Opscom Systems AS
Score · regnskapsår 2023
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 618 av 967 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 859 av 3 024 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 27 og soliditet 67 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Opscom Systems AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 967 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin −1,5 % (median 4,3 %) og egenkapitalandel 50,1 % (median 35,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 17 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −1,5 % | 4,3 % |
| Resultatmargin | −3,8 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | −1,0 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 50,1 % | 35,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,99 | 1,67 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,82 | 1,37 |
| Omsetningsvekst | – | 18,6 % |
| Omsetning per ansatt | 2,15 MNOK | 1,65 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Opscom Systems AS det bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (967 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Opscom Systems AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Opscom Systems AS hadde en driftsmargin på −1,5 % og en egenkapitalandel på 50,1 % i 2023, og er nr. 1 859 av 3 024 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 13 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | 13 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,82 (median 1,37).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,8 % (median 4,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 27 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 67 | vekt 25 % |
| Likviditet | 18 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 63 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Opscom Systems AS?
Driftsmarginen var −1,5 % i 2023, mot en median på 4,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,0 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Opscom Systems AS?
Egenkapitalandelen var 50,1 % i 2023 (median 35,3 %). Gjeldsgraden var 0,99 (median 1,67).
Hvordan er likviditeten i Opscom Systems AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,82 i 2023 (median 1,37). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Opscom Systems AS i Informasjon og kommunikasjon?
Opscom Systems AS er nr. 1 859 av 3 024 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 618 av 967.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 28. februar 2023 | Forsvaret v/Forsvarets logistikkorganisasjon | Kunngjøring av inngåelse av Rammeavtale for kvalitet- og sikkerhetsstyringssystem (Web applikasjon) for Forsvarets landingsplasser | 18,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 985745064
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. april 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 2,62 MNOK
- Forretningsadresse
- Terminal Building, Bodø Lufthavn, 8004 BODØ
- Kommune
- Bodø rang 4–9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.opscomsystems.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 17
- Største eier
- 25,7 % · tre største 56,6 %
- Fordeling
- selskaper 47 % · privatpersoner 53 % · utenlandske 10 %
- Eid fra samme kommune
- 98 %
- Eiere over 60 år
- 75 % av personeierne sine aksjer (medianalder 68 år)
- NORSK MEGLING & Auksjon AS · 25,7 %
- Rosko Holding AS · 14,7 %
- Ccg Corporation AS · 3,5 %
- Global Investments AS · 3,1 %
- 13 privatpersoner · 53,1 %
Endring 2007–2025:
53 % av aksjene skiftet eier (8 nye og 1 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Ccg Corporation AS, Global Investments AS, Rosko Holding AS
Har eierandeler i: Airside Innovation AS (41 %), Bodøregionens Utviklingsselskap AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 43 | 34 | 43 | |
| Rang | 1 859 | 2 522 | 2 112 | |
| Driftsmargin | −1,5 % | −0,5 % | −0,9 % | |
| Totalrentabilitet | −1,0 % | −0,3 % | 2,2 % | |
| Egenkapitalandel | 50,1 % | 47,9 % | 55,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,82 | 0,60 | 1,10 | |
| Omsetningsvekst | – | −13,6 % | −19,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 17,2 MNOK | 14,9 MNOK | 12,0 MNOK |
| Driftsresultat | −0,3 MNOK | −0,1 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,7 MNOK | −0,5 MNOK | 0,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | – | – |
| Årsresultat | −0,7 MNOK | −0,5 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 19,9 MNOK | 18,1 MNOK | 17,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 4,3 MNOK | 2,6 MNOK | 3,7 MNOK |
| Egenkapital | 10,0 MNOK | 8,7 MNOK | 9,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,3 MNOK | 4,0 MNOK | 4,0 MNOK |
| Sum gjeld | 9,9 MNOK | 9,4 MNOK | 7,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,2 MNOK | 4,4 MNOK | 3,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 5105023.
Videre
Lignende selskaper
- Irisk AS indeks 44, nr. 1 854 · sammenlign
- Techpros AS indeks 44, nr. 1 855 · sammenlign
- Vivende Init AS indeks 44, nr. 1 857 · sammenlign
- ENGHOUSE NETWORKS (NORWAY) AS indeks 43, nr. 1 869 · sammenlign
- Zirius AS indeks 43, nr. 1 870 · sammenlign