Scanpole AS
Score · regnskapsår 2025
40av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 28 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 936 av 1 297 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 785 av 3 928 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 35 og soliditet 45 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Scanpole AS ligger 11 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 297 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,1 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 36,5 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 240 MNOK | 117 MNOK |
| Driftsmargin | 3,1 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 1,1 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 5,0 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 36,5 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,74 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,92 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 15,6 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 5,57 MNOK | 2,89 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 40 gjør Scanpole AS det bedre enn 28 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 297 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Scanpole AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Scanpole AS har score 40 for 2025, rang 2 785 av 3 928 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 69 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 15,6 % mot median 7,0 %.
Svakest: Likviditet: persentil 12 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,92 mot median 1,55. Lønnsomhet: persentil 35 mot sammenlignbare, driftsmargin 3,1 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,92 (median 1,55).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Scanpole AS hadde en driftsmargin på 3,1 % og en egenkapitalandel på 36,5 % i 2025, og er nr. 2 785 av 3 928 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 16 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 16 MNOK og 65 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 16 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 33 MNOK |
| P/B | 1,0 | 65 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,92 (median 1,55).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 35 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 45 | vekt 25 % |
| Likviditet | 12 | vekt 15 % |
| Vekst | 69 | vekt 15 % |
| Konsistens | 40 | vekt 15 % |
Varighet: 54 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Scanpole AS?
Driftsmarginen var 3,1 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,0 %.
Hvor solid er Scanpole AS?
Egenkapitalandelen var 36,5 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 1,74 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Scanpole AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,92 i 2025 (median 1,55). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Scanpole AS i Industri?
Scanpole AS er nr. 2 785 av 3 928 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 936 av 1 297. Omsetningen endret seg 15,6 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 985817030
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (16.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 43 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. juli 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 24,89 MNOK
- Forretningsadresse
- Linjevegen 47, 2344 ILSENG (STANGE)
- Kommune
- Stange rang 8–21 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300DHNK8O6YXPOC66 fornyes 15. november 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Scanpole Oy (Finland)
- Øverste morselskap
- Iivari Mononen Oy (Finland)
Utenlandsk eid ifølge GLEIF.
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Scanpole OY
- Scanpole OY (Finland) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Scanpole OY
Utgått (selskaper): Impregnor AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 72 | 50 | 40 | |
| Rang | 643 | 1 970 | 2 785 | |
| Driftsmargin | 9,3 % | 4,9 % | 3,1 % | |
| Totalrentabilitet | 14,7 % | 7,3 % | 5,0 % | |
| Egenkapitalandel | 58,0 % | 38,7 % | 36,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,99 | 3,33 | 0,92 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,1 % | 15,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 205,0 MNOK | 207,3 MNOK | 239,6 MNOK |
| Driftsresultat | 19,1 MNOK | 10,2 MNOK | 7,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 17,8 MNOK | 9,0 MNOK | 2,6 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 18,3 MNOK | 6,8 MNOK | 1,6 MNOK |
| Finanskostnader | 3,9 MNOK | 3,0 MNOK | 6,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 147,4 MNOK | 164,8 MNOK | 179,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 81,6 MNOK | 87,7 MNOK | 80,0 MNOK |
| Egenkapital | 85,5 MNOK | 63,8 MNOK | 65,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 30,6 MNOK | 32,5 MNOK | 34,1 MNOK |
| Sum gjeld | 61,9 MNOK | 101,1 MNOK | 113,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 20,5 MNOK | 26,4 MNOK | 87,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6739030.
Videre
Lignende selskaper
- Moelven Spesialtre AS indeks 40, nr. 2 774 · sammenlign
- Polaris Trykk Orkanger AS indeks 40, nr. 2 775 · sammenlign
- Zinus AS indeks 40, nr. 2 776 · sammenlign
- Melbu Systems AS indeks 40, nr. 2 789 · sammenlign
- Scan Granitt AS indeks 40, nr. 2 792 · sammenlign