | 1,2 MNOK | 1,3 MNOK | 1,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,1 MNOK | 1,2 MNOK | 1,3 MNOK |
| Sum gjeld | 1,3 MNOK | 2,1 MNOK | 1,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,8 MNOK | 1,2 MNOK | 1,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6154119.
Videre
Lignende selskaper
- Knarrlagsund Slip og Mek AS indeks 59, nr. 1 410 · sammenlign
- Kjevla Hjemmebakeri AS indeks 59, nr. 1 413 · sammenlign
- Mellum AS indeks 59, nr. 1 422 · sammenlign
- KRISTIANIA KUNST & Metalstøberi AS indeks 59, nr. 1 425 · sammenlign
- Westgass Hydrogen AS indeks 59, nr. 1 428 · sammenlign