SL Mekaniske AS

Org.nr. 987054913 · Time · Stiftet 2004 · 28 ansatte

Score · regnskapsår 2025

46av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 793 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 674 av 4 464 · Industri

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 27 og soliditet 72 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

SL Mekaniske AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 54,3 % (median 39,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 4. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter111 MNOK116 MNOK
Driftsmargin 0,9 % 4,9 % 25 %
Resultatmargin 0,9 % 4,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 4,2 % 10,4 % 28 %
Egenkapitalandel 54,3 % 39,3 % 73 %
Gjeldsgrad 0,84 1,50 72 %
Likviditetsgrad 1 1,58 1,55 52 %
Omsetningsvekst −12,8 % 7,0 % 12 %
Omsetning per ansatt3,96 MNOK2,92 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 46 gjør SL Mekaniske AS det bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • SL Mekaniske AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

SL Mekaniske AS har score 46 for 2025, rang 2 674 av 4 464 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 72 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 54,3 % mot median 39,3 %. Konsistens: persentil 67 mot sammenlignbare.

Svakest: Vekst: persentil 12 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −12,8 % mot median 7,0 %. Lønnsomhet: persentil 27 mot sammenlignbare, driftsmargin 0,9 % mot median 4,9 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 falt driftsmarginen til SL Mekaniske AS med 3,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk SL Mekaniske AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til SL Mekaniske AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20244,3 %5,4 % −6,1 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng −6,3 prosentpoeng
20250,9 %4,9 % −3,5 prosentpoeng −0,5 prosentpoeng −3,0 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til SL Mekaniske AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til SL Mekaniske AS falt 3,5 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til SL Mekaniske AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––10,4 %4,3 %0,9 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til SL Mekaniske AS falt 3,5 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til SL Mekaniske AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––10,4 %4,3 %0,9 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til SL Mekaniske AS falt 3,5 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til SL Mekaniske AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––10,4 %4,3 %0,9 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til SL Mekaniske AS falt 3,5 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til SL Mekaniske AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––10,4 %4,3 %0,9 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til SL Mekaniske AS falt 3,5 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til SL Mekaniske AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––10,4 %4,3 %0,9 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

SL Mekaniske AS hadde en driftsmargin på 0,9 % og en egenkapitalandel på 54,3 % i 2025, og er nr. 2 674 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 30,8 % til 54,3 % og driftsmarginen falt fra 4,3 % til 0,9 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 25 MNOK og 66 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 5,0 MNOK 22,2 111 MNOK 61 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 6,5 MNOK
minus netto gjeld 0,8 MNOK
18,6 120 MNOK 66 MNOK
P/B Egenkapital: 15,2 MNOK 3,0 46 MNOK 25 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin 0,9 % (median 4,9 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 1,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet27 vekt 30 %
Soliditet72 vekt 25 %
Likviditet52 vekt 15 %
Vekst12 vekt 15 %
Konsistens67 vekt 15 %

Varighet: 48 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er SL Mekaniske AS?

Driftsmarginen var 0,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 4,2 %.

Hvor solid er SL Mekaniske AS?

Egenkapitalandelen var 54,3 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,84 (median 1,50).

Hvordan er likviditeten i SL Mekaniske AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,58 i 2025 (median 1,55).

Hvordan står SL Mekaniske AS i Industri?

SL Mekaniske AS er nr. 2 674 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 793 av 1 320. Omsetningen endret seg −12,8 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Slm Holding AS.

Slm Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

Konsernet i tall

Sektorer
Industri (1 selskap), Bygg og anlegg (1 selskap) 2 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
Ansatte i Norge
28 i alt. Time 28 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
  • Slm Holding AS ikke i datagrunnlaget
    • SL Mekaniske AS du er her eid 100 % · operativt · indeks 46 · nr. 2674 av 4464 i Industri
    • Ravndal Stålbygg AS eid 100 % · operativt · indeks 45 · nr. 12159 av 20338 i Bygg og anlegg

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
987054913
Org.form
AS
Sektor
Industri (25.110)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
28 registrert 10. september 2026
Stiftet
15. april 2004 22 år i drift
Aksjekapital
0,30 MNOK
Forretningsadresse
Breimyra 11, 4344 BRYNE (TIME)
Kommune
Time rang 2 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
Siste innsendte regnskap
2025
LEI
549300BC0PGW8MT96W44 ikke fornyet (utløpt)
Selskapets forretningskommune, Time. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 8. november 2026. Bare navn vises.

Morselskap
Morselskap ikke rapportert

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: Slm Holding AS (100 %)
Øverste eier: Slm Holding AS

Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Slm Holding AS
Utgått (selskaper): Hodne Group AS

Har eierandeler i: BYGGOPP, Opplæringskontor for Bygg- og Anleggsteknikk Rogaland AS (0 %)

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 4. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks593946
Rang1 5583 1892 674
Driftsmargin10,4 %4,3 %0,9 %
Totalrentabilitet31,1 %11,3 %4,2 %
Egenkapitalandel36,5 %30,8 %54,3 %
Likviditetsgrad 11,211,131,58
Omsetningsvekst–1,3 %−12,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter125,5 MNOK127,1 MNOK110,9 MNOK
Driftsresultat13,1 MNOK5,5 MNOK1,0 MNOK
Resultat før skatt13,1 MNOK5,3 MNOK1,0 MNOK
Skattekostnad2,9 MNOK1,2 MNOK0,2 MNOK
Årsresultat10,2 MNOK4,1 MNOK0,7 MNOK
Finanskostnader0,3 MNOK0,4 MNOK0,2 MNOK
Sum eiendeler42,8 MNOK50,0 MNOK28,0 MNOK
Omløpsmidler29,6 MNOK36,6 MNOK17,3 MNOK
Egenkapital15,6 MNOK15,4 MNOK15,2 MNOK
Opptjent egenkapital13,5 MNOK13,3 MNOK13,1 MNOK
Sum gjeld27,2 MNOK34,6 MNOK12,8 MNOK
Kortsiktig gjeld24,5 MNOK32,3 MNOK10,9 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6570103.

Lignende selskaper