Sørdalen Kraft AS
Score · regnskapsår 2025
37av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 28 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 317 av 438 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 678 av 884 · Kraft og energi
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 61 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sørdalen Kraft AS ligger 13 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 438 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 26,6 % (median 17,2 %) og egenkapitalandel −10,3 % (median 38,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 26,6 % | 17,2 % |
| Resultatmargin | −13,5 % | 2,3 % |
| Totalrentabilitet | 5,4 % | 3,8 % |
| Egenkapitalandel | −10,3 % | 38,0 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,41 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,39 | 1,98 |
| Omsetningsvekst | −11,9 % | 1,9 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 37 gjør Sørdalen Kraft AS det bedre enn 28 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (438 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sørdalen Kraft AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Sørdalen Kraft AS har score 37 for 2025, rang 678 av 884 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 61 mot sammenlignbare, driftsmargin 26,6 % mot median 17,2 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −10,3 % mot median 38,0 %. Vekst: persentil 29 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −11,9 % mot median 1,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −10,3 % (median 38,0 %).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −13,5 % (median 2,3 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Sørdalen Kraft AS med 34,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 4,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 30,1 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Sørdalen Kraft AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 11 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 61,2 % | 21,8 % | +47,2 prosentpoeng | −6,2 prosentpoeng | +53,4 prosentpoeng |
| 2025 | 26,6 % | 17,2 % | −34,7 prosentpoeng | −4,6 prosentpoeng | −30,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Sørdalen Kraft AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Sørdalen Kraft AS falt 34,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,0 % | 61,2 % | 26,6 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Sørdalen Kraft AS falt 34,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 14,0 % | 61,2 % | 26,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Sørdalen Kraft AS hadde en driftsmargin på 26,6 % og en egenkapitalandel på −10,3 % i 2025, og er nr. 678 av 884 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 61,2 % til 26,6 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 13,3 | gjeld over verdi |
| P/B | 1,5 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −10,3 % (median 38,0 %).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −13,5 % (median 2,3 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 3,3 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 61 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 58 | vekt 15 % |
| Vekst | 29 | vekt 15 % |
| Konsistens | 37 | vekt 15 % |
Varighet: 39 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sørdalen Kraft AS?
Driftsmarginen var 26,6 % i 2025, mot en median på 17,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,4 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Sørdalen Kraft AS?
Egenkapitalandelen var −10,3 % i 2025 (median 38,0 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Sørdalen Kraft AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,39 i 2025 (median 1,98).
Hvordan står Sørdalen Kraft AS i Kraft og energi?
Sørdalen Kraft AS er nr. 678 av 884 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 317 av 438. Omsetningen endret seg −11,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987068671
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.121)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 22. april 2004 22 år i drift
- Aksjekapital
- 0,40 MNOK
- Forretningsadresse
- Kaastad, 5687 FLATRÅKER (TYSNES)
- Kommune
- Tysnes rang 5–14 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 17. desember 2011
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 94 %
- Eiere over 60 år
- 50 % av personeierne sine aksjer (medianalder 54 år)
Endring 2007–2025: 74 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere).
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 25 | 56 | 37 | |
| Rang | 744 | 302 | 678 | |
| Driftsmargin | 14,0 % | 61,2 % | 26,6 % | |
| Totalrentabilitet | 3,4 % | 14,1 % | 5,4 % | |
| Egenkapitalandel | −18,4 % | −13,1 % | −10,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,55 | 13,52 | 2,39 | |
| Omsetningsvekst | – | −7,1 % | −11,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,3 MNOK | 1,2 MNOK | 1,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | 0,7 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,3 MNOK | 0,3 MNOK | −0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,3 MNOK | 0,3 MNOK | −0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,3 MNOK | 5,3 MNOK | 5,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Egenkapital | −1,0 MNOK | −0,7 MNOK | −0,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −1,1 MNOK | −0,8 MNOK | −0,9 MNOK |
| Sum gjeld | 6,3 MNOK | 6,0 MNOK | 5,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 6408465.
Videre
Lignende selskaper
- Sædalen Kraft AS indeks 37, nr. 670 · sammenlign
- Skogvarme Bioenergi AS indeks 37, nr. 672 · sammenlign
- Jarlshaug Kraft AS indeks 37, nr. 675 · sammenlign
- Gisnafallet Kraftverk AS indeks 37, nr. 676 · sammenlign
- Industriveien 1 Ksu AS indeks 37, nr. 679 · sammenlign