Reknes Maskin AS
Score · regnskapsår 2023
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 5 998 av 11 402 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 9 741 av 18 324 · Bygg og anlegg
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 56 og soliditet 36 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Reknes Maskin AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 11 399 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 6,4 % (median 4,0 %) og egenkapitalandel 26,2 % (median 34,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 6,4 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | 3,4 % | 3,3 % |
| Totalrentabilitet | 9,0 % | 7,9 % |
| Egenkapitalandel | 26,2 % | 34,0 % |
| Gjeldsgrad | 2,81 | 1,46 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,58 | 1,42 |
| Omsetningsvekst | – | 6,4 % |
| Omsetning per ansatt | 0,64 MNOK | 0,82 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Reknes Maskin AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (11 402 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Reknes Maskin AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Reknes Maskin AS hadde en driftsmargin på 6,4 % og en egenkapitalandel på 26,2 % i 2023, og er nr. 9 741 av 18 324 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 16,9 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 12,7 | 2 MNOK |
| P/B | 1,6 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,8 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 56 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 36 | vekt 25 % |
| Likviditet | 56 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 46 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Reknes Maskin AS?
Driftsmarginen var 6,4 % i 2023, mot en median på 4,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 9,0 %.
Hvor solid er Reknes Maskin AS?
Egenkapitalandelen var 26,2 % i 2023 (median 34,0 %). Gjeldsgraden var 2,81 (median 1,46).
Hvordan er likviditeten i Reknes Maskin AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,58 i 2023 (median 1,42).
Hvordan står Reknes Maskin AS i Bygg og anlegg?
Reknes Maskin AS er nr. 9 741 av 18 324 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 5 998 av 11 402.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 16. juni 2022 | Sula kommune | Anbod - rammeavtale vintervedlikehald (2022-2027) | 20,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 984737831
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.120)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 10 registrert 10. mai 2026
- Stiftet
- 16. mai 2002 24 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Stølhaugbrauta 49, 6030 LANGEVÅG (SULA)
- Kommune
- Sula rang 18 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- Reknesmaskin.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Reknes Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Reknes Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Reknes Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 48 | 29 | 49 | |
| Rang | 9 741 | 16 045 | 10 765 | |
| Driftsmargin | 6,4 % | −13,1 % | 23,8 % | |
| Totalrentabilitet | 9,0 % | −21,1 % | 12,2 % | |
| Egenkapitalandel | 26,2 % | 17,0 % | 10,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,58 | 1,45 | 1,53 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,7 % | 13,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,4 MNOK | 6,5 MNOK | 7,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | −0,9 MNOK | 1,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,2 MNOK | −0,8 MNOK | 1,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | −0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | −0,6 MNOK | 0,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,6 MNOK | 3,6 MNOK | 14,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,3 MNOK | 0,9 MNOK | 1,5 MNOK |
| Egenkapital | 1,2 MNOK | 0,6 MNOK | 1,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,1 MNOK | 0,5 MNOK | 1,3 MNOK |
| Sum gjeld | 3,4 MNOK | 3,0 MNOK | 13,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,9 MNOK | 0,6 MNOK | 1,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 4908177.
Videre
Lignende selskaper
- Erik Johansson AS indeks 48, nr. 9 738 · sammenlign
- Arctic Bolig AS indeks 48, nr. 9 742 · sammenlign
- Kristiansand Bad AS indeks 48, nr. 9 744 · sammenlign
- Osterøy Maskin AS indeks 48, nr. 9 746 · sammenlign
- Haugaland Mesterbygg AS indeks 48, nr. 9 747 · sammenlign