Drytech AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2023
69av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 257 av 1 236 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 062 av 5 032 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 67 og robusthet 71 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Drytech AS ligger 18 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 1 236 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 11,1 % (median 5,3 %) og egenkapitalandel 47,1 % (median 37,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 189 MNOK | 118 MNOK |
| Driftsmargin | 11,1 % | 5,3 % |
| Resultatmargin | 10,6 % | 4,9 % |
| Totalrentabilitet | 13,1 % | 11,5 % |
| Egenkapitalandel | 47,1 % | 37,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,12 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,84 | 1,53 |
| Omsetningsvekst | – | 11,4 % |
| Omsetning per ansatt | 2,78 MNOK | 2,82 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 69 gjør Drytech AS det bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 236 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Drytech AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Drytech AS hadde en driftsmargin på 11,1 % og en egenkapitalandel på 47,1 % i 2023, og er nr. 1 062 av 5 032 rangerte selskaper i Industri.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 188 MNOK og 227 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,5 | 210 MNOK |
| EV/EBIT | 16,4 | 227 MNOK |
| P/B | 3,0 | 188 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 345 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 235 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 8 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 227 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (10): Food Processing.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,2 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 67 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 66 | vekt 20 % |
| Likviditet | 88 | vekt 5 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 73 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Indeksversjon 3. Datakompletthet 75 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Drytech AS?
Driftsmarginen var 11,1 % i 2023, mot en median på 5,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,1 %.
Hvor solid er Drytech AS?
Egenkapitalandelen var 47,1 % i 2023 (median 37,3 %). Gjeldsgraden var 1,12 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Drytech AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,84 i 2023 (median 1,53).
Hvordan står Drytech AS i Industri?
Drytech AS er nr. 1 062 av 5 032 rangerte selskaper i Industri for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 257 av 1 236.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Hanso Holding AS.
Hanso Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap) 1 av 4 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 68 i alt. Tromsø 68 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Drytech AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Hanso Holding AS
- Drytech AS du er her
- Hanso Eiendom AS
- Hanso Eiendomsutvikling AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 1
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 30. september 2024 | Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) | Rammeavtale for feltrasjoner | verdi ikke oppgitt |
| 11. september 2020 | Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) | Rammeavtale for feltrasjoner - 3. utlysing | 8,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 986405178
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (10.890)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 68 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 20. desember 2003 22 år i drift
- Aksjekapital
- 10,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Ørnevegen 110, 9015 TROMSØ
- Kommune
- Tromsø rang 9 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5493007BAXESJTD8RS25 fornyes 24. januar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Hanso Holding AS (100 %)
Øverste eier: Hanso Holding AS
- Hanso Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Hanso Holding AS
Utgått (selskaper): Hanso Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 69 | 67 | 30 | |
| Rang | 1 062 | 931 | 4 379 | |
| Driftsmargin | 11,1 % | 10,1 % | −7,2 % | |
| Totalrentabilitet | 13,1 % | 14,9 % | −2,4 % | |
| Egenkapitalandel | 47,1 % | 58,4 % | 57,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,84 | 4,79 | 3,85 | |
| Omsetningsvekst | – | 9,4 % | −32,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 188,7 MNOK | 206,4 MNOK | 138,9 MNOK |
| Driftsresultat | 21,0 MNOK | 20,8 MNOK | −10,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 20,1 MNOK | 21,9 MNOK | −9,9 MNOK |
| Skattekostnad | 4,2 MNOK | 4,6 MNOK | −2,4 MNOK |
| Årsresultat | 15,8 MNOK | 17,2 MNOK | −7,5 MNOK |
| Finanskostnader | 5,4 MNOK | 5,1 MNOK | 5,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 195,2 MNOK | 181,6 MNOK | 184,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 147,9 MNOK | 141,0 MNOK | 144,0 MNOK |
| Egenkapital | 91,9 MNOK | 106,1 MNOK | 106,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 79,8 MNOK | 94,0 MNOK | 86,6 MNOK |
| Sum gjeld | 103,3 MNOK | 75,5 MNOK | 77,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 52,0 MNOK | 29,4 MNOK | 37,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5175905.
Videre
Lignende selskaper
- Plasman AS indeks 69, nr. 1 056 · sammenlign
- Fasadeconsult Aluminium AS indeks 69, nr. 1 058 · sammenlign
- El-Tjeneste AS indeks 69, nr. 1 059 · sammenlign
- Argos Solutions AS indeks 69, nr. 1 065 · sammenlign
- Klinger Westad AS indeks 69, nr. 1 066 · sammenlign